Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Mariusmacsim
Mesaje: 2
Membru din: 15 Dec 2012, 14:47

Re: Nu mai trage masina !

15 Dec 2012, 15:18

buna ziua.
va rog mult sa ma ajutati cu o parere....

am un seat toledo 1.6 benzina din 2002. motorul se ineaca cand tin acceleratia constanta si usor subturat, de exemplu daca sunt in spatele unei masini, in treapta a 3-a si tin accelaratia constanta, cam 2000 rtm.

nu se ineaca (nu se impunge as putea spune) daca accelaratia este in continua miscare, adica sus, jos, accelerez, schimb, si tot asa. daca tin accelaratia constanta, usor apasat, atunci se ineaca.

am curatat EGR-UL si tot asa face.
mai nou, nu stiu daca are legatura, sau a aparut alta problema, dupa o perioada de accelerare masina pierde din putere, desi accelerez nu mai trage mai deloc, insa nici nu se tureaza. efectiv nu mai trage. schimb viteza, o iau de la capat, merge o perioada normal si dupa 2000rtm degeaba accelerez ca nu mai trage.

credeti ca e pompa de benzina? pare ca nu se mai alimenteaza... sau ambreiajul?
dar daca ar fi ambreiajul nu ar trebui sa se tureze mororul? mie nu mi se tureaza motorul in gol ci masina nu mai trage, nu mai are putere.

dupa ce am curatat EGR-ul am pus-o pe tester, am mai pus-o si vara trecuta pe tester si nu imi indica probleme.

va multumesc mult!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori