Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
MarioALV
Subiect Autor
Mesaje: 94
Membru din: 16 Iul 2016, 13:29
Localitate: Braila

Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

19 Mai 2019, 13:57

Salutare, masina este un Toledo 1M2 1.6 16v din 2001 cod AUS si am gasit uleiul in filtru de aer la efectuarea reviziei. Am inlocuit filtrul separator si urmeaza furtunul fiind rascopt. Ramane sub observatie daca se repeta fenomenul. ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

19 Mai 2019, 17:15

Asta e din categoria "la toate face la fel", mai mult sau mai putin, in functie de uzura motorului si ce numar ai la pantofi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

19 Mai 2019, 22:10

Raspuns corect oferit de Mr.Dany...,iar indiferent de ce vei schimba sau inlocui la un moment dat tot vei gasi acea urma de ulei,dar care nu afecteaza cu absolut nimic functionarea normala a motorului.
Asa ca fi linistit si “las-o ba’ca merge asa”. :P :wink:
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

20 Mai 2019, 15:52

Sper sa nu vorbesc aiurea, dar nu sunt vaporii produsi de gazele carter? Ca stiu ca sunt bagate inapoi in admisie. Cand se pune filtru sport, se vand si filtre mici care vin pe furtunul carter, teoretic daca nu bagi acel furtun in admisie, se rezolva problema.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

20 Mai 2019, 19:30

Cine a avut Dacie 1300 stie ca acel furtun de recuperare gaze (vapori de ulei si benzina ce scapa pe langa segmenti si tijele supapelor) se obisnuia sa fie scos sub masina, de ziceai ca are 2 evacuari!!! Acel furtun scos modifica si mersul motorului de multe ori. Daca cel care a proiectat motorul l-a bagat acolo, a avut el un motiv. Se recupereaza vaporii de ulei, care condenseaza in acea cutie din spatele motorului, si se duce inapoi in baie. O parte este introdus in admisie, sa nu fie o ardere uscata in cilindri. Restul se recupereaza. Daca iti ies multe gaze pe acel furtun, e cazul sa te gandesti la o revizie a motorului, macar segmenti schimbati si simeringurile supapelor.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

20 Mai 2019, 19:33

In mod normal pe acolo nu iese ulei, nu am vazut la nici una din masinile mele depuneri, deloc. Doar vapori.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
MarioALV
Subiect Autor
Mesaje: 94
Membru din: 16 Iul 2016, 13:29
Localitate: Braila

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

22 Mai 2019, 20:13

Corect Dany ceea ce spui, l am atentionat pe propietar de urmatoarea etapa daca peste ceva km o sa gasesc la verificare ulei.. Am testat motorul, in sensul in care am mers cu ea cativa km si la ture ridicate si apoi am scos furtunul.. Era uscat si erau doar gaze... Ramane de vazut! Sanatate si drumuri bune cu km multi fara interventii!

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

 
Avatar utilizator
MarioALV
Subiect Autor
Mesaje: 94
Membru din: 16 Iul 2016, 13:29
Localitate: Braila

Re: Ulei in carcasa filtrului de aer si aspiratie

22 Mai 2019, 20:16

Pozele postate cu filtrul umed de ulei sunt cu cel nou montat la revizie si cantitatea de ulei era doar dupa 600km! La schimbarea separatorului am montat filtru nou. Cel din momentul reviziei (cel vechi) era negru si plin de ulei! Toate bune!

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori