Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 07:25

Deschid acest TOPIC pentru a obtine informatiile in ceea ce priveste cedarea unui leasing catre un alt utilizator.
De curand mi-a fost aprobat bugetul, de catre sotie, pentru o masina cu mai multi cai.
Doresc si am si gasit pe cineva dispus sa preia leasing-ul pentru LEON-ul meu.
Intrebari:

- de ce acte are nevoie cel care doreste sa preia leasing-ul?
- ce sume se mai platesc de catre el?
- ce acte trebuie sa aduc eu?
- ce sume mai platesc eu?
- cat dureaza toata treaba?

Multumesc anticipat, GINA. :)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
GINA
Mesaje: 220
Membru din: 24 Oct 2008, 14:58
Localitate: Constanta

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 08:37

Hello Florin
O sa iti zic cateva lucuri mai general asa,daca tot treci pe aici , o sa vorbesti mai multe cu Elena.
Tie , ca si cedent iti trebuie un acord scris in care cedezi autoturismul si in care se specifica seria de sasiu si nr de contrat de leasing,copie dupa buletin , si imputernicire notariala in cazul in care pleci in voiaj si te reprezinta sotia in demersuri .
Cel care preia leasingul , trebuie sa aduca ceva mai multe documente .
- formulare de leasing completata si semnate de el
-cerere cu nr de contract de leasing pe care vrea sa il preia,la fel,cu serie de sasiu,copie dupa buletin,adeverinta de salariu tip Porsche Leasing (o sa ii dea Elena) in care se specifica functia pe care o are la locul de muna,vechine venit anual net blablabla
-copie dupa cartea de munca actualizata cu semnatura angajatorului si copii dupa contractul de munca cu acte aditionale,daca are .
-fisa fiscala pentru anul precedent

uhmmm exista o taxa de 250 de euro , care trebuie platita.in general,se plateste de cel care preia leasingul,depinde cum va intelegeti
si toata treaba dureaza cam 3 4 saptamani

cu placere :*
micile placeri ale vietii:cum ar fi sa dai cu bormasina dis-de-dimineata-n toti peretii ?
www.donaseat.ro
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 09:02

GINA scrie:
Hello Florin
O sa iti zic cateva lucuri mai general asa,daca tot treci pe aici , o sa vorbesti mai multe cu Elena.
Tie , ca si cedent iti trebuie un acord scris in care cedezi autoturismul si in care se specifica seria de sasiu si nr de contrat de leasing,copie dupa buletin , si imputernicire notariala in cazul in care pleci in voiaj si te reprezinta sotia in demersuri .
Cel care preia leasingul , trebuie sa aduca ceva mai multe documente .
- formulare de leasing completata si semnate de el
-cerere cu nr de contract de leasing pe care vrea sa il preia,la fel,cu serie de sasiu,copie dupa buletin,adeverinta de salariu tip Porsche Leasing (o sa ii dea Elena) in care se specifica functia pe care o are la locul de muna,vechine venit anual net blablabla
-copie dupa cartea de munca actualizata cu semnatura angajatorului si copii dupa contractul de munca cu acte aditionale,daca are .
-fisa fiscala pentru anul precedent

uhmmm exista o taxa de 250 de euro , care trebuie platita.in general,se plateste de cel care preia leasingul,depinde cum va intelegeti
si toata treaba dureaza cam 3 4 saptamani

cu placere :*


scuzati-ma ca ma bag in discutie dar de ce dureaza 3-4 saptamani ?... pai in 3 - 4 saptamani se razgandeste posibilul cumparator de 10 ori ... niciodata nu am inteles de ce trebuie sa dureze atat de mult hartogaria asta..
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 09:27

si partea unpic mai nasoala e ca, cel care preia leasing-ul trebuie sa se incadreze sa iti poate prelua ratele.

se face o analiza ca si cum ar lua masina de noua.

si ce masina iti iei.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 10:55

exact asta vroiam sa zic si eu...dureaza pana se face analiza dosarului, daca se incadreaza cumparatorul, sau nu...
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 14:04

OK, Gina.
Am vorbit si cu Catalin pana sa citesc aici.
Dar eu nu vreau sa se apuce nimeni de acte pana nu-mi da el banii. Si el daca-mi da banii cand ii dau masina?
Dupa ce primeste OK-ul de la Porsche?
Pot?

bamse, 160 sau 200 CP. Sa vedem ce apare primul. EXEO sau FR. Cum mi-o fi norocul. :)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 14:20

Altea FR??
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cedare contract leasing

03 Iun 2009, 19:31

Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l faci dupa ce ai gasit pe cel care doreste sa preia leasing-ul este: MERGI IMEDIAT LA PORSCHE DIN ORASUL TAU SI FA O CERERE DE PREDARE LEASING.
In felul asta o sa se miste treaba repede sau cei in masura sa o faca se vor apuca de treaba.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori