Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Iulian_97
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 06 Sep 2020, 22:44

Sunete punte spate

21 Sep 2020, 12:48

Ceau!
Fiind proaspat posesor de Seat Toledo 1.6 16V, cod motor AUS, 255k km, am remarcat cateva sunete la puntea spate. (Pe puntea fata a cam fost schimbat tot).
1. Cand trec usor peste o groapa, sau urc o bordura, sau cobor o panta, in general cand se torsioneaza masina mai ciudat, se aude un scartait infundat, parca e o usa neunsa de bunica de la tara:))
2. Cand trec peste linii de tramvai. sau denivelari mici, se aud sunete usor metalice, (am impresia ca vin din usa dreapta spate, dar am macara manuala, asa ca nu stiu ce sa spun.)
3. La rece, se aude o rezonanta puternica din dreapta spate, sau dupa ce iau un viraj mai strans printre blocuri. Dar dispare dupa cateva franari(150-200m).
4. Scartaie franele cand apas pedala prea putin sa zic asa, discuri si placute noi pe spate, placute noi pe fata, discurile pe pata mai tin setul asta de placute maxim. Proprietarul a spus ca le-a schimbat el personal, de aici ma gandesc ca poate montajul sau nu e unul tocmai ok:))
Multumesc!
 
Iulian_97
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 06 Sep 2020, 22:44

Re: Sunete punte spate

23 Sep 2020, 11:49

Nimeni? :(
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Sunete punte spate

23 Sep 2020, 15:08

1. De obicei scartaie bucsele barii de torsiune sau vreun pivot. Apasa masina in dreptul fiecarei roti si asculta, poate vei localiza macar partea.
2. Nu are nicio legatura macaraua manuala cu zgomotele pe care zici ca le auzi. Verifica daca nu ai joc la balamale daca suspectezi usa aia.
3. Verifica etrierul de frana de acolo, poate are legatura cu pct.4 chiar.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Sunete punte spate

24 Sep 2020, 16:42

Am avut si eu o problema similara cu cea de la punctul 3 si s-a rezolvat prin schimbarea culisantilor de la etrierii din spate.
De atunci nu mai apare acel zgomot de parca intra masina in rezonanta.
Sper sa nu gresesc, dar setul de culisanti cu vaselina si ce mai trebuia a fost sub 50 ron pt ambii etrieri spate.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori