Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florin1982
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2019, 22:00

Martor baterie aprins intermitent

10 Apr 2019, 18:11

Salutare tuturor!Vin spre d voastra cu rugamintea sa ma sfatuiti ce este de facut cu acest martor baterie aprins intermitent in bord..Dupa ce am citit in manualul masinii am depistat ca acest martor te anunta ca tensiunea din baterie nu mai este optima pentru o buna functionare a masinii,motiv pentru care am schimbat acumulatorul dar tot degeaba..Am pus un tester si nu arata nimic,am masurat la rece si la cald si totul este in parametrii.Rog a ma informa cei care au trecut prin asa ceva.Va multumesc!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Martor baterie aprins intermitent

11 Apr 2019, 07:50

Cureaua de accesorii este tensionata corect?
Tensiunea la bornele acumulatorului cu motorul la 2000rpm, cu ori fara consumatorii mari este de 13,8-14,4V?
Mufa care intra in alternator este corect infipta?
Este posibil ca periile pentru excitatie, carbunii sa fie tociti la limita contactului, caz in care va trebui sa cumperi un nou releu intrucat nu se gasesc separat :) este undeva la 100 de lei.
...merg cei de la alternatoarele de oltcit-dacia ca sunt aproape la fel, se retuseaza cu pila usor :) :)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Florin1982
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2019, 22:00

Re: Martor baterie aprins intermitent

11 Apr 2019, 14:08

Salutare.Am sa verific cureaua sa vad daca este tensionata cum trebuie,legat de tensiunea la borne pot sa zic ca este cat ai mentionat..Verific si revin cu situatia clara.Multumesc mult
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Martor baterie aprins intermitent

12 Apr 2019, 08:54

Verifica si incarcarea, e posibil ca alternatorul sa aiba o problema.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori