Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

15 Feb 2009, 11:32

Testosul scrie:
Aditivi se folosesc in general la motoare care au depasit 150.000 km.


eu intrebasem mai acum o vreme pt golf.si mi-a zis clar sa nu-i pun,aveam atunci ~140mii.
e recomandat la peste 300mii.
si sa am nr acele de km si nu as pune.motoarele astea sunt prea fiabile

cei de la metabond au fost la tuning days,parca

tratament pt curatarea injectoarelor as pune
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cehu
Mesaje: 28
Membru din: 17 Ian 2009, 10:45
Localitate: Ploiesti

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

16 Feb 2009, 10:45

Daca folosesti un ulei adegvat, de la o firma consacrata nu ai nevoie de nici o solutie "minune",asta e o mare teapa pt ca ce e uzat ,uzar ramane,daca segmentii ,cuzineti,camasile cilintrilor au uzura ,asta inseana ca piesele prin frecare nu mai sunt la cotele facute de fabrica ce d-zeu sa-ti refaca pierderile de metal ,probabil cand o sa scoata pe piata astia tehnologia nano,atunci o sa existe cu adevarat o protectie reala si o refacere a pieselor uzate dar pana atunci ulei bun si nimic mai mult :thumbleft:
Leon 1M ASV

Tote cele bune ! ! !
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

16 Feb 2009, 12:59

Gresesti cand vorbesti de protectie, ai dreptate cand zici ca piesa uzata tot uzata ramane.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
lionel
Mesaje: 66
Membru din: 11 Feb 2009, 00:02

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

05 Mar 2009, 16:55

motorul de la masina din 2003 are 220 000 de km, si nu mananca ulei de loc, pe lanaga cea din 2005 care la 35 000 de km ii pun cam 250 de g la 800 de km daca merg cu ea tare la drum lung.aditivii astia se pun preventiv, sau cand ai probleme? la metrotehnica mi-au spus ca e ok sa consume atat.... e motorul nou, ca dupa 50-60 de k nu o sa mai consume atat. stiti ceva de treaba asta? e nevoie sa pun aditivi in ulei preventiv la leonul din 2003?, e nevoie sa ii pun la asta din 2005 ca sa nu mai consume atat ulei?...intreb si eu...:D
SEAT LEON 2003 1.9 TDI 110 CP & SEAT LEON 2005 1.9 TDI 105 CP

Imagine
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

05 Mar 2009, 17:09

aceasta problema cu mancatul uleiului am observat-o si eu
la o depasire pe valea oltului defapt inainte de valea oltului pe urcarile alea s-a aprins uleiul si palpaia foarte tare. am zis ca e gata s-a dus tot. deja ma gandeam ca ma duc la service sa schimbe tot pe garantie.
dar dupa ce am facut depasirea nu a mai aparut.
am sunat un baiat de la service si a zis ca trebuie completat ulei.
asta nu stiu de ce mananca ulei mi se pare foarte ciudat.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
EyeOnU
Subiect Autor
Mesaje: 151
Membru din: 05 Aug 2008, 16:47
Localitate: Galati
Contact:

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

10 Mar 2009, 13:13

am facut revizia, sa facut schimbul de ulei la 30 000 km, recomandarea a fost metabond M, deoarece este o masina noua ... ce sa zic merge bine, fara probleme, mari diferente sa le simt eu nu, motorul stie el mai bine :) ... deci recomand metabond
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

10 Mar 2009, 15:40

grecutzu2005 scrie:
aceasta problema cu mancatul uleiului am observat-o si eu
la o depasire pe valea oltului defapt inainte de valea oltului pe urcarile alea s-a aprins uleiul si palpaia foarte tare. am zis ca e gata s-a dus tot. deja ma gandeam ca ma duc la service sa schimbe tot pe garantie.
dar dupa ce am facut depasirea nu a mai aparut.
am sunat un baiat de la service si a zis ca trebuie completat ulei.
asta nu stiu de ce mananca ulei mi se pare foarte ciudat.


Motoarele din gama VAG sunt mari consumatoare de ulei, este un lucru stiut. Mie dealerul mi-a spus din ziua in care am achizitionat masina ca maninca ulei.

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

11 Mar 2009, 22:03

@lionel motoarele PD papa ulei fata de cele nonPD.daca nu ma insel motorul masinii tale din 2003 nu e PD.
e normal sa pape ulei.nu am inteles ce e asa de speriat.
credeti ca daca puneti solutiile astea minune nu o sa mai haleasca ulei?
mie in 10000km de cand o am,nivelul la ulei a fost completat cu ~400ml ulei.ce-i drept la golf nu am pus un gram de ulei intre revizii(motoru la golf e nonPD).
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
lionel
Mesaje: 66
Membru din: 11 Feb 2009, 00:02

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

16 Mar 2009, 21:57

TIBI_84 scrie:
@lionel motoarele PD papa ulei fata de cele nonPD.daca nu ma insel motorul masinii tale din 2003 nu e PD.
e normal sa pape ulei.nu am inteles ce e asa de speriat.
credeti ca daca puneti solutiile astea minune nu o sa mai haleasca ulei?
mie in 10000km de cand o am,nivelul la ulei a fost completat cu ~400ml ulei.ce-i drept la golf nu am pus un gram de ulei intre revizii(motoru la golf e nonPD).

:) Nu e de speriat, doar intrebam (curiozitate mai mult) + ca nu bag nimic in motor:)
P.S: motorul din 2003 e PD
SEAT LEON 2003 1.9 TDI 110 CP & SEAT LEON 2005 1.9 TDI 105 CP

Imagine
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

11 Mai 2009, 11:16

Duralube este(sau cel putin era) un aditiv de ulei pt masini agricole ...acum vreo 10 ani cand aveam dacie 1300 deasta bagam in masina si mergea foarte bine desi motorul l-am refacut de vreo 2 ori la un interval de 80-90 de mii :) ....acum nu stiu daca din cauza la duralube sau nu!
Metabond foloseste alta technologie mult mai sigura pt masina din cate am citit.Am bagat si eu odata dar nu am vazut vreo diferenta...poate la rece motorul se auzea mai incet putin dar nu am vazut diferenta la consum sau putere desi cel care mi l-a vandut mi-a arata niste dynouri la un ferrari si un m3 care cu metabond aveau 8-10 cai in plus(si pe ei pe site sunt aceste date)
ORICE masina turbo (diesel sau benzina) papa ulei...daca e vb de maxim 1l in 15000 de km e ok,daca e vb de mai mult nu e ok!Exceptie fac motoarele 2.0 tdi care mananca ulei in draci am vazut si 2 l in primii 15000 de km (masina era noua) .E precizat si in cartea masinii acest lucru
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

11 Mai 2009, 11:24

im570rm scrie:
Duralube este(sau cel putin era) un aditiv de ulei pt masini agricole ...acum vreo 10 ani cand aveam dacie 1300 deasta bagam in masina si mergea foarte bine desi motorul l-am refacut de vreo 2 ori la un interval de 80-90 de mii :) ....acum nu stiu daca din cauza la duralube sau nu!
Metabond foloseste alta technologie mult mai sigura pt masina din cate am citit.Am bagat si eu odata dar nu am vazut vreo diferenta...poate la rece motorul se auzea mai incet putin dar nu am vazut diferenta la consum sau putere desi cel care mi l-a vandut mi-a arata niste dynouri la un ferrari si un m3 care cu metabond aveau 8-10 cai in plus(si pe ei pe site sunt aceste date)
ORICE masina turbo (diesel sau benzina) papa ulei...daca e vb de maxim 1l in 15000 de km e ok,daca e vb de mai mult nu e ok!Exceptie fac motoarele 2.0 tdi care mananca ulei in draci am vazut si 2 l in primii 15000 de km (masina era noua) .E precizat si in cartea masinii acest lucru


Si motoarele VAG pe benzina mananca ulei este un lucru binecunoscut...un exemplu...800ml la 8500km...
 
EPoX
Mesaje: 20
Membru din: 05 Mar 2008, 00:08

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

17 Sep 2009, 03:00

pentru cei tentati sa foloseasca aditivi pentru motor sau tratamente pentru motoare le recomand sa se informeze bine inainte, de exemplu:
DuraLube: http://automotorclub.com/articole-2009/ ... e-motoare/
Bardahl: http://automotorclub.com/articole-2009/ ... index.html
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Dura lube - se merita sau nu pentru seat-ul nostru ?

19 Sep 2009, 14:34

Testosul scrie:
grecutzu2005 scrie:
aceasta problema cu mancatul uleiului am observat-o si eu
la o depasire pe valea oltului defapt inainte de valea oltului pe urcarile alea s-a aprins uleiul si palpaia foarte tare. am zis ca e gata s-a dus tot. deja ma gandeam ca ma duc la service sa schimbe tot pe garantie.
dar dupa ce am facut depasirea nu a mai aparut.
am sunat un baiat de la service si a zis ca trebuie completat ulei.
asta nu stiu de ce mananca ulei mi se pare foarte ciudat.


Motoarele din gama VAG sunt mari consumatoare de ulei, este un lucru stiut. Mie dealerul mi-a spus din ziua in care am achizitionat masina ca maninca ulei.


Salut Radu, nu stiu ce sa zic despre treaba asta - ma cam mira ca i s-a intamplat si lui Grecutzu - mie mi-a zis din prima zi dealer-ul ca mananca ulei dar, pe cuvantul meu ca NU a pierdut nici o picatura pana acum (32.000 KM) si chiar o verific din 3.000 in 3.000 KM.....
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori