Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

26 Iul 2012, 10:36

@Ciosmi: chiar functioneaza chestia de la pct 3? Pare super faina, mi-as lua si eu asa ceva, mai ales daca iti arata si temepratura uleiului! Este plug and play si pe facelift?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

26 Iul 2012, 16:03

Da,chiar functioneaza si iti arata destule "detalii" real-time,direct de la sursa!
Legat de facelift nu stiu ce sa zic.Cel mai bine le dai un mail.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

28 Iul 2012, 19:59

Uite o capota carbon,pe Leon.
Deja imperfectiunile le poti vedea in pe langa far.Nici OEM nu e perfecta in zona aia,dar asta e chiar stramba.

Personal consider ca asta e un mod doar pt cei ce doresc cu adevarat performanta si nu se uita la astfel de detaii!

Imagine
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

29 Iul 2012, 12:00

Arata ok, cel putin pt.mine. Mai problematic mi se par alte lucruri,unele mentionate de tine, cum ar fi deformarea de la caldura/viteza, integrarea parti de plastic unde vin duzele de spalare parbriz,prinderile in caroserie si inconvenientele legate de eventualele de loviri,pietre luate pe drum etc. Adica nu cred ca daca o lovesti,zgarii etc poti sa-ti pui alta la fel pe casco :)
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

30 Iul 2012, 10:15

Daca o incluzi in Casco ca elemnt tuning si prezinti factura de achizitie ti se va lua in calcul dar vei plati mai mult...
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

31 Iul 2012, 10:44

Am gasit cate ceva,vorbesc cu o firma din afara sa vedem daca pot produce si pt. seat. Au cam orice element de caroserie si de interior facut special pt. modelul respectiv. O capota pt. golf GTI de ex, este intre 600 si 820$ (in functie de prize aer,design,etc).

Totodata, caut si un eleron, ceva micut,finut (nu gen JEDesign) si nu prea ma decid. As vrea cum sunt acum pe copa dar nu stiu daca merg si la mine + ca nu prea vreau de la reprezentanta....stie cineva ceva?


Intre timp am facut o vizita la vopsitorie :D

Imagine
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

11 Aug 2012, 14:32

Stie cineva daca se potriveste si mai ales cum se monteaza? nu vad gauri,cleme..mai nimic ?
Thx!


Imagine

 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

11 Aug 2012, 16:42

E facuta special pt 1p.Deci,se potriveste.
Daca ai facebook,gasesti destule poze http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 911&type=3

Personal as merge pe cupspoiler.Are acele aripioare,fiind mai agresiva ;)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

11 Aug 2012, 22:34

Prin cupspoiler te referi la cel din imagine? L-am vazut dar pe langa faptul ca e mat si mai mic...nu mi se pare mai agresiv deloc,din contra! Poate te referi la altceva....

E in schimb mult mai ieftin, cam cu 100EUR mai ieftin :D

Imagine
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

12 Aug 2012, 01:21

Ala este lip OEM pt Cupra-R 1m.

www.cupspoiler.com


Imagine
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

13 Aug 2012, 15:49

Ciosmi scrie:
Ala este lip OEM pt Cupra-R 1m.

http://www.cupspoiler.com

Da, arata bine, cel precizat de mine vine fara gauri pt. prindere. Deci trebuie sa il gauresti si sa il prinzi singurel...


Legat de postul meu anterior, un eleron "normal" gen cel din imagine, cat de mult ar afecta performantele? Daca a facut cineva vre-un test... Gen 0-100, top speed, consum? De asemenea, credeti ca aplica acel downforce eficient sau o face "la nimereala" singurul lui scop fiind design-ul? (si nu ma refer la cele de pe masinile de la supercopa si alte competitii)

A mai fost un topic dar scurt si neconvingator...


Imagine
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

13 Aug 2012, 19:55

Din cate vad eu pe tine te intereseaza "tuningul" exterior mult mai mult decat ceea ce ai intrebat pe 3-4 pagini...nu vad cum te ajuta aceste "detalii" sa cresti CP masinii..
ONT: creste un pic consumul, scade viteza maxima, dar sta mult mai asezata pe drum la viteze mari :drive
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

13 Aug 2012, 21:09

OFF-topic.BOGY26.Revin cu un topic sa-ti explic...ma intereseaza mai multe,nu numai CP...stil,fiabilitate,performanta.


ONT: Cu cat creste consumul? Cu cat scade viteza maxima masurata pe aceeasi portiune de drum in conditii atmosferice asemanatoare? Spui ca sta mai bine pe drum la viteze mari, poti sa detaliezi? Crezi ca eleroanele de 100eur. sunt testate in tunele aerodimanice, se calculeaza fortele de apasare atat in linie dreapta cat si pe viraje? Daca ai mai multe informatii si binevoiesti... le astept cu mare interes! Sunt avid sa invat cand am ce invata.

Merci!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

13 Aug 2012, 21:24

Cel din kit-ul aero nu cred ca face mare branza,cu toate ca din denumire se intelege altceva.

Eu am avut eleron Je-Design ( da,ala imens :yh ) si pot spune ca pana la 200 km/h apasa bine de tot pe sosea.
Dupa,nu ca scadea viteza maxima,dar ma incetinea destul de mult,ajungand ceva mai greu ca inainte la top speed.Dar sa ma impiedice sa ajung la vit maxima,nu! Dar aici vorbim de viteze astronomice
Deci,imensitatea de eleron de la Je-Design te ajuta,dar pana la 200km/h.
Dupa,pt unii neintersant,pt unii enervant :P

De crescut consum nici nu se pune vorba!

Nu stiu in ce masura a fost testat de catre Je,dar isi facea treaba.
Un eleron interesant este cel al lui Marian,care probabil este mai pe gustul tau fiind mai micutz ;)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nakano
Subiect Autor
Mesaje: 83
Membru din: 19 Iun 2012, 12:31
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

13 Aug 2012, 22:28

Ciosmi scrie:
Cel din kit-ul aero nu cred ca face mare branza,cu toate ca din denumire se intelege altceva.

Eu am avut eleron Je-Design ( da,ala imens :yh ) si pot spune ca pana la 200 km/h apasa bine de tot pe sosea.
Dupa,nu ca scadea viteza maxima,dar ma incetinea destul de mult,ajungand ceva mai greu ca inainte la top speed.Dar sa ma impiedice sa ajung la vit maxima,nu! Dar aici vorbim de viteze astronomice
Deci,imensitatea de eleron de la Je-Design te ajuta,dar pana la 200km/h.
Dupa,pt unii neintersant,pt unii enervant :P

De crescut consum nici nu se pune vorba!

Nu stiu in ce masura a fost testat de catre Je,dar isi facea treaba.
Un eleron interesant este cel al lui Marian,care probabil este mai pe gustul tau fiind mai micutz ;)


Foarte exacte scrierile tale :D Sa nu crezi ca am ceva cu cel de la JE!.. Imi place maxim din lateral doar ca din spate... mai putin spre deloc :) Mi se pare si scump dar daca face si treaba, atunci e ok. Testarea costa in orice domeniu.

Multumesc frumos.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori