Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
monoxid
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 03 Mai 2009, 06:56
Localitate: Iasi/Bacau
Contact:

zgomot enervant

05 Mai 2009, 10:31

Salut! La Ibiza mea se aud doua zgomote extrem de enervante. In primul rand aud un clantanit metalic (asemanator cu o toba desprinsa care se loveste de sasiu sau ceva). Cei de la reprezentante (Iasi si Bacau) mi-au zis ca nu e de la roti si nici de la toba. Totul pare ok pentru ei. Chiar si la ITP nu au aparut nici un fel de probleme. Totusi zgomotul se aude si mai ales dupa ce merg mult. E ca si cum s-ar incalzi ceva si apoi incepe sa se miste. Are cineva idee despre ce e vb?

Al doilea zgomot e un scartait in stalpul din dreapta spate. Prima oara am crezut ca se misca spatarul bachetei dar nu e ala de vina. Am mers in spate si zgomotul vine dinspre stalp. La fel si la un Audi A4 al unui amic. A mai patit careva?
Rock on!
Ibiza 1,4 85 cai.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: zgomot enervant

05 Mai 2009, 10:32

vezi sa nu fie cumva traseul de evacuare care se raceste si plesneste ... dilatatia bate-o vina!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Strafe
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

Re: zgomot enervant

05 Mai 2009, 11:14

Acelasi zgomot la stalpul din spate il am si eu. Mi-ai dat o idee, eu ma gandeam ca e de la hayon :)
 
Avatar utilizator
monoxid
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 03 Mai 2009, 06:56
Localitate: Iasi/Bacau
Contact:

Re: zgomot enervant

05 Mai 2009, 12:01

ar putea fi si din zona busonului de la rezervor. nu stiu sigur.
Rock on!
Ibiza 1,4 85 cai.
 
Avatar utilizator
Strafe
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

Re: zgomot enervant

05 Mai 2009, 14:30

Eu am inclinat mai mult spre hayon, ca de obicei la masinile cu hayon incep sa se auda sunete ciudate. Cand o sa am timp o sa merg cu hayonul deschis sa vad daca mai face :))
 
Avatar utilizator
Dorugo
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2008, 23:16
Localitate: CRAIOVA

Re: zgomot enervant

05 Mai 2009, 22:27

monoxid scrie:
Al doilea zgomot e un scartait in stalpul din dreapta spate. Prima oara am crezut ca se misca spatarul bachetei dar nu e ala de vina. Am mers in spate si zgomotul vine dinspre stalp. La fel si la un Audi A4 al unui amic. A mai patit careva?




...la fel si la mine dar in stalpul din stanga si asta de cand am scos-o din Service dupa un accident. :(
IBIZA FUN 1.2 CP70
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: zgomot enervant

06 Mai 2009, 07:41

La mine se auzea un zgomot asemanator dar p partea dreapta,acum dupa ce am fost cu ea la revizie si au gresat baietii peacolo nu se mai aude dar...o sa revina sigur.Si am sa incerc sa gresez din nou chederele si balamalele sa vad diferenta.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: zgomot enervant

15 Mai 2009, 13:50

a revenit
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Avatar utilizator
monoxid
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 03 Mai 2009, 06:56
Localitate: Iasi/Bacau
Contact:

Re: zgomot enervant

17 Mai 2009, 12:00

eu iar am fost la service, odata cu revizia de 45000. am schimbat la un service la un amic si am intrat sub masina si am tras de toate alea pe acolo. mi-a garantat ca nu am nimic la roti, toba e ok si zdranganeala aia tot o am. nu mai inteleg nimic. cu zgomotul din stalpul din spate m-am linistit. se pare ca toata lumea are problema asta. :( trist maxim ca nimeni nu stie ce are!
Rock on!
Ibiza 1,4 85 cai.
 
Avatar utilizator
weederash
Mesaje: 174
Membru din: 10 Dec 2008, 12:09
Localitate: Bucuresti/Colentina
Contact:

Re: zgomot enervant

17 Mai 2009, 13:48

si la mine e problema asta, acum nu stiu exact la care stalp, stanga sau dreapta dar este si se aude mai mult pe piatra cubica sau cand trec usor peste limitatoare sau gropi... in principiu la denivelari .. habar nu am de la ce este. Poate o fi avut cineva problema asta si a aflat de la ce este si a remediat-o si ne poate ajuta si pe noi :( de multe ori este enervant
Leon 1M 1.8T 20V / 179 BHP
. B 39 WDR
 
toyo
Mesaje: 45
Membru din: 05 Aug 2008, 22:25
Localitate: Bucuresti

Re: zgomot enervant

11 Sep 2009, 19:16

Legat de zgomotul tau metalic, te anunt ca si eu il am... ca o oala de tabla in care bati cu lingura :)

La urmatoarea revizie o sa le zic si de asta..
VW Golf 8 Variant 1.0 eTSI 110CP + 12 CP Life
ex VW Golf 7 Variant 1.6 TDI 110 CP Comfortline
ex Seat Ibiza 1.2 12V 70CP Exclusive
 
podeanu
Mesaje: 36
Membru din: 09 Sep 2009, 01:05
Contact:

Masina face zgomot rau la 5/10 km/h

04 Oct 2009, 09:22

Buna baietii , am cumparat de curand un seat ibiza din 2003 1400cmc 16 valve 75 de cai putere (55kw) si am facut in jur de 3000 de km eu si masina avea 77000 km cand am cumparato .Am observat un zgomot de zici ca acuma se rupe toata masina cand mergi constant cu 5 km/h????????????? ce poate sa fie ????????????????

Am fost pana acuma la 4 mecanici si nimika toti spun ca este ok.Unul mia schimbat suportii motor, altu a schimbat bieleta de aluminiu dintre caroserie si cutia de viteze si nimika tot face nu mai stiu ce sai fac , ii dau fok baietii
Problema ca la mecanik nu mai face si nu numai ca nu mai face mai si rad de mine mecanici.Au pus ranga si pivotii ok, bucse ok totul ok sa fie arcuri sau telescoapele?Posibil
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: zgomot enervant

04 Oct 2009, 09:39

Salut,
Incearca sa folosesti functia "cautare" si sa nu postezi decat acolo unde se discuta subiectele respective....in cazul de fata am lipit postul tau aici, intrucat este un topic despre ZGOMOTE!.


Ai verificat sa nu ai o pietricica intrata intre etrier si discul de frana?.
Eu am patit si se auzea ca naiba....parca taia cuneva masina cu flexul.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Serpisor
Mesaje: 16
Membru din: 14 Sep 2009, 21:32

Re: zgomot enervant

06 Oct 2009, 17:05

Acelasi scartait il am si eu la plasticele ce acopera stalpii, masina nu a fost lovita, iar zgomotele au aparut o data cu trecerea timpului ( anul fabricatiei 2005 ). Zgomutul este mai proeminent si devine enervant mai ales cand trec peste denivelari dar si atunci cand este difereta intre temperatura din interiorul masinii si exterior. M-am gandit sa scot plasticele, sa le spal si apoi sa le remontez, nu stiu daca o sa se rezolve problema dar merita incercat.
((-_-))
 
duncan27
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2009, 14:32

Re: zgomot enervant

03 Noi 2009, 16:30

Tema de observatie, la fel am zis si eu ca sunt plasticele numai ca la service-ul unui prieten, ca cei de la reprezentanta au zis ca pana nu se agraveaza sunetul nu isi pot da seama, a constatat ca de vina era macaraua de la geamurile electrice, incercati sa vedeti daca se aude si cand coborati geamurile.
Explicatia a fost ca a intrat apa si de aceea se aude iar in timp o sa se agraveze, solutia e sa schimbi macaraua care din cate stiu eu una originala costa 6 mill iar una No name in jur de 2,5 mill.
Daca cineva are alte preturi il rog sa ma anunte si pe mine (cat de curand trb sa le schimb la a mea, momentan nu se aud cu mizica data mai tare :D )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori