Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
LucaTDI
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 19 Feb 2014, 13:30

Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 13:51

Salut baieti,
De ceva vreme, mai exact din iunie, posed un Seat Leon FR 2.0TDI , din 2009, de care sunt foarte mandru. Pasiunea pentru diesel-uri o am de ceva timp, cunosc cativa utilizatori de pe forum de la distractiile din fata Casei Poporului, cu o skoda Octavia de Iasi (Skodatoys gang) care are 275CP din motor de 1.9TDI 101CP masurati in aceasta toamna la Exelixis Motorsport si sper sa continui proiectu de data aceasta pe Leon, o platforma mai perfomanta si mai fiabila sper eu.
Masina are cam toate dotarile, de la incalzire in scaune, trapa sau navigatie, Jante Andromeda pe 18" si e portocalie, culoare criticata de multi insa mie personal mi se pare perfecta pentru modelul asta.
Ca si modificari, destul de light so far, doar un soft stage 1 by TDI PERFOMANCE , frane ATE powerdisc fata spate, o folie si cam atat.
Si 2 poze:

ImagineImagine

Cheers! :cheers
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 14:34

Oho, uite cine a venit printre noi. :D
Bine ai venit, spor si succes la modificari!

P.S.: vezi ca nu ajung doar doua poze aici, o sa trebuiasca sa pui mai multe. :tongue

Numai bine,
Silviu :cheers
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8636
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 14:59

bine ai venit in ClubSeat !
ma bucur sa aflu ca esti membru cu acte in regula aici. felicitari pentru pasiune si spor cu noua masina. iti mai urmaream din cand in cand si threadul pe SKT, foarte misto ce ai (ati) facut cu octavia(ile).

leonul meu s-a "cunoscut" si cu vechea ta masina dar si cu FRul din poze :roll: daca nu ma insel, EFBul avea si upgrade la ambreiaj/volanta SMF ?
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 15:16

bine ai venit in club seat! foarte bine arata masina. s-o stapanesti sanatos si spor la modificari. sa ne tii la curent :cheers
 
LucaTDI
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 19 Feb 2014, 13:30

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 15:26

Multumesc!!!! :lol:

Ca sa fiu sincer nu stiu istoric-ul masinii, am vazut anuntul, mi-a placut, am luat-o si desi avea cateva probleme am zis what the hell, sunt fiare, se repara mai ales ca mecanica masinii imi este arhicunoscuta . Ambreiajul tind sa cred ca e stock, ar fi din punctul meu de vedere un upgrade inutil tinand cont ca tine lejer 450-500NM asta de FR TDI.
 
exo_luci
Mesaje: 508
Membru din: 08 Aug 2012, 13:28
Localitate: Brasov

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 15:54

Bine ai venit!

Frumoasa si puternica si consum mic si dotari ...ce sa mai , o alegere foarte buna , felicitari!!
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Feb 2014, 20:55

Bine ai venit in CS! Superba culoarea masinii :wink:

 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

22 Feb 2014, 15:13

Salut!
Sa o stapanesti fara incidente.

Masina daca nu ma insel mi-este cunoscuta din zona auchan titan.
Frumoasa!
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
LucaTDI
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 19 Feb 2014, 13:30

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

24 Feb 2014, 13:44

Este posibil, am reusit sa vorbesc intr-un final cu fostul proprietar, nu-l stiam deoarece masina a fost cumparata dintr-un parc auto, din pacate a avut un trecut destul de zbuciumat, astfel se explica si problemele cu care m-am confruntat in ultimele luni dar nimic grav. Cutia are sincronu de pe a 2-a dus, se observa doar cand retrogradez, am preferat sa iau alta cutie decat sa schimb sincronu , e in garaj si urmeaza sa o schimb cum se incalzeste, turbina fluiera un pic mai mult ca sigur pentru ca a avut ghinionu sa aiba soft de la TCM turbo, iar nu-i bai, turbine avem :lol:, ce ma deranjeaza cel mai mult o problema electronica, ori la senzorii de abs ori calculatorul, se aprind toate becurile in momentul in care se activeaza unul din sistemele de siguranta, iar nu e panica, gasim calculatoare senzori, tot ce trebuie. Per total is foarte multumit de ea, consum mic, confort crescut, sportivitate, nu poti sa-ti doresti ceva mai mult de la o masina.
 
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

24 Feb 2014, 17:26

LucaTDI scrie:
Salut baieti,
De ceva vreme, mai exact din iunie, posed un Seat Leon FR 2.0TDI , din 2009, de care sunt foarte mandru. Pasiunea pentru diesel-uri o am de ceva timp, cunosc cativa utilizatori de pe forum de la distractiile din fata Casei Poporului, cu o skoda Octavia de Iasi (Skodatoys gang) care are 275CP din motor de 1.9TDI 101CP masurati in aceasta toamna la Exelixis Motorsport si sper sa continui proiectu de data aceasta pe Leon, o platforma mai perfomanta si mai fiabila sper eu.
Masina are cam toate dotarile, de la incalzire in scaune, trapa sau navigatie, Jante Andromeda pe 18" si e portocalie, culoare criticata de multi insa mie personal mi se pare perfecta pentru modelul asta.
Ca si modificari, destul de light so far, doar un soft stage 1 by TDI PERFOMANCE , frane ATE powerdisc fata spate, o folie si cam atat.
Si 2 poze:

ImagineImagine

Cheers! :cheers


apoi daca bagi in seama toate criticile unor oameni frustrati, ajungi sa nu iti mai cumperi masina ca oricare va avea cate un "defect' pentru restul. si mie, ca si altora, mi se poare o culoare foarte interesanta, nu e deloc neplacuta...ar trebui sa te mandresti ca nu prea am mai vazut culoarea asta pe un leon, ceea ce mi se pare original. legat de probleme... cam multicele dar asa cum ai zis si tu, totul se rezolva mai ales cand dispui de bani. spor la modificari si asteptam noutati :hi
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

25 Feb 2014, 23:04

welcome to the club :cheers
hai ca usor usor o aduci pe linie de plutire :hi
ps:sa vedem ce scoti din ea :twisted:
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5254
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

31 Mar 2014, 15:44

Iti vad mereu masina in trafic dar de cele mai multe ori o femeie..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
LucaTDI
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 19 Feb 2014, 13:30

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

02 Apr 2014, 11:05

Salut,

Da, se plimba nevasta cu ea :lol:

Meanwhile am montat o camera marsalier si folie semi-inchisa pe stopuri pentru ca era unul putin crapat si intra apa.
Vreau sa-i schimb arcurile cu unele care sa o mai coboare 2 maxim 3 cm ca ma dispera cocotata asa, deci daca e interesat cineva de niste arcuri de FR sunt deschis la discutii.

Va salut pe toti :cheers
 
LucaTDI
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 19 Feb 2014, 13:30

Re: Portocala mecanica Seat Leon FR

19 Apr 2014, 15:07

Un mic cadou de Paste :yah
Jante ATS DTC 17"


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori