Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
luizachelariu
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2012, 14:12

Cautare autor accident B 74 NEO

16 Apr 2013, 16:29

Stiu ca sunt slabe sanse sa aflu vreo informatie dar merita sa incerc. In ziua de 15.04.2013 in jurul orei 19:00, in Bucuresti la intersectia Dr. Iacob Felix cu Nicolae Titulescu masinuta mea (Seat Leon) a fost lovita din spate de o masina marca Peugeot 307 break (cred), gri metalizat cu numar de inmatriculare B74 NEO. ''Doamna'' de la volan n-a binevoit sa opreasca sau sa accepte o discutie cand am oprit la primul semafor chiar daca i-am batut in geam spunandu-i c-ar fi frumos sa ne comportam civilizat si sa nu ne facem ca ploua atunci cand lovim pe ceilalti participanti din trafic. Accidente se intampla zilnic dar trebuie sa ni le asumam. Era suficient sa-mi dea RCA-ul si se rezolva. Am sunat la politie si am fost convinsa s-o las in pace si sa declar accidentul la cea mai apropiata sectie, urmand a i se suspenda permisul de conducere daca nu se prezinta in termen de 24 ore. Ideea este, ca pana la identificarea soferitei de catre politie, sa o fac cunoscuta pe ''doamna'' in cauza in mediul online si nu numai. Problema este ca nu-mi pot repara masina pana la finalizarea dosarului de catre politie. Pe RCA-ul ei nu pot s-o fac pentru ca nu am polita iar pe CASCO meu n-o pot repara deoarece trebuie sa astept finalizarea dosarului. Asadar, daca dintr-un mare noroc cunoaste cineva posesorul autotursmului mentionat rog sa-mi dea de veste. Masina nu este rau lovita, doar zgariata dar mi se pare absurd ca nevinovatul sa fie cel care trage ponoasele mereu :(. Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cautare autor accident B 74 NEO

16 Apr 2013, 16:35

in cazul de fata singura posibilitate e sa astepti sa dea politia de ea... e drept ca dureaza mai mult dar nu poti rezolva altfel. oricum o sa regrete ca a plecat.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Cautare autor accident B 74 NEO

16 Apr 2013, 17:29

Politia poate afla datele doamnei in maxim 1 minut.
ai nr de masina, dureaza 30 de secunde verificarea in baza de date, si inca 30 de secunde intocmirea citatiei pt prezentarea la sectie. deci, nu o lasa balta, fa o reclamatie, depune-o la sectia de Politie iar ei sunt obligati sa o solutioneze.
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Cautare autor accident B 74 NEO

16 Apr 2013, 17:54

De la orice firma de asigurari poti vedea unde are rca. Era si o aplicatie pe android, care iti amintea perioada de valabilitate cat si firma unde o ai incheiata :!: Daca ai aflat asta e imposibil sa nu iti poti face pe casco cu regres.Mama mea a patit-o anul trecut cu un tirist de 25ani si la politie, nenea cap de creta (cu 2-3 neuroni plecati in vacanta) i-a dat rca-ul capului tractor si nu al remorcii,care-i agatase aripa masinii mamei mele.Prostie,lipsa de interes si excese de zel gasesti duium la javrele de la rutiera.Sa-mi fie cu iertare faptul ca nu-i inghit.
De regula intr-o astfel de situatie,la 112 e bine sa spui ca e si bauta. Asa ca sa-i sensibilizezi.
Treaba se rezolva,dar cat dureaza ... nu poti sti,ca doar traim in Romania.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cautare autor accident B 74 NEO

16 Apr 2013, 20:11

Eu am patit la fel cu un jeep honda.
Am fost la politie, am dat declaratie, au facut poze, am aratat si eu pozele facute pana sa o intinda respectivul si filmul de pe camera.
Dupa 3 zile am fost chemat sa iau dovada de reparatie, am deschis dosar pe casco si nu au fost probleme.
Daca ai casco nu trebuie sa astepti nimic, cei de la casco vor recupera paguba de la cel vinovat ulterior.
Chiar nu m-a interesat cine era soferul respectiv, ca sofer era, stapana era pe bancheta spate si urla ca suntem obraznici.
:yah :cheers
Nu ai de ce sa te stresezi tu sa-l cauti. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori