Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

14 Aug 2009, 16:56

multam de raspunsuri
iulian stiu ca ai mai postat niste poze cu conexiunile care trebuie facute intre mufe si panoul de sigurante
 
Avatar utilizator
bluemoon
Mesaje: 45
Membru din: 17 Apr 2009, 11:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

14 Aug 2009, 17:01

Exista vreun tutorial in care se explica cum sa se faca conexiune. Si eu am monofar si vreau sa le schimb pe bi-far. Intrebarea e cum reusesc sa conectez firul de la alimentare la far?
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw
 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

14 Aug 2009, 23:59

iulian ai facut tu modificarile astea sau din auzite sau netul este prietenul cel mai bun
 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

15 Aug 2009, 00:10

bleumoon vezi la ibiza/discutii generale/modificari faruri aici o sa gasesti cam tot ce am discutat despre faruri si inca ceva am schimbat farurile cu modelul nou trebuie data bara fata jos si desfacute aparatorile di plastic fata pentru prinderi este ceva de munca o sa fac niste poze sa vezi diferenta eu mai am de reglat la ele a ramas spatiu si nu da bine deloc
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: FARURI IBIZA

15 Aug 2009, 16:11

BONDI scrie:
iulian ai facut tu modificarile astea sau din auzite sau netul este prietenul cel mai bun

eu am un cordoba restilyng,venea cu dublu far dar aici in club seat spania sunt multi care au schimbat monofar :arrow: bifar asa ca am citit multe discutii dintr-astea :D
SEAT CORDOBA
 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

15 Aug 2009, 18:10

am incercat sa fac modificarile direc la porsche buc in service dar cei de la electrice au zis ca nu se baga la modificat instalatia electrica asa ca o sa apelez la un service care se ocupa cu asa ceva in cazul in care nu ma descurc daca imi poti trimite niste linkuri mi-ar fi de mare ajutor oricum multam de ajutor apropo misto plafoniera pe spate la cordoba ta
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: FARURI IBIZA

15 Aug 2009, 20:31

daca intelegi spaniola iti pun linkul,daca nu iti pun fotografii cu procesul cat de cat
SEAT CORDOBA

 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: FARURI IBIZA

15 Aug 2009, 20:50

bondi aici iti las pozele luate de pe http://www.seatibiza.net
cablul de pin
Imagine
conectorul unde trebuie pus pinul nr.7
Imagine
siguranta nr.43 unde trebuie dus cablul de la pinul cu nr.7
Imagine
si cum trebuie facuta conexiunea la cutia de sigurante(poza din spatele cutiei de sigurante)
Imaginein aceasta poza se vede destul de clar unde trebuie conectat pinul nr.7(cable boton de luces)-la cablul galbenverde
cam atat,daca incerci sa faci tu si ai vreo nelamurire,imi trimiti M.P si eu intreb la cei care au facut aceasta operatie de aici din clubul spaniol
SEAT CORDOBA
 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

16 Aug 2009, 15:32

multumesc iulian trebuie sa dau o bere cum ma apuc de treaba si daca am lamuriri o sa te mai bazai cu intrebari
 
Avatar utilizator
bluemoon
Mesaje: 45
Membru din: 17 Apr 2009, 11:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

17 Aug 2009, 11:25

Am reusit sa fac modificarea si merge. Am scos mufa care este pentru mono-far si am conectat-o la intrarea pentru bi-far. A fost foarte simplu. Nu am modificat nimic la tabloul de sigurante. :D Voi vedea cum se comporta zilele urmatoare.
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: FARURI IBIZA

17 Aug 2009, 14:39

bluemoon scrie:
Am reusit sa fac modificarea si merge. Am scos mufa care este pentru mono-far si am conectat-o la intrarea pentru bi-far. A fost foarte simplu. Nu am modificat nimic la tabloul de sigurante. :D Voi vedea cum se comporta zilele urmatoare.

pai si cand ii dai la faza lunga,nu se stinge cea scurta?
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
bluemoon
Mesaje: 45
Membru din: 17 Apr 2009, 11:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

17 Aug 2009, 15:48

Nu am bagat de seama, dar verific diseara.
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw
 
BONDI
Subiect Autor
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FARURI IBIZA

18 Aug 2009, 08:10

auzi ai si pozitie adica iti merg toate luminile (pozitie+faza scurta+faza lunga) ma mir inseamna ca am eu o problema la masina
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: FARURI IBIZA

18 Aug 2009, 22:47

BONDI scrie:
auzi ai si pozitie adica iti merg toate luminile (pozitie+faza scurta+faza lunga) ma mir inseamna ca am eu o problema la masina

BONDI-cablul de pozitie si de semnalizare ramane acelasi,asadar e normal sa aibe lumina de pozitie.
nu cred ca ai nici o problema,hai sa asteptam raspunsul baiatului si cred ca ai sa te linistesti :D
salutari?
SEAT CORDOBA
 
transporter
Mesaje: 143
Membru din: 02 Iun 2009, 12:55

Re: Modificare faruri

01 Noi 2009, 14:09

Am si eu o nelamurire in legatura cu trecerea de la becuri simple la xenoane. Taicamio are un suzuki si i-o schimbat becurile pe xenoane.Mentionez ca are bixenon.Cand aprinde farurile scade tensiunea, chiar si turatia, de multe ori chiar si motoru se opreste si e de 1.6. Daca pun la ibiza mea de 1.4 nu voi pati la fel sau mai rau???

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori