Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bluestyle
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 18 Mai 2012, 10:39
Localitate: Brasov
Contact:

Bec portbagaj aprins mereu

03 Noi 2012, 16:55

Salut. Inainte in portbagaj aveam bec normal cu incandescenta. Cand deschideam portbagajul se aprindea, cand il inchideam se stingea, totul normal. Acum mi-am pus bec cu SMD, lumina alba. Cand deschid portbagajul lumineaza tare, cand il inchid lumineaza incet, nu se stinge! Am pus inapoi becul cu incandescenta si observ ca acesta se stinge cand inchid portbagajul.

Stiu ca SMD-urile consuma foarte putin. Becul meu nu se mai stinge pentru ca are inca tensiune pe fir si sta aprins pana cand o consuma sau cumva pe fir este o tensiune mica permanenta cu care el se poate alimenta incat sa functioneze in permanenta? Credeti ca e o problema daca ramane mereu aprins, la intensitate mai mica?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Bec portbagaj aprins mereu

03 Noi 2012, 17:57

" Becul meu nu se mai stinge pentru ca are inca tensiune pe fir si sta aprins pana cand o consuma sau cumva pe fir este o tensiune mica permanenta cu care el se poate alimenta incat sa functioneze in permanenta?" :lol: Crezi ca tensiunea umple firul ca apa o teava? Nu ti se pare mai logica a doua posibilitate scrisa de tine? Becul din portbagaj, ca si plafoniera, e alimentat din modulul de inchidere centralizata, nu direct din baterie. Fa o proba: lasa portbagajul deschis, inchide zavorul broastei cu ceva ca sa ajunga la intensitatea aia mica de care spui, apoi incuie masina din telecomanda. Vezi daca becul se stinge de tot sau nu. Apoi mai posteaza aici.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Bec portbagaj aprins mereu

03 Noi 2012, 19:12

Monteaza paralel pe acel bec o rezistenta de 300-500 ohmi.
Comanda este electronica si are nevoie de o anumita rezistenta de sarcina pentru a functiona corect.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori