Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
markos
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 24 Dec 2009, 08:51

seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

24 Dec 2009, 09:20

salutare. sunt nou pe aici si proaspatul posesor al unui toledo 1L din 1996. :o
cum vreau sa imi cunosc cat mai bine masina mi-ar trebui manualul de utilizare si poate cel de reparatii, gen hayness. ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat. :wink:

stie cineva unde pot gasi telecomanda pentru masina mea? am primit-o cu cheie (incomod) dar am vazut ca la oglinda are senzorii pentru telecomanda. cred ca asta este. cum pot verifica daca a avut telecomanda si daca da, cum pot gasi una? pot cumpara after market?
Seat Toledo 1L, 1996, TDI 1Z 90 CP
 
bitex
Mesaje: 1
Membru din: 14 Noi 2009, 01:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

24 Mar 2010, 03:48

Buna!
Sunt cam in aceeasi situatie...
Nou pe aici, proaspat posesor de vechi Toledo (tot 1L, 1996), inca nu-mi cunosc masina din carti si tare-s dornic...
Am o carte dar e in olandeza si nu e in format electronic. Ajuta, dar se poate si mai bine! Daca nu reusesti sa gasesti ceva mai bun, o copiez cu placere. Si eu caut de ceva timp un manual mai serios si nu gasesc, dar inca sper.
Nu te pot ajuta cu raspunsuri la restul intrebarilor. Am primit o singura cheie cu cip si am facut vreo 2 copii ieftine (fara...), de rezerva, macar sa o pot deschide. O sa incerc sa rezolv problema.
Cauti o telecomanda. Dar ai alarma montata? Tare m-as mira sa ai inchidere cu telecomanda, fara alarma. Cred ca telecomanda ar trebui sa vina cu sistemul de alarma si daca e asa nu stiu daca e doar problema de telecomanda. Poate gresesc.
Cu permisiunea moderatorului si a initiatorului topicului, as mai adauga si eu o intrebare: pe astia cu modele mai vechi ne primiti pe la vreo intalnire? Incerc sa vin cu masina curata, dau cu matura, strang frunze prin parcare... Nu cred ca o sa fac firma de ras. Adevarul e ca daca o masina veche merge cum merge a mea, imi dau seama ce au cei cu modele relativ noi. Am luat intentionat o masina fara multa electronica, sa o pot "invata" mai usor. Inca merge tare bine, n-am probleme majore. Alea minore sunt de genul: am luat-o fara emblema din spate si inca n-am cautat sa cumpar, sau sa-mi fac. Sau nu stiu inca sa demontez tetierele sa schimb husele de la scaune :(

Nu am putut sa aflu de posesorii modelelor mai vechi, sa iau legatura cu ei pentru schimburi de informatii si cred ca ar trebui sa insist. O sa intru mai des, cine stie...
Spor la treba tuturor.
Ovidiu.
 
Gabionus
Mesaje: 1
Membru din: 15 Aug 2012, 14:18

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

15 Aug 2012, 14:34

Buna ! si eu am cautat mult un manual de utilizare ...insa in zadar :( .eu sunt posesorul unui seat toledo 1l din 1998 magnus sport .ca sa va ajut cat de cat exista un program care mai arata una alta ,este destul de mare are 2Gb
 
Avatar utilizator
maverick1508
Mesaje: 983
Membru din: 28 Mai 2010, 12:07
Localitate: Bucuresti

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

15 Aug 2012, 17:44

Aveam eu ceva dar era in spaniola parca si nu era prea stufos (pdf). Incerc diseara sa-l urc.
Pana una alta, despre ce program e vorba? Tnx.
Imagine
designed by Giorgetto Giugiaro
Seat Toledo '96 & Opel Astra '03
 
bynladen
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2014, 13:23
Localitate: curtea de arges

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

25 Feb 2014, 01:09

bitex scrie:
Buna!
Sunt cam in aceeasi situatie...
Nou pe aici, proaspat posesor de vechi Toledo (tot 1L, 1996), inca nu-mi cunosc masina din carti si tare-s dornic...
Am o carte dar e in olandeza si nu e in format electronic. Ajuta, dar se poate si mai bine! Daca nu reusesti sa gasesti ceva mai bun, o copiez cu placere. Si eu caut de ceva timp un manual mai serios si nu gasesc, dar inca sper.
Nu te pot ajuta cu raspunsuri la restul intrebarilor. Am primit o singura cheie cu cip si am facut vreo 2 copii ieftine (fara...), de rezerva, macar sa o pot deschide. O sa incerc sa rezolv problema.
Cauti o telecomanda. Dar ai alarma montata? Tare m-as mira sa ai inchidere cu telecomanda, fara alarma. Cred ca telecomanda ar trebui sa vina cu sistemul de alarma si daca e asa nu stiu daca e doar problema de telecomanda. Poate gresesc.
Cu permisiunea moderatorului si a initiatorului topicului, as mai adauga si eu o intrebare: pe astia cu modele mai vechi ne primiti pe la vreo intalnire? Incerc sa vin cu masina curata, dau cu matura, strang frunze prin parcare... Nu cred ca o sa fac firma de ras. Adevarul e ca daca o masina veche merge cum merge a mea, imi dau seama ce au cei cu modele relativ noi. Am luat intentionat o masina fara multa electronica, sa o pot "invata" mai usor. Inca merge tare bine, n-am probleme majore. Alea minore sunt de genul: am luat-o fara emblema din spate si inca n-am cautat sa cumpar, sau sa-mi fac. Sau nu stiu inca sa demontez tetierele sa schimb husele de la scaune :(

Nu am putut sa aflu de posesorii modelelor mai vechi, sa iau legatura cu ei pentru schimburi de informatii si cred ca ar trebui sa insist. O sa intru mai des, cine stie...
Spor la treba tuturor.
Ovidiu.

salut sunt fost vechi posesor seat toledo 1l 1996 1,8 benzina, sincer masina nu a scapat niciun surub nedesfacut de mine:Dce va intereseaza mai mult ma puteti intreba, nu stiu 100% dar stiu suficient
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

26 Feb 2014, 22:57

Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
jorjan
Mesaje: 24
Membru din: 11 Ian 2014, 09:32
Localitate: Suceava
Contact:

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

12 Mai 2014, 23:36

Gabionus scrie:
Buna ! si eu am cautat mult un manual de utilizare ...insa in zadar :( .eu sunt posesorul unui seat toledo 1l din 1998 magnus sport .ca sa va ajut cat de cat exista un program care mai arata una alta ,este destul de mare are 2Gb




salut Gabionus eu am acelasi model ca al tau 1.9 tdi 110 hp ... eu am avut mai multe probleme la ea na fire rupte dintre portiera si stalp si nu mergea geamul si oglinda(mentionez electrice) apoi a trebuit sa imi schimb suspensiile ca erau sport si trebuiau apoi cei de la primarie sa ma plateasca pentru dezaperirea drumurilor :lol: etc oricum daca poti sa dai un upload pe un site ceva nu ar fi rau la acea carte nu sunt as , doar un simplu amator la partea de mecanica dar imi place sa modific chestii mai ales la masini . Multumesc.

 
jorjan
Mesaje: 24
Membru din: 11 Ian 2014, 09:32
Localitate: Suceava
Contact:

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

17 Mai 2014, 23:47

bynladen ai putea sa imi spui si mie cum sa fac sa imi sincronizez telecomanda care o am pe cheia originala ? eu am toledo 1L 1.9 TDI de 110 cai am incercat fel si fel de posibilitati ce erau pe net dar diferite fata de modelul meu .Multumesc!
 
Avatar utilizator
maverick1508
Mesaje: 983
Membru din: 28 Mai 2010, 12:07
Localitate: Bucuresti

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

18 Mai 2014, 00:43

Imagine
designed by Giorgetto Giugiaro
Seat Toledo '96 & Opel Astra '03
 
pantileionut
Mesaje: 1
Membru din: 11 Iun 2015, 09:18

Re: seat toledo 1L 1996 - manual reparatii si de utilizare

11 Iun 2015, 09:23

salut ma poate ajuta cineva cum un manual service la un seat toledo 1.9 tdi 1L?
modulul de confort pe unde e amplasat? nu-mi mai merg geamurile electrice, ( a fost masina in service la schimbat praguri...si din greseala a ramas apasat butonul de spate dreapta blocat pe inchis) siguranta nu e arsa...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori