Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Toledo - Darth Vader Edition

03 Sep 2013, 13:01

Or fi dani..dar nu pentru motoare de 1.2/1.4/1.6 aspirate cu tehnologie invechita si supte de seva...filtru sport fara alte modificari este 0, ba chiar poti sa pierzi putere si cuplu ( in cel mai bun caz se simte o nesemnificativa imbunatatire la acceleratie ) ...si da, am citit destul despre..ca sa pot sa imi exprim o opinie pe forum..nu contest calitatea filtrelor de la firma respectiva, spun doar ca nu ajuta cu nimic un motor de 1.6 aspirat ; si cum reclama este sufletul comertului...fie ca cei mai buni sa castige :hi

Vlad, parerea mea este ca daca vrei sa scoti putina performanta pe care chiar sa o simti si sa te ajute, ia in calcul ADMISIA respectiva, o evacuare completa, apoi un cip tuning ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

03 Sep 2013, 13:21

@Dany - Ms...o sa arunc un ochi acolo! :D

@Bogdan - vor urma si alea cu timpul. :yah dar momentan atat ma ajuta bugetul pe moment, si mi se pare ok sa incep cu admisia.
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

03 Sep 2013, 15:03

Atunci cum se face ca autobuzele respective au raportat o scadere bunuta la consum lunar? Bine, autobuzul nu-i autoturism vei spune, dar e tot motor, deci ceva comun or avea ele. Eu chiar vreau sa-mi iau un asa filtru, fac iar un experiment pe banii mei cum am facut si cu kitul de autoleveling. Si daca obtin o reducere a consumului fata de cat e acum (deja stiu care e consumul si stiti si voi din ce am postat in topicul meu) eu ma declar multumit. Nu ma intereseaza zgomotul obtinut din inlocuirea filtrului, mai interesat as fi daca ar tacea complet motorul, ca la electrice. Si nici acei cativa caluti in plus din "reclama care e sufletul comertului" nu ma atrag, am deja mai multi inhamati la caruta. Filtru sport conic a avut Arosa cand am luat-o si l-am scos din prima zi. Daca motorul zici ca e "expirat" si "supt de seva"...atunci ce rost are sa schimbi admisia, evacuarea si cip tuning cum zici tu? Tot nu obtii prea mult ca sa bagi in seama. Opinia ta o respectam, ca d-aia discutam, dar eu nu pot trece peste cei care patroneaza niste targuri de inventica si peste cei care acorda patente recunoscute pe plan mondial. Banuiesc ca au vazut ceva la viata lor in domeniul asta, iar faptul ca ti se recunosc niste merite....e ceva! Iar inginerul inca dezvolta ideea respectiva doar de amorul artei si de a cheltui destui bani si timp in cercetare? Sau nu are altceva de facut? Si a mai gasit si investitori in afacerea asta...deci a prostit si pe altii care nu aveau ce face cu banii :lol: Vom mai discuta pe tema asta candva anul asta sper. :hi

Vlad, vad ca deja pretul bucselor s-a micsorat si s-a marit si numarul lor http://www.powerflex.co.uk/road-series/ ... 929/1.html. Si au aparut si cele "black series" pentru curse !!! Dar nu ai nevoie de asa ceva, ajung cele mov/violet pentru day use.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

03 Sep 2013, 16:40

Dany, te mai deranjez cu o rugaminte.
Am incercat sa le caut in lista dar nu prea mi-a iesit si cunostiintele mele din domeniu nu ma prea ajuta :oops:

Poti sa imi spui numerele aferente din imagine si cantitatile?


Stima :cheers
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

03 Sep 2013, 18:19

1 - 2 buc PFF85-201
2 - 2 buc PFF85-410
3 - 2 buc PFF85-411-21 sau PFF85-411-23 -ai de masurat bara de torsiune cu sublerul ce diametru are ca sa sti ce comanzi.
4 - 2 buc PFF85-412
5 - 2 buc PFR85-415
7 - 1 buc PFF85-416
8 - 1 buc PFF85-420
9 - 1 buc PFF85-505
Optional
11 - 2 buc PFF85-430
si ultima pozitie din lista, fara numar - 1 buc BS2006K
Unele se vand ca kit, nu la bucata, asa ca nu te speria daca-ti vin 2 cutii cu acelasi cod, asa trebuie.

Daca te apuci sa comanzi, sa-mi spui si mie, ca mai am ceva si eu de comandat din cele noi aparute. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 10:13

Pozitia 11 nu ar trebui sa fie si pentru spate?

PS: Scuzati intrebarile idioate, inca invat! :oops:
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 12:10

Tampoanele de pe telescoapele fata difera fata de cele spate. Deci...nu. De aia am trecut tampoanele de telescoape separate. Pozitia fara numar in lista e pentru spate.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 14:07

Dupa calculele mele, de pe site-ul powerflex ajung la 420 Lire = ~2200 RON.
Am gasit in tara un set de bucse de la SuperPro (AICI) la 750 RON.

Nu cred ca dispun de 2200 RON de asta incerc sa caut variante, dar daca se merita neaparat o sa caut solutii sa le achizitionez pe cele la 2200.

Ceva pareri legate de bucsele de la SuperPro?
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 14:46

Nu prea inteleg eu de ce e atat de ieftin. Totusi, sunt cam aceeasi chestie. Vad ca pe catalogul lor nu dau preturi: http://www.superpro.com.au/find-superpr ... K2-(Typ-1M)/60-579-2132
De fapt eu pe ei ii gasisem mai intai, apoi am fost directionat catre Powerflex.uk ca reprezentanti. Ideea e ca din tot setul cel are de vanzare tipul, poate doar bucsele de la bara de torsiune sa nu se potriveasca, din cauza diametrului barii - 21 sau 23 mm. In rest ar trebui sa fie bune. Nu stiu daca ar diferi diametrul la bucsele puntii spate, dar parca nu sunt diferente. Deci... Sa vad poate mai gasesc vreuna din facturi, ca si eu am luat pe bucati fata si spatele. Le aveam pe mail, dar cum contul mi-a fost spart de binevoitori...am pierdut multe tare :(
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 16:12

Din pacate nu mai gasesc factura de la bucsele pentru Toledo, dar am gasit-o pe cea de la bucsele luate pentru taica-meu si sunt luate de la...Superpro Europe. Cele de Arosa sunt luate de la RacingNick si sunt Powerflex. Deci am incurcat putin furnizorii :lol: Asa ca eu zic ca le poti lua, Vlad. Il poti intreba de codul bucselor din set si le identifici pe site daca sunt cele care se potrivesc la tine - ma refer la bara antiruliu si punte spate.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

04 Sep 2013, 16:26

Mii de multumiri Dany! :hi

Cred ca o sa merge pe cele poliuretanice pana la urma...daca tot le lauda asa lumea fata de cele de cauciuc! :cheers
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Toledo - Darth Vader Edition

24 Sep 2013, 16:56

dany19940 scrie:
Nu-i fac reclama sau apologie aici, dar ar fi ceva daca lumea ar mai citi cate ceva inainte de a posta cu ceva pareri formate deja sau doar auzite de la altii si insusite gratis. Eu deja am citit de mult despre el si cred ca un sambure este acolo de ia atatea premii. Plus ca mai are si multe alte inovatii auto, tot premiate. Eu daca fac un surub cu 3 ganguri paralele nu iau premiu pe el :D


De cand am avut discutia asta, am tot citit si cautat pareri strict despre filtrul acesta ; nu ma intereseaza ce premii a castigat in alte proiecte sau cu alte produse. Am ajuns la concluzia ca majoritatea posesorilor si exposesorilor au avut taria sa recunoasca faptul ca nu ofera decat "un sunet special"..la consum nu a sesizat nimeni o schimbare, iar la putere unii au taria sa spuna ca este efectul placeboo...altii spun ca "PARCA trage mai bine"..posesori sunt multi..fiindca pretul este unul mic , 199 lei (acum 2 ani era 160 lei, un pret ce ma face sa pun la indoiala calitatea) si se poate pune pe orice masina.. normal ca majoritatea au fost cei care au vrut sa faca avion din logan si au ramas dezamagiti...mai sunt si colegii de pe clubford care isi exprima nemultumirea, precum si cei de pe bmwclub..chiar si pe vwforum era o discutie referitoare la acest subiect..din ce am mai citit se zvonea ca dl de la Filcor a castigat premii pt alte filtre mai calitative, acestea fiind unele de rand ( banale ) si pt alte inovatii si idei. Parerile de pe site oficial nu ma intereseaza..cu toate ca inclin sa cred ca nu toate sunt ale posesorilor....dar in fine nu vreau sa vorbesc aiurea...testul pe dyno cu bertonele 1.8 nu mi se pare deloc concludent intrucat nu arata ce filtru a avut inainte..putea sa fie unul plin de impuritati sau foarte slab calitativ, care afecta performantele masinii...si cu acesta motorul sa se fi simtit si el ok..frumos era sa se faca o comparatie cu un filtru MANN nou nout pus in cutie, apoi cu Filcor. Testele trebuiau facute si la cald si la rece. La unii am vazut ca dupa ~15000km /1 an jumate ruginise filtrul..deci nu cred ca mereu se va cumpara doar elementul filtrant..sincer chiar as fi fost dispus sa ma usurez de 200 lei si sa vad pe pielea mea daca e teapa sau nu ( de regula asa sunt obisnuit sa fac ) dar cand am vazut ca oficial, ei isi fac reclama spunand "SUNT MUUULT MAI BUNE CA FILTRELE SPORT", poate nu peste k&n dar la nivelul lor, am zis PAS ! Aici s-a vazut tot profesionalismul....m-am simtit ca citind benzi desenate in care unul spune " cumparati de la mine !! Nu de la ala ! Ale mele sunt mai bune...." si oricum prezentarea pe site nu mi se pare deloc profi. Dar poate vei face tu un compromis si il vei cumpara spunandu-ne si noua parerile reale ; ca tot au ei treaba aia pe site cu returnarea in 30 de zile.dar cine stie in ce conditii...nu m-ar mira sa spuna ca trebuie sa faci dyno inainte si dupa....

Scuze pt postul lung pe topicul tau. Daca e cazul deschidem un topic dedicat filtrelor filcor si discutam mai departe y :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

24 Sep 2013, 17:55

Bogdane, nu te contrazic. Ideea e ca poate cei de la Filcor nu fac aceleasi filtre ca d-nul Cornel - vezi raspunsul primit in pagina precedenta de Vlad si fa diferenta de pret (190 fata de 450). Eu n-am zis ca Filcor ar apartine tot de aceeasi persoana, am ridicat doar un semn de intrebare. Sau poate apartine si ar "divizia ieftina" a acelorasi filtre ca principiu de functionare, dar cu materiale ieftine daca zici ca a ruginit carcasa ace;ui filtru. Orice e posibil in tara asta doar. Daca toti au vrut sa-si faca rachete cu 190 ron...e loc de reflectie adanca :drunken:

PS: am vrut sa intru acum pe Filcor si mi-a aparut textul : "This Account Has Been Suspended" :D
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Toledo - Darth Vader Edition

24 Sep 2013, 18:19

:))))) exact...credema...ibiza mea vreau sa o fac exact cum mi-ar place..si in fiecare zi imi vine sa dau avansul pt o admisie k&n...dar din fericire avem atatea feedbackuri negative si prieteni care au stricat debitmetre, motoare, si mai stiu eu ce...pentru un sunet ( grohait )..si chiar am ajuns la concluzia finala ca nu merita...odata ce nu castigi nimic fara filtru si fara carcasa, nu ai cum sa castigi cu niciunul...important e motorul sa fie curat si safe..asta e rolul filtrului...cel putin pt mine..eu am facut soft, probabil pe partea de performante voi umbla la evacuare si atat...
Apropo..mai tin minte si acuma cand intrasera oamenii in febra magnetilor aceia din rezervor....imi venea sa rad..acum imi vine sa plang cand vad cat de naivi sunt unii...

Vlad : parerea mea este sa nu cazi in plasa celor care mint frumos.
Dani: multi habar nu au ce inseamna sa mergi economic si ei vor softuri economice/ magneti in rezervor/ filtre si mai stiu eu ce prostii..mie sincer chiar imi pare rau de naivitatea unora..ca sti cum e..de banii aia faceai altceva..multi se duc si cer mereu cele mai ieftine consumabile si uleiuri, apoi aud de vreo inovatie si vor sa-si faca masini de raliu...pai unde'i economia apoi?? Cu oameni ca astia mereu am considerat ca nu are rost sa iti racesti gura..pur si simplu au ideea de comunism implantata in cap..nu ai cum sa'i faci sa inteleaga..asa ca nu te obosi sa'i ajuti pe cei ce nu merita..


P.s : si la mine la fel arata...dar aseara a mers..citisem numai bazaconii...
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Vlad_ACD
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 16 Noi 2012, 17:57
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Toledo - Darth Vader Edition

26 Sep 2013, 09:53

Multumesc de ambele pareri! :cheers

Daca filcor a picat, mai ramane doar D-nul Cornel.
O sa mai trag detalii de la el sa vad ce si cum.

In momentul de fata, prioritatea #1 sunt bucsele.
Astept alocarea unor fonduri si dupa trec si eu pe bucsele poli.
O sa revin cu detalii dupa ce fac o verificare completa si le schimb.

In legatura cu filtrul, momentan e pe HOLD! :lol:
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori