Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boxe spate ibiza

07 Iul 2008, 12:09

intrebarea mea intrebatoare pt cei care au pus boxe spate pe ibiza sau codoba modelul nou....ce adancime maxima de instalare au usile....sa stiu ce boxe imi iau...ca nu stau sa imi dezmembreze aia de la boxe usile...ca e masina noua si nu am chef sa scartaie usile si mai tare!!!

va multumesc
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Puffy

07 Iul 2008, 12:11

pai daca nu iti da jos fata de usa, nu are cum sa iti instaleze boxele... ca deh... e Seat... si la astia totul e complicat... nu puteau sa faca, un sistem, sa scoti doar "plasa" care acopera boxa... NU!!!... trebuie sa demontezi toata masina :(
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Iul 2008, 12:31

ok....dar inainte sa imi scoata fata de usa....tre sa stiu adancimea de instalare a difuzorului...intelegi tu ?

asta vreau sa stiu.............

can anyone help me!????????
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Puffy

07 Iul 2008, 12:39

pai la diametru boxelor, care este de 16-16,5 maxim, este o grosime standard a magnetului.... si oricum exista niste inele care se pot monta, si care regleaza adancimea.
Tu i-ati cu diametru de 16-16,5 si sigur ai sa fi multumit.
 
andrey1985
Mesaje: 47
Membru din: 27 Dec 2007, 00:05
Localitate: Slatina

09 Iul 2008, 19:28

eu am pus sony xplod 1735, merg, dar usa are un pic de curba dreapta sa zic asa, care incurca putin. Eu am taiat-o cu soricelul si e totul ok. multa bafta la demontat, si ai grija cu clipsurile de la fata de usa, sunt foarte firave si se rup repede.
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

09 Iul 2008, 20:15

salutari! andrei 1985 pune si tu daca vrei(te rog frumos) o poza,sa vad si eu cum ramane.pe ex-golful meu aveam aceleasi boxe,cand lam dat am luat boxele,asa ca le tin degeaba.eu am un cordoba dar supun ca usile sunt la fel . :P
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Iul 2008, 09:51

usile da sunt la fel....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Iul 2008, 09:52

poti sa masori adancimea acestor boxe?pls sa stiu ce sa imi cumpar....ca sony nu vreau....ma gandeam la ceva hifonics, helix, focal....dar nu sony
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

10 Iul 2008, 12:08

bai baiete .... iti merge orice boxa cu diametrul respectiv ....
toate boxele au cam aceeasi dimensiune .... merg fara nici o problema....
nu mai masura aiurea in tramvai gaura .... ca nu are rost .. loc este ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Iul 2008, 12:17

bai baiete...la fel am facut si cu opelu ralucai....si am constatat ca din 1o perechi de boxe, doar una a mers in gaura aia de la masina....asa ca de aia tot zic eu atata cu masuratu'

ps ce ai facut la examen?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
ibiza_boy87
Mesaje: 338
Membru din: 11 Feb 2008, 23:42
Localitate: oradea

10 Iul 2008, 13:49

parerea mea este sa ti pui un set de ground zero pe 16,5 cu distantiere o sa ff bine :D
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Iul 2008, 14:29

stii care e faza?ca vreau eu sa imi pun boxe spate mai smechere....da cu alea de 25 w de pe fata ce fac???
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

10 Iul 2008, 15:24

am facut bine la ex!
la leon ... am cumparat pe spate clarion si pe fata MNC...
si n-am avut probleme cu "gaura"
ceea ce cred ca nu vei avea nici tu pt ca astra nu este in aceeasi gama ibiza!
numai bine si multa bafta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

11 Iul 2008, 11:33

salutari baieti! pana la urma m-am suparat,am intrat in garaj si zic hai sa incerc sa pun niste boxe sony x-plod 6x9 la usile din spate.de moment am pus doar una,pt ca atat am avut timp,am sa pun si poze ca sa vedeti cum a ramas(aici voi pune pozele,dar mai intai sa le fac) si o sa le si masor ca sa aveti idee.sa stiti ca am pus doar una(munca asta!) dar se cunoaste enorm la fidelitata muzicii,chiar si volumul il pot da mai tare,fara sa distorsioneze atat.hai sa va explic cum am facut:am scos fata de usa(cu grija ca are niste flapsuri8 in total,si uitativa bine cum vin puse flapsurile pt ca pot cadea si daca le puneti sa stiti cum le puneti) si mai are 2 suruburi la manerul de la usa.dupa ce desprindeti fata de usa,ridicati in sus de ea,o data desprinsa de pe usa veti vedea ca mai are cablul de la maner prins(acesta are un plastic cu niste niste "urechiusi"),desprindeti urechiusile si trageti inapoi de cablu ca sa il scoateti.veti vedea boxa philips pe care o are masina prinsa cu 4 nituri,cu bormasina si un burghiu potrivit se dau niturile jos si scoateti boxa.am luat metrul si am masurat pe orizontal distanta de la fata usii pana la gaura boxei 8cm.(ca sa ma intelegeti,am masurat pe usa de la urma pe care o lasa fata de usa pana la gaura) si pe vertical la fel 7cm.am luat fata de usa iam marcat pe vertical 7cm si pe orizontal 8cm,pt. ca boxa noua sa cada "cat de cat" in gaura care este deja facuta.am luat ovalul de carton care vine taiat la dimensiunile boxei si am procurat sa cada pe marcajul facut la cei 7si8cm,dupa ce cu un marker am facut ovalul,cu bormasina am facut o gaura la partea de dinauntru a marcajului pt. ca sa incapa pinza soricelului electric si am decupat ovalul(cu mare grija ca sa nu depasesc marcajul)dupa aceea am montat boxa pe fata de usa.poarta nu este ca la celelalte masini la care dai fata de usa jos si se vede geamul,nu,are o tabla.am luat fata de usa cu boxa montata si am pus-o pe usa ca sa vad cum cade boxa.cu markerul am marcat partea de tabla care"deranja" la intratul boxei si am taiato cu flexul(aveti grija sa puneti ceva sa nu intre scantei in masina) am conectat noua boxa,am montat fata de usa si cam atat.daca taiati cu flexul aveti grija la sania geamului si la cablurile care sunt montate in spatele tablei ca sa nu le taiati.ATENTIE-acest comentariu este VALABIL numai pentru BOXELE DE 6X9 si inca ceva,dureaza mai mult sa explici decat sa practici ja ja ja! 8)
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

11 Iul 2008, 20:07

mai aveai putin si inventai alta masina...poate si o marca inregistrata chiar :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori