Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Cordoba noastra ( a familiei )

05 Iul 2015, 22:04

Va salut

Cu ocazia asta ma si prezint, sunt Stefan, am 38 de ani si de curand am reusit impreuna cu familia mea: sotia si fetita, sa cumparam un Seat Cordoba, 6L 1.4, 16V 55kw, an 2004.

Povestea e lunga :), am facut scoala de soferi pe un Golf 5, am dat examenul pentru carnet pe o Skoda Fabia si dupa aceea am mai condus doar in doua randuri, iarasi o Skoda Fabia si Golf toate diesel.
Visul meu era sa-mi cumpar o Skoda Fabia, urmaream pe mobile.de cand era sotia de noapte la servici, era o placere de a mea, si-mi ziceam ca voi avea si eu una. Luna iunie mi-a adus mai multe bucurii :), pe 7 iunie m-am insurat si pe 26 am cumparat Cordoba.
Am ajuns sa cumparam Cordoba din intamplare, totusi trebuie sa recunosc ca o zarisem de ceva timp, si-mi placea forma ei de aia am si ajuns sa salvez un mesaj de pe olx cu Cordoba cumparata.
Sunasem pe cineva sa vad doua masini o Fabia si Cordoba, intamplarea a facut sa mai fie disponibila doar Cordoba, si ne bucuram pentru asta.
Deja o iubim, si eu si cred ca si sotia mea :) cu toate ca ea nu prea se manifesta cand e vorba de masini. Suntem multumiti de alegere. E o masina perfecta. Se conduce foarte usor.
Este prima masina, habar n-am de multe lucruri legate de masini si imi voi face timp sa invat despre ele cat mai mult.
Asa am ajuns sa-mi deschid cont aici si pe alte doua site-uri legate de Seat.

Nu stiu cat de clar am fost in povestea mea dar cred ca din tot ce am scris simtiti bucuria mea :).
O sa postez cateva poze facute cu masina, inca avea numere germane, are acum numere rosii si este programata la RAR pe 9 iulie. Am observat unele mici probleme la ea dar despre astea probabil cu alta ocazie.

Imagine

Imagine

Imagine
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

05 Iul 2015, 22:27

bine ai venit in ClubSEAT! multi km fara probleme cu masinuta ;) ai adus-o singur de la Essen (asa vad la numerele de germania) sau ai luat-o de aici de la baieti care se ocupa de asa ceva ?
 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

05 Iul 2015, 22:35

asa am cumparat-o de la vanzator, cu numerele de Essen :)

multumesc, sper si eu sa fie multi km de acum inainte.
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004
 
Avatar utilizator
rodelxxx
Mesaje: 172
Membru din: 09 Mar 2010, 14:56

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

05 Iul 2015, 22:44

Felicitări pentru căsătorie, dar și pentru mașină. :cheers
mulți kilometri și sa te bucuri de ea,dar și de sotie:-)))
Și bine ai venit în club!!!
;-))
 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

05 Iul 2015, 22:56

multumesc mult pentru urari, sunt foarte bucuros pentru ambele evenimente, ambele foarte reusite :).
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004
 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

11 Iul 2015, 21:04

revin cu ceva informatii, miercuri am fost si mi-am schimbat anvelopele, cele de spate erau destul de uzate, pe fata erau inca bune dar mi-am dorit un set de anvelope noi. mi-am cumparat si mi-au fost montate si echilibrate la Nexxon aici in Cluj, anvelopele sunt Vredestein T-Trac 2 si toata treaba m-a costat aproape 900 de lei.
dupa-amiaza de miercuri am petrecut-o la mecanic, unde mi-am rezolvat franele la toate patru rotile si care aveau probleme destul de serioase, clar nu trecea RAR-ul. mi-a rezolvat franele, tot ce s-a montat a fost nou, nu stiu exact toate piesele cum se numeau dar majoritatea erau produse de Bosch si cred ca discurile de frana erau Brembo, sper sa nu gresesc si asa sa se cheme :).
toata treaba la mecanic a costat 850 de lei.
am ales Vredestein chiar daca in oferta lor mai erau si Petlas, Debica, Dunlop si Goodyear pentru ca atunci cand eram mai tanar si urmaream meciurile de fobal pe televiziunile germane vedeam destul de des reclame la Vredestein si-am zis ca aleg anvelopele lor. si probabil cele de iarna vor fi tot de la ei, de fapt sunt decis sa cumpar tot Vredestein.

joi dimineata din pacate primul incident neplacut :(, eram in parcare la Dedeman si un individ a iesit cu carucior de marfa cu doi saci de ceva si in ciuda spatiului enorm in care sa se desfasoare a decis sa treaca pe langa masina si a scapat caruciorul de sub control si mi-a tras o zgarietura serioasa si adanca pe portierele stanga, l-am injurat bine de tot si-a cerut scuze si-a dat din umeri, i-am zis ca n-am ce face cu scuzele lui. ploua tare de tot si nu mi-am dat seama cat de serioasa era zgarietura plus ca un domn ce a vazut toata treaba a zis ca doar cu saci a atins masina dar mai tarziu cand nu mai ploua am vazut ca de fapt cu caruciorul acela a zgariat-o bine.

si joi seara am tras la RAR unde a trecut testele cu bine dar am ramas cu-n gust amar cum pot oameni aceia la RAR sa pastoreasca niste gropi imense in curtea lor, cand intra multi bani din atatea verificari cred ca se putea face ceva cu gropile alea.

probabil pe marti voi merge iarasi la mecanic pentru schimb de ulei, probabil si kitul de distributie dupa cum mi-a zis, si alte maruntisuri.

Imagine
Imagine
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

17 Iul 2015, 02:20

Sunt gume bune Vredestein, ai ales bine.
Cat despre service-uri, iti recomand cu caldura sa te apuci sa te informezi temeinic despre masini, revizii, motoare, frane si asa mai departe, pentru ca am observat ca pe la noi, service-urile au prostul obicei sa-ti adauge pe nota de plata lucruri care poate chiar nu trebuiau schimbate, sau, mai rau, nici macar nu le schimba, dar te pun sa le platesti. Grija mare in acest sens!

In rest, sa o stapanesti sanatos, sunt masini bune.
Asteptam sa vedem niste mici modificari. :wink:
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

24 Iul 2015, 17:18

Da, legat de mecanic, eu zic ca am nimerit bine, mi-a fost recomandat de un prieten si pana acum persoana sa dovedit de treaba si cu bun simt.
Joi am fost si mi-a schimbat kitul de distributie, nu mai era schimbat din 2008 din cate se pare, si inca alte multe lucruri, mi-a explicat, mi-a aratat ce nu-i in regula si ce vrea sa faca, mi-a schimbat uleiul, filtrul de combustibil ( sper sa zic bine, la cat ma pricep eu :) ), lichidul de racire si altele nu-mi mai aduc aminte dar am stat acolo destul de mult, a comandat piesele noi, i-au fost aduse cat eram acolo. pe scurt toata lucrare a costat 1500 de lei, din discutiile cu prieteni care mai au masini se pare ca pe acolo sunt preturile.
imi place tare mult masina, suntem foarte bucurosi ca o avem, eu zic ca nu sunt inca atat de bun sofer cat e masina de buna :).
Marti am terminat cu toate actele si am reusit sa o si inmatriculam.
Ce as mai vrea sa rezolv la ea, ar fi farurile, nu sunt clare cum as vrea, asta ma gandesc ca din cauza batraneti, urmeaza sa ma duc candva sa le slefuiasca si o alta chestie ce ma deranjeaza si trebuie facuta, la portiera stanga la sofer, o balama face figuri si cand e deschisa portiera putin se lasa, si la inchidere se aude ca bate de ceva, mecanicul a zis ca nu se gasesc de cumparat si ar trebui sa merg sa caut la dezmembrari.

Imagine

Imagine



colegul Vlad Bogdan zicea ca asteapta ceva modificari, la mine nu se vor intampla, imi plac multe din masinile vazute aici pe site si modificate dar eu vreau sa o pastrez asa cum e :), imi place mai mult asa, clasic :).

Imagine



Imagine

Imagine
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004
 
steven76
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2015, 16:16

Re: Cordoba noastra ( a familiei )

26 Sep 2015, 19:24

n-am mai postat de mult pe aici, au trecut multe peste Cordoba noastra :), am facut deja aproape 2000 de km, si multi dintre ei au fost foarte frumosi :).
pe scurt am facut un drum dus-intors Cluj-Napoca - Sighisoara la inceput de august si a fost tare placut, o calatorie fara probleme, o adevarata placere sa conduci masina asta. repet, sigur nu-s eu sofer asa de bun sa scot ce-i mai bun din Cordoba noastra :).
asa si la sfarsit de august am facut un drum, iarasi foarte placut, Cluj-Napoca - Buzias si la intoarcere am avut alt traseu, Buzias - Hateg ( cu drum prin Lugoj si spre Caransebes ) cu opriri la Samizegetusa inainte de Hateg si apoi inapoi spre Cluj si ultima parte din drum am facut-o pe noapte iarasi o premiera cu masina noastra.
Am avut o singura neplacere pe tot drumul asta, care a fost tare placut, peisaje frumoase, drum destul de bun. revin, in Calan am lovit un caine si mi-am indoit numarul de inmatriculare si am pierdut un capacel de pe bara de protectie care astupa lacasul pentru un far. Tare m-a suparat chestia asta, dar per total am scapat iefin, noroc ca n-aveam viteza, intr-o situatie similara fratele meu si-a pierdut toata bara.
Imagine

Imagine

Imagine

am pus si cateva poze din calatorie, ne-a intrat la suflet masina, este foarte buna.
o sa pun si niste poze si cu ce-mi lipseste dupa ce am lovit cainele acela.

Imagine

Imagine

Imagine

o sa caut pe undeva pe la dezmembrari sa vad de gasesc o chestie de aia de-mi lipseste, sper sa gasesc repede ca nu-mi place cum arata acum.
Seat Cordoba 6L, 1.4, 16V 55kw, 2004

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori