Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
marianbuda
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 31 Iul 2012, 20:24

Suierat stanga spate toledo II 1999 ( rezolvare in cazul meu

03 Apr 2013, 19:20

Am cumparat masina in iulie 2012, si de cand am luat masina am tot avut un suierat in stanga spate .
Am lucrat la oglinda din stanga crezand ca de acolo este problema, dar nu s-a rezolvat nimic .
Am schimbat antena radio, suieratul a devenit mai intens . Disperat de siueratul care apare la peste 70kmh, am vrut sa ma duc sa iau chedere noi la usi (avand si problema cu apa care se strange la cederul de la usa), solutia a fost urmatoare pentru eliminarea suieratului :
- am taiat antena noua lasand doar partea dejos a antenei cea groasa, am mers in proba cu masina, nu mai suiera nimic
- am luat o antena radio din real scurta, am montato si totul este ok , nici un gram de suierat indiferent de viteza
Cu apa care se strange intre cheder si usa, am facut urmatorul lucru :
- am luat jos fiecare tapiterie de usa
-am cumparat silicon sanitar transparent rezistent la apa , pe care l-am pus roata pe langa tabla care tine macaraua de la geam
REZULTATUL :
- nici un gram de apa intre cheder si usa indiferent cat de tare ploua .
Maine o sa va pun niste poze cu antena taiata si cu antena cumparata din real .
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Suierat stanga spate toledo II 1999 ( rezolvare in cazul meu

06 Apr 2013, 06:53

Ma bucur ca ai rezolvat cu suieratul la masina ta, dar sincer nu prea inteleg, asta daca antena pe care o aveai era cea originala, cum de antena mea - netaiata - nu suiera !! :?:
In legatura cu apa, da asa se face doarece o garnitura intre tabla de agregate si usa, nu mai este etansa sau defecta. Atunci siliconul este prietenul nostru!....insa sa te feresti sa fi nevoit sa dai jos tabla de agregate, o sa injuri destul pe siliconul ala . :shock:

BAfta :cheers :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori