Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 21:28

Salut,
In curand (mai am de luat 2 vouchere :)) ), o sa mi se trimita si mie comanda pt leon. Initial, agentul d vanzari mi-a ales 1.4 TSI Activ Style. Am fost super fericit uitandu-ma la ce face. Apoi am ajuns acasa, am vazut ca diferenta intre style si sport e de 300E, asa ca am vrut sport si am in plus: Scaune sport, suspensii sport, geamuri fumurii si jante de 17.

Acum ma uit pe forum, si nu stiu ce sa cred, sa las versiunea sport, sau sa modific in normal?
Ce ma face indecis ar fi suspensiile alea sport. I-am spus frustrarea mea si agentului, dar a zambit si mi-a zis ca sa iau ce mi-am dorit prima data si sa nu ma mai razgandesc. Initial, am fost de acord cu ea. Acum va intreb si pe voi, ca doar le conduceti :)

Inca ceva, am impresia ca vine fara scut. Si-a montat cineva scut dup-aia? Cam cat costa?
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 21:33

Daca in banii aia ai primit tot ce ai enumerat tu acolo, eu zic ca e o alegere inspirata. Diferente prea prea mari la capitolul confort, eu prefer scaunele sport in defavoarea celor precum niste fotolii (vezi Mercedes), apoi eu am platit destul pentru geamuri fumurii si rotile pe 17 o sa iti confere si un look mai sportiv si ceva avantaje la capitolul stabilitate. Las-o asa, in opinia mea, Sportish!

Sa fie cu noroc! Asteptare usoara! Felicitari pentru alegere! :drive :drive :drive
 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 21:42

Ba chiar 222E, nu 300E..

Mersi pt raspunsul rapid :)
Poate isi mai da cineva cu parerea :)
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 21:49

Eu doar pe geamurile fumurii am platit 104 Euro, am verificat acum.
La suspensiile sport, barele stabilizatoare sunt identice cu cele de Cupra/FR.

Mai e o chestie, ca sa pui mai tarziu aceste optionale, te va costa mult mai mult, plus ca vei ramane cu cele vechi sau le vei da pe pret de nimic.
 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 22:03

Da, m-am gandit si la asta, in caz ca mi le voi dori mai tarziu. Dar eu intrebam strict acum, ca alegere de inceput, pentru ca nu vreau sa ma gandesc dupa "ce bine ar fi fost daca ... "
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 22:19

bughy scrie:
Salut,
In curand (mai am de luat 2 vouchere :)) ), o sa mi se trimita si mie comanda pt leon. Initial, agentul d vanzari mi-a ales 1.4 TSI Activ Style. Am fost super fericit uitandu-ma la ce face. Apoi am ajuns acasa, am vazut ca diferenta intre style si sport e de 300E, asa ca am vrut sport si am in plus: Scaune sport, suspensii sport, geamuri fumurii si jante de 17.

Acum ma uit pe forum, si nu stiu ce sa cred, sa las versiunea sport, sau sa modific in normal?
Ce ma face indecis ar fi suspensiile alea sport. I-am spus frustrarea mea si agentului, dar a zambit si mi-a zis ca sa iau ce mi-am dorit prima data si sa nu ma mai razgandesc. Initial, am fost de acord cu ea. Acum va intreb si pe voi, ca doar le conduceti :)

Inca ceva, am impresia ca vine fara scut. Si-a montat cineva scut dup-aia? Cam cat costa?



ITI POT DA NUMARUL UNUI AMIC CU SCUTURI METALICE! :cheers
 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

13 Apr 2010, 22:25

Stai mai intai sa-mi vina masina :) Dup-aia, bineinteles :)

 
Avatar utilizator
mike20
Mesaje: 205
Membru din: 11 Apr 2008, 09:35
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 09:05

alege varianta sport,suspensia nu e asa dura,scaunele sport sunt excelente.o sa regreti daca nu le alegi :drive
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp
 
mKv
Mesaje: 47
Membru din: 15 Dec 2008, 10:39
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 09:40

Mergi pe SPORT clar..Eu am pachet "normal" si pot sa zic ca imi lipsesc enorm scaunele sport. Pot sa traiesc fara ele, dar ar fi fost de preferats a le am. Cat despre suspensie, nu este cu mult mai rigida, deci nu iti afecteaza confortul, iar stabilitatea este imbunatatita.
Daca mai ai nevoie de vouchere, eu lucrez la un dealer auto si mai vin rataciti pe la noi cu dosare complete la preturi oK. Da-mi un PM daca pot sa te ajut.
 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 10:40

Mersi de raspunsuri. Acum sunt mult mai linistit 3-0 pentru sport :D

Am gasit 2 vouchere, daca se razgandeste nenea ala, iti dau PM.
 
Avatar utilizator
byx
Mesaje: 200
Membru din: 05 Iul 2009, 16:25
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 19:54

Salutare,

Cam in 2 zile se va da comanda si pentru viitorul meu leu(sper :bounce: ) :drive 1.4 din familia TSI si am ales Style.Motivele le enumar in functie de dotarile pe care le are in plus varianta Sport:

-Suspensia: Nu mai vreau sport, raposatul 1M avea suspensie sport cand l-am luat, cred ca prea sport, garda la sol in jur de 8 cm;groaznic in oras pe langa faptul ca nu am putut baga masina in curte pana nu am "ciopartit "la propriu suportul pe care se sprijineau portile.Pe viraje statea foarte bine dar,cu atatea radare iti cam piere pofta de raliu cu masina prin oras.Cred ca aici depinde si cu ce esti obisnuit, eu de exemplu la 3 saptamani dupa ce am cumparat raposatul i-am schimbat suspensia cu una normala, i-am pus scut de plastic.

-Scaune sport:N-as spune tocmai ca nu le vreau dar nu-s musai.Din ce am vazut cele sport sunt putin mai conturate decat cele normale.

-geamuri fumurii:din ce am mai citit pe forum am gasit cativa care si-au pus folie peste ele deci la ce bun sa fie din fabrica.

-jante pe 17: sincer cele pe 16 care vin pe style mi se pare ca arata mai bine; cele pe 17 mi se par prea "pline" pentru a arata sportivitatea.

Mentionez ca nu am nici o legatura cu dealerul, nu il cunosc si nu e nici un Style pe stoc sau ce se poate livra imediat :lol:

Nu vreau sa te influentez cu nimic, doar a fost parerea mea.

Asteptare usoara :drive ,

byx
the future is bright, the future is yellow
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 20:01

Sport pentru look si feeling, Style pentru mers lejer, viteza de croaziera. As alege totusi Sport avand in vedere diferenta mica de pret si optionalele in plus! Bafta!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
bughy
Subiect Autor
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 20:09

byx, felicitari :)
Sper ca in 2 zile sa pun si eu laba pe vouchere si sa se dea comanda. O sa fie frati :))

Deci 4-1 pentru sport pana acum :)
 
Avatar utilizator
fraktor
Mesaje: 23
Membru din: 05 Apr 2010, 11:54

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 21:16

Sport e si sfatul meu! Vei vedea ca sta altfel in viraje, nu mai zic pe sosea...
Iti poti lua jante de iarna pe 16 sau chiar 15 si se mai schimba un pic amortizarea...in rest gropile le simti si daca mergi pe jos! Cind vei fi mai batrin si cu 2 copii poti trece si la alta suspensie, pina atunci satura-te de "fugareala"!
Imagine
Leon 1P SPORT 2007, black metallic, BXE 1.9 TDi/105CP
 
Avatar utilizator
byx
Mesaje: 200
Membru din: 05 Iul 2009, 16:25
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 21:48

Inca ceva, ce am uitat sa zic in postul precedent, din ce am inteles de la dealer diferenta la garda la sol intre sport si style este de ~2 cm, parca 18 mm daca imi aduc bine aminte, sper sa nu ma insel.

fraktor, fac 23 de ani peste 1 luna , vrei sa zici ca deja miros a coliva?? :tongue

Nu diferenta de bani m-a facut sa aleg style ci pur si simplu experienta anterioara.Va fi o masina ce o voi folosi zi de zi la munca, la facultate, drumuri de tara la bunici.Asta am considerat eu ca mi se potriveste genului meu.

O seara placuta domnilor,

byx
the future is bright, the future is yellow

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori