Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Treapta 5 de viteze

12 Apr 2012, 15:40

Jocul intre pinioane e din fabricatie, de max. 0,2 mm si nu este reglabil. Singura chestie reglabila e pozitia furcii impreuna cu baladorul sau, sa fie in repaos fix pe mijloc. Altfel face cum ai zis tu, cand cuplezi a 5-a caraie putin, ca si cum nu ai debreiat complet. Daca jocul devine mai mare de 0,2, incepe sa fluiere in treapta respectiva mereu, cu o tonalitate in concordanta cu turatia motorului. Daca ai avut doar caraiala, atunci n-ai avut joc la pinioane, ci doar acel reglaj incorect al furcii. Care se face in max 10 minute, fara scos/bagat ulei si demontat capac spate al cutiei.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Treapta 5 de viteze

12 Apr 2012, 18:00

Se pare k la mine alea 10 minute au fost 2 saptamani si desfacut si cutie k nu stiau ce are. Asta e, marcar sa mearga bine de acum in colo. Doamne Ajuta!
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Treapta 5 de viteze

12 Apr 2012, 18:14

Oricum, multam' pt informatii
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Treapta 5 de viteze

04 Iun 2012, 18:03

hmm dubios ,eu unul cel putin nu am auzit sa aibe pinioanele reglaje :)))
prinde joc,se schimba
dar vb ta sa nu fi facut vreo treaba romaneasca,ca la asta nu ne intrece nimeni :))
si cred ca daca nu era strans tot trenul de pinioane din fabrica probabil se spargea ceva prin cutie
dac cine stie ...
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori