Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
t0mcraft
Subiect Autor
Mesaje: 104
Membru din: 26 Feb 2009, 22:32

1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

27 Ian 2010, 21:00

De ceva vreme masina(toledo 1M/2001) parca a luat-o razna, parca ar fi in metastaza, toate cedeaza rand pe rand.
Una dintre probleme ar fi becurile din bord, cele care lumineaza cadranele de turatie, viteza, cadranul cu comp de bord si cel ce indica nr. de km, se tot sting pe rand si apoi iar se aprind parca ar ceva pom de craciun. Nu mi se mai aprinde becul de la faza lunga. Apoi cand descui masina din telecomanda se blocheaza inapoi singura in secunda 2, ca nici nu apuc sa desschid usa, dupa ce tot insist si pana la urma reusesc sa deschid usa sofer, se aude in usa din dreapta ceva zumzait vreo 1 minut sau pana ce pun contactul.
Dupa aia ceva fasait se aude cand merge motorul, cica ar fi de la pompa servo? Asa ca un fel de fulie.. un sunet metalic as zice eu, care creste proportional cu turatia. Apoi nu mai functioneaza motorasele care coboara raza de lumina la faruri, la nici unul, nu misca deloc si inainte functionau bine ambele. Sigurantele sunt toate in regula.
Cam atat.
Astept sugestii. Merci
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

27 Ian 2010, 22:09

Poate fi si de la frig.
Mie nu-mi functionau mai multe accesorii dar si-au revenit cum s-a mai incalzit un pic.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
t0mcraft
Subiect Autor
Mesaje: 104
Membru din: 26 Feb 2009, 22:32

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

28 Ian 2010, 00:13

bv10ptz scrie:
Poate fi si de la frig.
Mie nu-mi functionau mai multe accesorii dar si-au revenit cum s-a mai incalzit un pic.


asteptam primavara in cazul asta :D
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

15 Iun 2010, 13:56

A venit vara, mai face ? De la ce era ?
 
t0mcraft
Subiect Autor
Mesaje: 104
Membru din: 26 Feb 2009, 22:32

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

15 Iun 2010, 19:20

nu prea am mai umblat cu el, deci inca n-am constatat nimic. :)
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

30 Noi 2010, 10:12

Eu banuiesc ca a umblat cineva pe la instalatia electrica si nu a mai pus corect anumite mufe, care au contacte imperfecte si dau simptomele enumerate prin diverse locuri, bord, portiere, faruri etc., mai ales cand e frig si apar contractii ca urmare a diferentelor de temperatura.

Eu m-am trezit cu ledurile din blocul de lumini arse dupa ce am pus leduri neoriginale de pozitie in faruri; inainte sa mi se arda cele din blocul de lumini pateam la fel, se stingeau si se reaprindeau singure pana s-au stins definitiv, abia le-am inlocuit, toti voiau sa schimb blocul...
 
gianimaftei
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2011, 22:25
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

21 Feb 2011, 12:57

salut. Nu am gasit unde sa postez asa ca ma postat aici ..sper sa nu incurc..am luat un seat toledo 2006 iar timpu care l-a avut a montat pe plafon un dvd player...mie acum mi-a ramas urma de la suport si 3 gaurele..cu ce sa acopar sa nu se vada urat/ si inca ceva..manerul de deschidere usa de la pasagerul spate nu mai sta asa fix ca celelalte..se poate repara sau se schimba?Multumesc

 
prapadila
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

21 Feb 2011, 13:19

eu am observat aseara ca...nu mai imi functioneaza senzorul din scaun...nu mai figureaza centura nepusa in partea soferului. Cea din dreapta e ok....dar a mea nu. nasol ca masina are 4 luni doar.
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
gianimaftei
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2011, 22:25
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: 1M -> Probleme multe, marunte, iritante, necesita ajutor.

03 Mar 2011, 01:13

Salutare..din comoditatea de a nu scrie cate o problema la fiecare departament sper sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari postate aici: am un toledo 2006..dupa ce plec de pe loc se blocheaza usile si daca opresc sa iau pe cineva sau sa pun ceva in portbagaj cat merge motorul nu se deschide decat de pe interior. sa fie setare din computer(tester)? 2. la ventilatorul din stanga se aude cand si cand un tiuit..trebuie uns sau ce se intampla cu el?3. nu stiu cu ce sa dau jos barele de pe masina..nu am cheia..se mai poate gasii undeva? 4.de multe ori cand bag in a 3-a daca nu fortez sa intre pana in fund sare din treapta.ce sa fie? 5. nu ma avertizeaza al bord daca las luminile de intalnire aprinse...numai la pozitii tiuie......multumesc si sper sa ma ajutati!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori