Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ady_r0
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Sep 2013, 17:21
Localitate: Galati

Sigurante

09 Sep 2013, 17:41

Salut, am si eu o problema, am 2 zile de cand am luat si eu un seat leon din 2008 si am o problema. Am observat ca nu se aprinde becul de marsarier, am crezut ca este ars asa ca am cumparat altul iar cand l-am schimbat nu se aprindea nici cel nou si nenea de la magazin a zis ca e posibil sa am o siguranta arsa. Problema e ca am tot cautat pe forumuri unde este panoul acela de sigurante, am aflat ca e in partea stanga a volanului doar ca am desfacut capacul din stanga volanului si nu e nimic acolo decat niste relee sau ceva de genul asta. Puteti atasa o poza ceva unde e panoul asta? sau sa-mi spuneti pe unde sa ma mai uit dupa el ? va multumesc


Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sigurante

09 Sep 2013, 17:43

tu ai desfacut capacul de la compartimentul unde se afla si mufa de diagnoza, nu ?
ce cauti tu se afla in stanga bordului, partea acoperita de usa (cand e inchisa). uita-te mai bine si te prinzi tu. sau cauta manualul masinii si gasesti poze
 
ady_r0
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Sep 2013, 17:21
Localitate: Galati

Re: Sigurante

09 Sep 2013, 17:46

cred ca ala l-am desfacut pt ca era o mufa mov parca. m-am uitat si unde se inchide usa dar sa mor de am vazut ceva, o sa ma uit mai bine poate totusi l-am ratat. am si manualul in lb romana chiar, l-am tot rasfoit si tot nu l-am gasit :). multumesc de raspuns
 
Avatar utilizator
OvidiuNicoara
Mesaje: 771
Membru din: 29 Sep 2012, 14:46
Localitate: Turda , Judet Cluj

Re: Sigurante

09 Sep 2013, 19:10

Am incercuit cu rosu :


Imagine
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .
 
ady_r0
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Sep 2013, 17:21
Localitate: Galati

Re: Sigurante

09 Sep 2013, 19:16

L-am gasit si eu. Nici prin cap nu-mi trecea ca poate sa fie acolo. Va multumesc pt ajutor :).
 
ady_r0
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Sep 2013, 17:21
Localitate: Galati

Re: Sigurante

10 Sep 2013, 20:51

Am si eu cateva intrebari inainte sa o duc in service si eventual sa dau o groaza de bani si ca sa nu mai deschis alt topic o sa le scriu aici:

1. Referitor la becul pe marsarier care nu se aprinde , am deschis panoul acela de sigurante , am luat frumos manualul si tot nu imi dau seama care poate fi siguranta cu "buba" , sunt paralel la electrica, asta daca o fi din cauza sigurantei. Poate cineva sa imi spuna sau sa arate intr-o poza? eventual o sa deschid iar si o sa-i fac o poza la mine.
2. in mers, bag a 2-a sau a 3-a si undeva in dreapta (cum stau la volan), cand accelerez se aude un fel de "greiere". e ceva grav? am avut o octavia 2 luata de noua inainte de leonul acesta si am avut "greieri" mereu prin masina si nu a fost nimic grav.
3. "S" -ul acela de la portbagaj cand vreau sa il deschid ramane asa ca si cum ar fi deschis si trebuie sa-l dau eu cu mana in jos sa revina la nivelul caroseriei cand inchis portbagajul, cred ca e vreun arc rupt. Gasesc asa sa cumpar doar S-ul ?
4. Masina are sistemul audio din dotare, are si MP3 ca scrie pe el, doar ca nu vrea sa citeasca nici un mp3, citeste doar track-uri. Aveti vreo idee de ce ?
5. Nu merge stergatorul din spate. Ceva solutii ?

Multumesc anticipat!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori