Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
leomessi03
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2016, 00:42

Instalatie GPL pentru seat ibiza

24 Dec 2017, 18:55

Salutare...

Ce parere aveti,se merita din punct de vedere al motorului o instalatie GPL pentru un Seat ibiza din 2006 cu motor 1.4 16V ?
Ce intalatii de gas puteti sa recomandati?
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

25 Dec 2017, 11:46

de ce nu ar merita? sa te dai ieftin, cu 2.5 lei litrul, eu zic ca merita. mitul cu "strica motorul" a fost spulberat demult.
instalații: BRC, Landi Renzo, Tomasetto. ultimele 2 sunt mai comune pe masini wag, prețul depinde de montator, in jur de 2500 de lei, usor de reglat si intretinut.


Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
 
costin212
Mesaje: 78
Membru din: 21 Iul 2009, 21:33
Localitate: Bucuresti-Brancoveanu
Contact:

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

26 Dec 2017, 22:21

Salutare. Eu de 5 ani pe Ibiza 2007, motor 1,2 12v tomasetto. Merge extrem de bine si rentabil.


Sent from my iPad using Tapatalk
www.neplimbam.ro
Intre 4% si 10% reducere la toate produsele Thule, Cruz, Modula pentru membri forumului. Pentru detalii, PM.
 
Avatar utilizator
docttoru_ro
Mesaje: 12
Membru din: 03 Mai 2014, 20:43

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

22 Ian 2018, 19:17

salut! am instalatie Tomasseto Q-Box de 3 ani si sunt foarte multumit!
recomand GPL 100%
 
costin212
Mesaje: 78
Membru din: 21 Iul 2009, 21:33
Localitate: Bucuresti-Brancoveanu
Contact:

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

20 Feb 2018, 14:29

De cand a inceput iarasi sa creasca motorina, mi-am cam tras pe dreapta fordul si umblu doar cu Gpl ul si nu se compara.


Sent from my iPhone using Tapatalk
www.neplimbam.ro
Intre 4% si 10% reducere la toate produsele Thule, Cruz, Modula pentru membri forumului. Pentru detalii, PM.
 
leomessi03
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2016, 00:42

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

29 Dec 2020, 00:46

Late edit:


Dupa aproximativ 3 ani de cand am instalatia de GPL pe masina (tomasseto),masina merge perfect.
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

29 Dec 2020, 13:06

Ma intereseaza si pe mine subiectul GPL pentru Ibiza BXW 1.4 16v 86HP -- mai ales daca la anu voi face .... cam 300-400 km pe saptamana .. azi am alimentat si pretul la benzina (95) - 4.71 lei/L MOL Targoviste .. am discutat cu cineva care are masina pe gpl deja de cand a luat-o noua i-a montat si GPL ... am inteles ca are un fel de rezervor de-i picura un fel de ulei pentru protectie supape ... Stiu despre subiect ca se recomanda ca la masinile cu GPL sa se utilizeze bujii Iridium pentru a preveni detonatiile ... Noile instalatii cu OBD ... secventiale sigur nu vor strica motorul ... a se vedea ca Dacia echipeaza deja din fabrica ...iar de la anu 2021 vine si ,,noul logan'' - ps care arata super in comparatie cu ce a fost pana acum logan ... -- personal prefer varianta cea mai vanduta in EU sandero stepway ... desi nu agreez motoarele in 3 cilindri ... In orice caz ... voi trage de masina asta de acum Ibiza 6L MK3 pana voi face saltul direct la electrica (150mii km in bord ) ... unde dispare cutia de viteze .... ma rog au totusi motoarele acele pinioane ... dar fizic dispare .... nu ulei nu benzina .. oricum gasisem un articol confrom carota Europa se va vrea compelt electrificata auto pana in 2050 ... nu stiu ce sa zic .. mai sunt totusi 30 de ani ..dar parca la noi se misca cam greu dezvoltarea infrastructurii de incarcare a masinilor electrice ...Japan apropo pana in 2035 - https://www.digi24.ro/stiri/economie/ja ... ni-1411569 ... in fine pana acolo cale lunga si nu totusi ... ideea e ca astia nu ne vor forta sa trecem la electric prin interdictii de circulatie ci ne vor impune impozite si taxe de poluare mai mari ca sa renuntam singuri la ele si sa cumparam baterii.... A se vedea Dacia spring ... de anul viitor din toamna care va fi o revolutie in materie de electrice ...pentru accesibilitatea modelului in lumea auto ...totusi autonomia este pentru oras si scurte navete ...

Revenind la GPL ... Strict pentru modelul de ibiza 6L in locul rotii de rezerva ce capacitate ar avea sa incapa un rezervor toroidal ? si m-as orienta catre Tomasetto STAG
O alta intrebare ar fi... pot sa schimb in mers de pe gaz pe benzina ... daca vreau iarasi sa execut o serie de depasiri cu o turatie mai considerabila ? ( mi s-a specificat ca daca mergi pe gaz stai calm si la drum lung ... daca vrei sa ,,te dai la masina'' trece-o pe benzina si la revedere).
Si dupa ce se monteaza instalatia pe masina la un service cat mai bun autorizat .... cum se procedeaza ? trebuie sa mergi la RAR sa ti-o treaca astia in carte ?

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Instalatie GPL pentru seat ibiza

13 Feb 2021, 15:06

** Offtopic --> ca sa nu mai deschid alt topic inutil --- e cineva p-aici din Targoviste care imi poate recomanda un service bun pentru geometrie roti ? Multumesc anticipat

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori