Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
enoon
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 30 Mai 2009, 20:37
Localitate: Cluj-Napoca

2 ani jumate cu un 1M2

31 Mai 2009, 09:20

Salut,

Masina luata din prima mana la 80k. 1.6/16v/105CP/2004, climatronic, seat audio system, suspensii sport, scaune sport etc etc (cred ca numa incalziea din scaune lipseste din dotarile posibile). As vrea sa va impartasesc cateva experiente dupa 2 ani jumate de condus aceasta masina:

Pozitiv:
- calitate/pret
- se comporta stabil pe sosea la viteze mari in curbe (probabil ajuta si suspensiile, in rest te zguduie la fiecare groapa mai mica atinsa)
- masina dinamica, probabil se muleaza si dupa sofer, dupa stilul lui de condus, asta mior confirmato mai multi
- design caroserie, bord, sunt adept al liniilor curbe

Negativ:
- vopseua mult prea sensibila, orice zgarietura mica se vede instant, plus ca mio sarit lacu la tablaraia de deasupra unei roti din spate, ei bine e si culoarea sensibila stiu (negru)
- in treapta 1&2 de viteza intra mai greu, am vb cu cu altii si ziceau ca au aceeasi problema, posibil din fabricatie ceva
- tablaraia ii prea moale, subtire, iti pica o nuca pe capota iti ramane urma
- cu suspensiile sport simti orice groapa mica de pe soselele noastre minunate

Nu am insistat asupra consumului ca nu ii un subiect, nici nu consuma putin dar nici mult.
Seat Toledo, 1.6 16v, 105CP, 2004
 
Avatar utilizator
enoon
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 30 Mai 2009, 20:37
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

18 Mai 2010, 21:25

o mai am :D

Alte sesizari: daca montezi din greseala bec pentru stopuri invers ti se aprinde engine si epc pe bord, iar pe faza scurta/lunga iti ard stopurile intruna. Pus pe tester iti semnaleaza eroare la pedala de frana, eronat. Montezi calumea becu, dai jos bateria se sterge eroare epc dar cea de engine numa cu laptopu il poti sterge.
Seat Toledo, 1.6 16v, 105CP, 2004
 
Soferu Iadului
Mesaje: 40
Membru din: 09 Noi 2011, 03:53

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

20 Noi 2011, 14:06

se pare k au o pb cu avizatorul care tiuie cand uiti luminile aprinse si nu numai eu. multi se plang de asta
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

20 Noi 2011, 15:48

Ce problema mai exact?
 
Soferu Iadului
Mesaje: 40
Membru din: 09 Noi 2011, 03:53

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

20 Noi 2011, 16:18

adica semnalul acustic nu i-si mai face treaba cand uiti pozitiile puse si vrei sa cobori din masina si a-i surpriza sa ramai fara baterie.
sau cand a-i usa deschisa lumina de la plafon nu se mai aprinde. LA ASTA MA REFEREAM. EU MOMENTAN AM ACEASTA SI MAI MULTI COLEGI CARE SE VAITAU. si daca vreau lumina in interior tre sa schimb manual pozitia comutatorului
 
Panti
Mesaje: 5
Membru din: 09 Ian 2013, 13:52
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

13 Ian 2013, 23:02

asta cu lumina in interior e de la broasca de la usa soferului.multe masini din grupul VAG au problema asta(ex:skoda octavia,golf 4).normal ar trebui schimbata broasca,dar avand in vedere costul(vreo 600 lei) mai sunt si mecanici care inlocuiesc micro intrerupatorul la broasca,numai ca nu prea gasesti :hi
Seat Toledo TDI 110 cp
Audi 80 B4 TD 80 cp
 
TuPeU
Mesaje: 180
Membru din: 17 Iul 2012, 14:43
Localitate: Galati

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

13 Feb 2014, 21:35

in nici un caz nu are tabla subtire, pe mine m-a prins o ploaie torentiala in galati exact cand am cumparat masina in 2012 prin vara, a facut prapad, mercedes, bmw aveau tabla varza... nu mai era zona dreapta pe masina lor si eu abia am avut 2 mici indoituri, m-a prins in masina, am zis ca mi-a terminat masina la cum se auzea, din fericire s-a terminat cu bine :D
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

 
Avatar utilizator
enoon
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 30 Mai 2009, 20:37
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 2 ani jumate cu un 1M2

13 Feb 2014, 23:37

TuPeU scrie:
in nici un caz nu are tabla subtire, pe mine m-a prins o ploaie torentiala in galati exact cand am cumparat masina in 2012 prin vara, a facut prapad, mercedes, bmw aveau tabla varza... nu mai era zona dreapta pe masina lor si eu abia am avut 2 mici indoituri, m-a prins in masina, am zis ca mi-a terminat masina la cum se auzea, din fericire s-a terminat cu bine :D


Intre timp am facut 7 ani cu masina, imi sustin parerea. Am mai schimbat, vopsit elemente respectiv polishat toata masina. Tablaria in continuare pare "sensibila".

Alte probleme piese schimbate pe parcurs: schimbat recirculator gaze evacuare, egr, sonda lambda, termostat 2x, pompa bezina, poate mi-a mai scapat ceva intre timp.
Seat Toledo, 1.6 16v, 105CP, 2004

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori