Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Turbina seat cordoba 1.9TDI

16 Dec 2009, 18:25

O intrebare pentru cei in tema si cunoscatori ai acestei probleme :D : pot schimba turbina la masina cu una mai mare pentru o putere mai mare? daca da ce presupune acest upgrade?

Multumesc!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Turbina seat cordoba 1.9TDI

18 Dec 2009, 23:54

da se poate pune alt turbo compatibil,dupa care urmeaza:intercooler seat sport,ambreiaj mai "tare",resoftarea centralitei,filtru conic,eliminarea catalizatorului,schimbarea tipului de ulei de ex:1.9 tdi de serie 5w40 dupa modificari 5w30....etc,etc.schimbarile de "mai multa putere" trebuiesc mereu echilibrate cu FIABILITATEA.
aici in clubul spaniol este un portughez care a "dus" ibiza lui la 230 de cai si sunt unii care au ajuns si mai sus
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Turbina seat cordoba 1.9TDI

18 Dec 2009, 23:58

bun si sa zicem ca nu am bani sa le iau pe toate odata...cum pot sa le combin astfel incat sa fie montate si sa si functioneze in acelasi timp?sau mai bine zis se poate asa ceva.

a...si inca o chestie ca ma uitam la revo pe site si la motorul meu un soft de la ei de 450E inseamna 150cp si vreo 320NM.nu vreau sa mai deschid un topic si pentru asta.la o asemenea marire de putere nu trebuie nicio modificare?pentru ca ma bate gandul dupa sarbatori sa fac acest pas cu resoftarea.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Turbina seat cordoba 1.9TDI

19 Dec 2009, 00:07

am trecut prin postul lui(acum)care este in zona vip(de aceea nu pot pune linkul)si ghici ce:a pus volanul de vw scirocco in ibiza 6L si se prepara sa puna un nou turbo si cu cateva modificari spera sa treaca de 300 de cai

Imagine

si noul turbo:

Imagine
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Turbina seat cordoba 1.9TDI

19 Dec 2009, 00:15

Ovi_King scrie:
bun si sa zicem ca nu am bani sa le iau pe toate odata...cum pot sa le combin astfel incat sa fie montate si sa si functioneze in acelasi timp?sau mai bine zis se poate asa ceva.

a...si inca o chestie ca ma uitam la revo pe site si la motorul meu un soft de la ei de 450E inseamna 150cp si vreo 320NM.nu vreau sa mai deschid un topic si pentru asta.la o asemenea marire de putere nu trebuie nicio modificare?pentru ca ma bate gandul dupa sarbatori sa fac acest pas cu resoftarea.

da,dar lasi de o parte fiabilitatea turboului din punctul meu de vedere,trebuie sa vorbesti cu rabanne de exemplu si sa te indrume cum se poate face.
SEAT CORDOBA

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori