Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 18:35

Salutare tuturor! Azi am observat ca haionul de la Leonul meu nu se mai inchide:((((! Dupa ce am deschis usile+haionul ca sa imi pun cumparaturile...surpriza NU se mai inchide deloc! Motorasul se aude ca si un trrrrrrrrrrrrrrrr si nu face nimica.A ramas deschis.Nici stergatorul spate si nici apa nu mai functioneaza.Daca cineva stie ce s-ar fi putut intampla va rog ajutati-ma.Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic relevant.Scuze moderatorilor daca am incarcat forumul cu o intrebare neadecvata...dar mi-e frica de hotzi ca nu am garaj:((( si portbagajul nu nu mai ca a ramas deschis dar pe deasupra se mai si vede:((((
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 18:59

Nu sunt sigur daca asta e problema...dar daca zici ca nu mai merge nici stergatorul,nici spalatorul...e posibil sa se fi taiat calurile care fac legatura intre hayon si caroserie. Nu stiu daca are si leonul probleme cu asta, dar cordoba are sigur. Daca ti-a ramas mecanismul pe pozitia inchis (partea de pe hayon) forteaza-l cu ceva (o surubelnita) pe positia deschis si inchide-l. Ar trebui sa mearga. Daca esti din buc poti sa treci pe la mine prin Tei sa incercam sa o facem. Daca nu merge, poti sa o lasi la mine in garaj daca vrei.
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 19:05

Ms de "ajutor" dar nu sunt in Buc. si mentionez ca a ramas pe pozitia deschis! am incercat cu mana sa vada daca se poate inchide,(zavorul)dar nu.Pur si simplu din senin! dupa ce am deschis normal ...am inchis si surpriza Nu se mai inchide deloc.Sa fie zavorul acela? cum aas putea sa arunc o privire? nu se vede nimic rupt si nimic nu a fost fortat!
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 19:11

Incearca sa-l fortezi cu ceva pe pozitia inchis...eu la cordoba pot sa fac asta cu o surubelnita. Vezi daca reusesti. Daca merge...habar n-am care ar putea fi problema. Daca nu merge...incearca sa-i dai capacul ala de plastic jos. La mine are 4 suruburi...presupun ca si la leon e destul de simplu. Si poate reusesti sa vezi unde e problema. Daca nu, leaga-l de acolo cu o sfoara si de ceva din masina prin interior. Asta ca sa poti sta linistit pana rezolvi problema. Mai stiu persoane care au trebuit sa faca asta.
Multa bafta!!!
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 21:38

DE blocat am facut-o cu o surubelnitza! Am dat plasticul jos si am reusit sa ma uit la mecanism.Nu pare sa fie nimika rupt.Problema acuma e ca nu stiu ce ar putea sa fie de vina..motorasul de sub sigla,sau mecanismul de inchidere.Motorasul pare sa lucre dar face un zgomot ciudat.Inchuietoarea nu ar trebuii sa se inchida si mecanic?? nush...plm ...
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 22:15

bun, deci sa inteleg ca ai reusit sa il blochezi pe pozitia inchis. tu ar trebui sa ai probleme la deschidere, pentru ca se face cu ajutorul unui motoras. dar la inchidere, mecanismul e mecanic. cu haionul deschis si cu o surubelnita in mana, cum zicea si colegul, te poti juca cu el sa inchizi / deschizi incuietoarea. deci il setezi pe deschis, il trantesti si va ramane inchis. apoi, ca sa il deschizi ulterior va trebui sa intri pe la bancheta din spate, sa bagi surubeltina sa deschizi mecanismul.

in felul asta, macar nu ramai cu masina deschisa, pana iti dai seama care e problema.
 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 22:51

deci io l-am blocat cu o surubelnita din portbagaj ca sa nu se poata deschida pentru ca,ma repet nu sta inchis,iar daca u zici ca inchiderea e mecanica atunci s-ar putea sa fie de akolo buba.deci am incercat manual sa blochez mecanismul acela cu haionul deschis si nu se blocheaza pur si simplu revine inapoi,iar motorasul bhharaie cand actionez clapeta aceea cu S.
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 23:02

daca nu il poti forta sa ramana inchis singur, atunci sigur e ceva rupt/sarit in incuietoare. in mod normal cand ajunge la capat impins cu surubelnita face un clac si ramane asa. in plus, se face si un contact si se inchide automat lumina din portbagaj. chiar, la tine cum se comporta lumina din portbagaj ? in mod normal ea trebuie sa se aprinda cand deschizi portbagajul (incearca si cu contact pus, pt siguranta, desi la mine merge si fara). se stinge automat dupa x minute cu portbagajul deschis. asta pana il inchizi si deschizi din nou...

sper sa iti fie utile informatii pentru a incerca sa ii dai de cap. panoul de sigurante l-ai verificat ? trebuie sa dai jos un capac din bord lateral stanga langa blocul comenzi lumini.
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

10 Iul 2012, 23:04

Ciudata treaba... Eu unu' nu stiu ce sfaturi sa-ti mai dau (mai ales ca n-am nici leon). Oricum cand rezolvi sa ne spui si noua unde a fost problema ca pe mine unu' m-ai facut curios...
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 08:01

Verifica firelece trec de la caroserie la hayon, este posimil sa fie tocate si sa faca scurt iar de cate ori incerci sa inchizi hayonul motorasul sa-l deschida.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 18:47

Am patit si eu asta dupa o spalare la jet, se inchidea foarte foarte greu, trebuia sa apas foarte tare pe el. Au schimbat mecanismul cu totul la service (partea acoperita de plasticul ala negru). Probabil asta este solutia si la tine. Bafta.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 20:05

Cablajul de la haion e intact,oricum nu ar fi avut cum sa se deterioreze.Motorasul e in standbay deci nu lucra fara a fi actionat.Cred ca e de vina incuietoarea propriuzisa pt ca nu ramane blocata cand haionul e inchis.Click-ul acela care stinge lumina in porbagaj il face corect si lumina se stinge chiar si cand el este doar apropiat de tot(fara sa trantesti ca si cum ai inchide,doar lasat din proprie greutate.Problema e ca nush unde as putea sa gasesc cheie adecvata pt a da jos incuuietoarea.E ceva mai complicat ca si torxu-l .are cam 12-15 striatii.Unde as putea gasi capat dintracela ca sa deschis si cum se numeste tipul acela de "surubelnitza"(nu gasesc cuvantul:D).Daca reusesc sa o dau jos o sa o schimb presupun pt ca banuielile mele pleaca de akolo.Dar cum ramane problemacu motorasul de sub semn?sunetul pe care il face la actionare e ca si cum ar merge in gol.Nu e ca si cel normal.Poate sa se strice amandoua chestii din senin? asta nu o vad normal...mai ales ca nu a fost fortat nimica..Idei? pareri?Multumesc celor care au dat reply si mai astept.poate pun o poza cu surubul:)) si un sunet cu motorasul asta daa imi explicati cum.Bye-bye
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 20:16

vezi ca sunt seturi mai ieftine cu diverse capuri de torx de toate tipurile. nu strica sa ai asa ceva la indemana, asa ca fugi si cumpara-ti un set, si apuca-te de desfacut :hi
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 20:19

Cheile alea (nici eu nu stiu cum se chiama) se gasesc...am cumparat eu un set de 6 astfel de capete pentru incuietoarea de la usa soferului. Nu am gasit separat, dar a costat doar 15 lei. Eu le-am luat dintr-o piata din Targoviste unde vand astia tot felul de scule, aparate, piese, etc... Am vazut si in autovit la un momentdat.
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
cipoc25
Subiect Autor
Mesaje: 79
Membru din: 25 Apr 2010, 23:01

Re: Haionul nu se mai inchide!!!!!!!!!!

11 Iul 2012, 21:49

se numesc XZN ,am aflat acuma...maine o sa caut!
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori