Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

13 Feb 2014, 11:21

gamer555 scrie:
funny story, cand o citesti pe forum si nu ti se intampla tie !


E funny ca nu s'a intamplat pana la urma nimic grav.
Unii ne'au intrebat daca a fost acelasi caine...
Unii au zis ca poate vroia sa ne zica ceva...
Unii ca ar trebui sa facem mai multe lucruri in paralel :lol:

Asta e.
Shit happens.
Bine ca nu mi'au sarit airbagurile.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

22 Feb 2014, 03:48

Si ca sa fie rahatul cat casa, am casco la ASTRA.

A venit constatatorul la PBV2, unde a strambat din prima din nas intrebandu-ma de ce am dus masina acolo.
I-am spus ca la PBV se va repara masina, din mai multe motive (cumparata si intretinuta la pbv, cu garantie extinsa, masina inca in garantie etc.)
Nesimtitul mi-a spus din start ca nu pot sa imi repar masina la porsche pentru ca ei nu au contract cu ei.
Buuuuuuuuun... zic, nu e problema, o fac in regie proprie si imi recuperez banii ulterior (fiind pe alta lume cu scandalul lu' peste cu astra).
Zice, treaba ta, ai toate sansele sa nu mai vezi banii sau daca ai dauna de 10.000ron sa primesti... 2.500 maxim.
Ok. Zic, hai sa imi faci constatarea, masina oricum aici se repara.
A tot insistat sa o duc la un service de-al lor, unul din cele 4 recomandate, Cobalcescu si inca 3 obscure. I-am spus ca nu ma intereseaza un service "de detoate" si ca insist sa fac la porsche. "Treaba ta".
Imi sun brokerul, vorbesc cu baietii de la pbv, si toata lumea imi spune ca DA, ASTRA au contract cu porsche si chiar cu decontare directa pe casco.

A doua zi m-am dus la ASTRA si ala a tot insistat sa imi fac masina unde vrea el, pentru ca pe polita mea CASCO, exista mentiunea "reparatia se va efectua in serviceul RECOMANDAT ASTRA".
L-am intrebat cine imi recomanda serviceurile respective, el sau astra, mi-a spus ca firma si l-am intrebat daca au contract cu porsche cu decontare directa.
Ca da, dar nu e recomandat de ei. Zic bun, masina ramane la porsche si exista avocati. Atata timp cat ei au contract cu decontare directa pentru politele casco, cel putin teoretic, nu pot sa faca nimic mai mult decat sa iti RECOMANDE un service si nu au dreptul sa iti IMPUNA un anume service.

Acum am dus avizul de reparatie la PBV si astept.
In cel mai bun caz, aproba avizul de reparatie si aia e. Se repara masina si o iau.
In cel mai rau caz, nu aproba avizul de reparatie. Punct.
Si mai exista si varianta de compromis in care aproba avizul de reparatie pentru piese dar nu cad de acord asupra orei de manopere (care, da, la porsche este cel putin dubla fata de orice service de cartier).

As merge si pe varianta a treia, tinand cont ca la o reparatie similara m-a costat manopera.... 5 6 milioane. Ar fi ca o fransiza pana la urma, pe care as inghiti-o cu noduri.
In orice caz, o sa incerc sa ii reclam si eventual sa ii dau in judecata.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5254
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: SLS 1.4 TSi 2010

22 Feb 2014, 11:16

Laurentiu, e simplu tati...cu gabaritul tau depasit e suficient sa te ridici in picioare si sa grohai :yh

Hai sa o luam usor, atata timp cat jegosii de la Astra au contract cu Porsche + decontare directa nu ai de ce sa iti faci griji. De ce?
Pai e simplu, nu te pot ei obliga sa iti faci masina unde VOR ei decat in cazurile in care nu exista un contract si te imping automat spre service-urile
lor deci ma indoiesc sa fie atat de prosti.

Referitor la firma, eu am reparat masina acum 2 ani tot cu Astra pentru o bara spate difuzor etc etc..la fel au strambat din nas au comentat ei insa
in cele din urma masina mea a fost facuta la PBV2. Deci stai chill, exista cu siguranta o rezolvare!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

22 Feb 2014, 12:26

Exista deja un precedent la PBV pentru care nu au vrut sa plateasca decat 55lei pentru ora de manopera, diferenta pana la XYZlei cat e ora de manopera la porsche pentru un audi a6 sa fie suportata de client.

si eu am mai reparat la pbv prin astra fara probleme dar nici astra nu era in situatia actuala.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 14:18

Dupa ce m'au lalait o gramada astazi, vineri, m'au anuntat ca nu imi repara masina la porsche.
Au decontare directa dar nu au contract cu ei... ce inseamna asta? Nici pbv nu intelege.

Ori in alt service, ori regie proprie.
O sa o fac in regie proprie dupa care o sa astept banii de la ei.
cel mai probabil nu mi'i vor da pe toti.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5254
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 16:43

Nu inteleg...protectia consumatorului. Simplu, faci o reclamatie..si sa vezi ce rezolva baietii ! Sau, fa-ti in regim propriu, te ajut eu,
si dupa le pui devizul in fata. Insa inainte de toate cere de la Porsche o foaie cum ca ei au contract cu Astra pentru a le da flegme pe urma..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 17:04

F*-i in ... si mergi la opc si la csa. Prea si-au luat-o in cap astia.
Cum sa platesti diferenta? Cum sa o faci in regim propriu? Daca nu pot sa repare, sa vanda rosii in piata.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 18:07

Astept pana luni, cand am o audienta la directoarea CSA, dupa care o sa cer si de la porsche un act cum ca au contract cu ei.
Ideea e ca masina sta deja de 3 saptamani la pbv iar de 2 saptamani astept un raspuns de la astra. Ma rog, s-au ambitionat un pic sa ma lalaie.
Brokerul la care mi-am incheiat polita casco este angajata ASTRA.
A vorbit cu seful de la daune care i-a spus acelasi lucru: ca DA, au decontare directa cu Porsche dar nu au contract cu ei. ?!?! WTF?! Aberant.
Astra acum se leaga de mentiunea din polita ca "reparatia se va efectua intr-un service recomandat ASTRA".
Recomandat nu inseamna impus iar decontare de plata inseamna contract.
Din pacate, este de asteptat.

Initial am zis, ok, o fac pe banii mei, in regie proprie, dupa care ma duc cu factura la ASTRA si teoretic sunt obligati ca in 15 zile lucratoare sa imi bage banii integral in cont.
Nici asa nu merge cu ei. Exista riscul (mare, dealtfel) sa imi aprobe partial plata daunelor. La prima vedere este vorba de 8.000RON (piese si manopera).
Plata partiala poate insemna, ori ca nu imi platesc decat o parte din manopera, ori ca imi platesc o suma convenabila lor din toata factura. Din experienta la fel de nefericita a unui coleg, la o dauna de 10.000RON i-au decontat doar 2.000 (bani pe care i-au bagat in cont si la revedere).
Odata intrati banii in cont, conform legilor, practic tu ai acceptat despagubirea lor.
Colegul meu se judeca de mai bine de un an de zile cu ei fara niciun rezultat.

Intre timp masina e in curte la pbv2. Cei de la Porsche nu au nicio putere in situatia de fata pentru ca ei nu se pot interpune in relatia proprietar-asigurator, masina nefiind in leasing.


Momentan imi pun sperantele in CSA.
Astept cu maxim interes ziua de luni... si zilele ce urmeaza... si tot asa.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
Catalin_87
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2010, 01:42
Localitate: Bucuresti

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 19:32

Daca pe polita ai selectata optiunea "Service recomandat" nu cred ca poti face in reprezentanta, fara sa ramai in paguba.
Prin bifarea acestei optiuni, cel care ti-a facut polita a reusit sa-ti obtina o prima mai mica.

Aceeasi poveste e si la Tiriac, au o clauza "service partener" prin care se reduce prima, dar nu poti efectua reparatia in reprezentanta.
Mare atentie cand acceptati ofertele casco, sunt multe capcane.

CAP. 9 CLAUZA: “SERVICE RECOMANDAT”
9.1. Prin mentionarea expresă în Polită și în schimbul acordării unei reduceri de primă,
Asiguratul acceptă ca, în cazul unei eventuale daune, reparaţia autovehiculului să se facă
la unitatea reparatoare recomandată de Asigurător.
9.2. Dacă Asiguratul a aderat la prezenta clauză, reparaţia poate fi făcută şi în altă
unitate reparatoare decât cea recomandată de Asigurator, dar în acest caz cuantumul
despăgubirii se va calcula pe baza devizelor estimative de reparaţie emise potrivit
evaluării Asigurătorului, în concordanţă cu avariile consemnate în procesele verbale de
constatare (devizele estimative vor cuprinde: piesele, materialele şi costurile manoperei
practicate de unitatea reparatoare recomandată, necesare readucerii autovehiculului
avariat la starea de dinaintea producerii evenimentului asigurat).
9.3. Clauza este optională în oricare dintre pachetele de asigurare și nu poate fi inclusă
în Polită prin act aditional.


Imagine
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

28 Feb 2014, 20:12

Perfect adevarat.
Pana in punctul in care eu nu am semnat pentru nicio lista de serviceuri recomandate.
Recomandarea nu implica impunerea. Cu atat mai mult cu cat recomandarea s-a facut verbal, nu in scris, nu printr-un act oficial.
Atata timp cat ei au contract cu un service pentru polite rca sau casco, cu decontare directa (in cazul Astra-Porsche exista acest contract de decontare directa doar pentru politele casco - cazul meu), in mod legal, asiguratorul nu are dreptul sa opteze preferential pentru unul dintre parteneri.
Lamuririle de mai sus mi-au fost date de un avocat.
Din pacate, daca nu se ajunge la un acord intre parti, este caz de tribunal.
Clauza respectiva este un tertip, da.
Clar, legal, clauza aceea se refera la serviceurile cu care asiguratorul nu are nicio legatura contractuala.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

01 Mar 2014, 01:02

Dar de ce nu te poti duce la um service partener recomandat de ei sa vezi cum lucreaza?opc nu cred ca te poate ajuta doar csa.
Daca accepti compromisul specifici clar la comandarea pieselor ca vrei pe original.
Ps:eu am avut un incident acum 2 ani si la fel mi-au facut,plus ca mi-au specificat ca imi comanda asiguratorul piesele si le trimite service-ului unde vreau sa repar masina fiind vorba de tiriac
Sper sa rezolvi cat mai repede si fara batai de cap


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

01 Mar 2014, 01:58

stiu ca ceea ce urmeaza sa spun este povestea drobului de sare dar...

Un coleg de munca cu un audi a3 din 2009 a avut un incident urat acum 3 luni.
La semafor la floreasca, la relanti, pur si simplu i-au sarit rolele de la distributie. ce s-a intamplat, cum s-a intamplat, nu stiu sa va spun exact.
Cert este ca i-a facut damage destul de mare pe la motor, masina nemaifiind in garantie.
A pus masina pe platforma, si a dus-o la pbn. casco nu asigura asa ceva pentru ca nu s-a intamplat in urma unui accident sau a unei calamitati.
La constatare, serviceul i-a spus ca il costa 19.000RON piesele si cam toata distractia aproape 25.000...
Am cerut parerea celor de la PBV, care l-au indrumat sa faca o cerere la director si mail catre audi germania, unde a atasat toate actele masinii.
Masina cumparata de la Baia Mare de la dealer Porsche, revizii si reparatii facute doar la dealeri Porsche din Arad sau Bucuresti, totul, totul la Porsche.
Drept pt. care Audi s-a obligat sa plateasca o mare parte din costul reparatiei, asa ca la finalul intregii distractii colegul meu a platit (cu tot cu revizie periodica, piese si manopera) aprox. 4.000RON.

Bun... masina mea inca este in garantie (pentru 15 zile, ce-i drept... de la data accidentului mai avea mai bine de o luna).
Orice interventie asupra masinii la un service care nu este Porsche sau partener Porsche in perioada de garantie duce la imposibilitatea de a mai apela la ceea ce se cheama good will contribution/fair share contribution din partea constructorului. Sper sa nu mai am incidente dar na... e tsi. Se pot intampla multe si nu din vina mea. Turbina, distributie, etc.

In afara de asta, eu pe masina am bara de cupra r pe care asiguratorul nu mi-o va comanda la alt service. (si nu, nu sunt dispus sa ii dau nicio spaga in momentul de fata...). Diferenta intre bara stock sport up si cupra este de 20Ron, dar seria masinii spune clar altceva.

Mai mult, un alt coleg din pro a avut aceeasi problema cu un touareg pe care l-a dus la un service recomandat astra unde i-au inlocuit o usa lovita cu o usa aftermarket, usoara ca o foaie de ceapa, fara ranforsari, cu o tabla moale si foarte flexibila, desi astra a mentionat ca se vor folosi doar piese de origine VAG. A trebuit sa umble mult si sa bata pe la multe usi ca sa ii comande si sa ii puna o usa OEM de Touareg.
Si nu este singurul caz. Un alt vecin cu leon care a schimbat o bara pe un rca astra s-a pricopsit cu o bara turceasca dintr-un plastic dur care s-a spart cand i-a sarit o piatra calcata de o masina ce venea din sens opus.

Toate acestea de mai sus si mai ales faptul ca am o relatie buna cu PBV2 ma fac sa nu imi doresc sa imi intretin/repar leonul in alt service cat timp l-oi avea.

Anul trecut taica-miu a avut un accident usor cu un autobuz ratb care a facut stanga de pe banda 1 peste leon care era pe banda 2. Aripa indoita, far rupt, bara rupta. Nu rau: urechi si cleme rupte si o taietura pe flapsul barii. Se puteau repara toate, iar astra le-a recuperat. Nu vreau bara de anul trecut, reparata, sa mi-o puna vreun gigel la serviceurile cu care are astra sparle in momentul de fata.
Singurul service de doamne ajuta dintre cele 4 la care m-au indrumat era Cobalcescu. Service pentru Dacia, Renault si Nissan. Cu mentiunea ca repara "de toate". Tocmai aici e problema, ca vreau sa imi repar masina intr-un service specializat pentru marca mea. Iar clauza aceea, in mod legal, nu ma obliga sa NU repar masina la porsche atata timp cat au contract si decontare directa. Recomandat/Agreat sunt fix termenii care le permite sa tergiverseze solutionarea unui dosar in favoarea clientului. Aceeasi termeni Recomandat/Agreat sunt fix termenii care ii permit clientului sa isi aleaga singur serviceul unde repara masina, atata timp cat asiguratorul are contract cu acel service.

Din pacate aici avem o discutie logica intre prieteni (discutie pe care am tot avut-o zilele astea cu multe persoane) in care putem cadea de acord iar cand ajungi la asigurator ti se spune simplu "Nu se poate. Nu iti convine, da-ma in judecata!".
Ceea ce si intentionez.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
DiNO
Subiect Autor
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SLS 1.4 TSi 2010

01 Mar 2014, 02:33

Revin cu o completare:

"Cele mai multe dosare de daună au fost achitate parţial de către Astra Asigurări, conform propriilor evaluări, fără a ţine cont de costurile reale ale reparaţiilor şi încălcând astfel prevederile Art.50 din Ordinul Nr.14/2011, prin care firma de asigurări este obligată la despăgubirea întregului prejudiciu"

Potrivit respectivului articol emis de către Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), "(3) cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparaţiilor părţilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de înlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum şi cele de demontare şi montare aferente reparaţiilor şi înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preţurile practicate de unităţile de specialitate, la care se adaugă cheltuielile cu transportul vehiculului, precum şi cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, în conformitate cu art. 55. Prin unităţi de specialitate se înţelege persoanele juridice legal autorizate, care au în obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, părţi componente, piese înlocuitoare şi materiale pentru acestea, cu excepţia celor în regim de consignaţie, şi/sau executarea de lucrări de întreţinere şi reparaţie la vehicule".


http://www.bursa.ro/pentru-o-datorie-de ... 29308.html

http://www.nemultumitdeasigurari.ro/informatii-utile/

http://amdauna.ro/valoarea-despagubirii/

Clauza cu serviceul recomandat/agreat nu schimba cu nimic cele de mai sus.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: SLS 1.4 TSi 2010

01 Mar 2014, 08:06

@Bertzi OPCul poate ajuta ! Ajuta in orice caz/situati in care tu ai statut/calitate de client.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori