Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

29 Apr 2013, 12:41

Ciosmi, cat te-a ajuns softul si ptr. ce masina :?: PM :mrgreen:
John: lasa-mi un nr. de contact :mrgreen:
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

30 Apr 2013, 12:41

Dog-bone-ul mi l-a luat cineva din state si l-a trimis cu posta, shipping-ul la ecs fiind extrem (iar o sa ziceti ca-s chitros, dar la o valva de 35 usd, shipping-ul este 63 usd ..)
http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Gol ... /ES251900/
Montarea a fost a pain-in-the-ass, si a necesitat putin "adaptare", daca e cineva interesat pot sa relatez.

Dupa montare, primul lucru care se simte este faptul ca odata in viteza (chiar si pe loc) in momentul accelerarii nu mai este asa mare acel balans, la fel si in mers.
Acum sincer nu mi se mai pare nimic, dar cred ca din cauza ca m-am obisnuit. Atentie daca luati din alta parte si nu ecs, ca nu toti furnizeaza si acel surub care NU mai trebuie refolosit!
Mi-a scazut timpul 0-100 de la 7.3 la 7.2 :tongue - toata distractia 56 USD + 100ron montajul ca l-am terminat pe mecanic si am zis sa fie multumit...
Cred ca trebuie mai multe bucsi pt. a lucra eficient impreuna - dogbone,anti-lift,engine mount, bascula, etc.

@Ciosmi, cum mai faci geometria la o masina cu coilovers aftermarket?
Daca ar fi sa iau, as vrea reglabile (vara un setup si iarna altul), nu am studiat si nu stiu ce presupune, daca le pot regla eu usor, sau necesita alta geometrie computerizata, etc.


In rest, sunt happy ca am reusit sa adaptez vitezometrul astfel incat sa indice exact cat GPS-ul :yah
(asta dupa ce am citit zeci de pagini si forumuri pline de "expertii lu' peste doar in leduri de plafoniera si faruri - unic interes se pare" si in care concluzia era ca nu se poate...)

@Bogy ai PM.
:hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

30 Apr 2013, 17:43

Am vorbit si eu cu un amic si acelasi pret mi l-a dat si mai este si taxa vamala ca depaseste 45 euro..deci m-am linistit deocamdata :yh
Cum ai reusit sa adaptezi vitezometrul cu "jps-ul" :?: :mrgreen:
P.S vad ca tu l-ai luat pe rosu, mai este unul identic, dar pe negru, difera doar ultima litera la cod: B-black in loc de R-red
http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Gol ... /ES251895/
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Mai 2013, 21:10

@Bogy, da, am preferat pe rosu, sa il pot vedea si inspecta mai usor la revizii...ca orice bucsa,probabil o sa cedeze la un moment dat.
Vitezometrul se adapteaza foarte usor din vag-com. O sa detaliez daca e de interes cand am putin timp.
PS: nu am uitat de tel dar nu am avut timp nici sa respir cu 1mai asta...

@Ciosmi ...ne-a abandonat :)

:hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Mai 2013, 23:25

As vrea sa fac si eu vitezometru meu sa indice exact :mrgreen:
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 08:13

Modifica distance impulse number din codingul de pe adresa 17.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 08:45

Cosmin scrie:
Modifica distance impulse number din codingul de pe adresa 17.


Uite ca a explicat colegul, tie, ca pe mine nu a vrut sa ma scuteasca de butonat, a zis ca sunt prea chitros sau e suparat pe mine ca vroiam anvelope ca la loganul tatalui :))

Acum revenind, asa cum ti-a spus si Cosmin, 17 instruments, apoi modifici distance impulse number cu o valoare din lista.
Foarte logica valoarea nu este, cum de altfel nici numerele. Ordinea este 4,3,1,5,6,7.

Urmatorul numar mai mare fata de ce aveam a facut ca marja de eroare sa creasca la 8-9 km/h in plus, astfel valoarea finala care a corespuns perfect a fost 7 (la mine)
Deci un cod care sa reflecte noua valoare ar arata de genul: 0025207 in loc de 0025204 cat era standard.

Feeling-ul este ciudat, odata reglat merg altfel.
Oricum, daca nu era o lege pe tema asta facuta pt. retarzi, meritau dati in judecata. E o masina = mecanica/matematica/electronica, lucruri extrem de precise, care ma astept sa fie asa.
Cine ar mai cumpara un rolex care ba arata 1:30 ba 1:40 ? Sunt curios acum ce abatere are la consum. arata 14 dar poate e 16 sau 26....detalii, nu? ....

Bine ca UE vrea sa interzica micii :)


sporuri :hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 09:52

:tongue

Acu' am vazut ca te-ai dat peste cap cu alinierea vitezometrului..
Insa un plus de research nu strica :glasses
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 10:36

Multumesc frumos Cosmin si John :cheers
O sa incerc si eu tot cu cifra 7, vedem ce iasa :yh
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 15:04

Geometria,e necesara imediat ce ai montat suspensia.
Din cate stiu,nu e necesar sa refaci geometria de fiecare data cand umbli la "inaltime".
Se poate regla destul de usor,de catre tine.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 16:37

Thx Ciosmi.

Inainte de cipcirip, e nevoie/recomandat sa fac un update de software la dealer pt. ecu meu?
(gen au mai fost corectate mici chestii, etc)

A mai facut cineva? Poate da ceva informatii ?
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 16:39

Am fost eu,anul trecut, la fostul dealer seat din Craiova sa ma interesez de asa ceva si mi-au spus ca nu exista sa ceva...in caz ca faci asa ceva sa ma anunti si pe mine :mrgreen:
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 20:58

Nu vad rostul pt update-ul respectiv,mai ales daca il rescrii la scurt timp dupa.
Daca nu exista update,inseamna ca e totul ok din fabrica.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 21:33

Ciosmi scrie:
Nu vad rostul pt update-ul respectiv,mai ales daca il rescrii la scurt timp dupa.
Daca nu exista update,inseamna ca e totul ok din fabrica.


Rostul ar fi (ma gandesc) ca au mai fost updatati (poate) anumiti parametrii, codari, diverse setari la alte module, nu neaparat motor (comfort,esp, etc)
Rescriere in urma unui cip cred ca e impropriu spus, adica se modifica hartile,parametrii turbina,v-max,timing-uri, etc. dar nu vad de ce s-ar rescrie de exemplu impulse number & stuff.

Oricum, dealerii sunt cam pe langa, iar daca stiu de diverse lucruri nu le fac/spun.
Nu vad sa aiba habar de coilovers,dogbone-uri,sway-bars,distantiere, sincronizari de vitezometre si altele, nu mai vorbim de chestii mai speciale.
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Mai 2013, 22:18

Eu m-am referit strict la partea motor.
Posibil sa gresesc,dar restul codarilor etc,probabil (am zis PROBABIL!),se pot rezolva si prin vcds.
Ex:Setarile esp-ului pt facelift,se pot modifica prin vcds :D .Iar pt mine,asta e un update (aici se tine cont de perspectiva fiecaruia).

Oricum,update-uri pt tfsi,mai greu.Tin minte ca acum 2 ani m-am dus la dealer si din vorba in vorba am intrebat de un oarecare update,daca xista sau nu.Raspuns negativ...si ma bucur sa aud ca nici dupa 2 ani nu exista :)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori