Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Thrac
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iul 2014, 09:22

Sfat piese Ibiza 6l

24 Iul 2014, 10:06

Salutare tuturor.
Detin Seat Ibiza 6L,1.2,12V,51kw(70cp) fabricat 2007,27000 km.
Trebuie sa-i schimb filtrul ulei-Mann(27,86 lei),filtru de aer Knecht(71,16 lei) si uleiul.Ulei pana acum am pus doar Mol Dynamic Gold 5w30,dar am observat ca nu gasesc reviewuri despre el pe forumurile din Romania.Lumea recomanda in general Mol1,Castrol sau Motul.E ok uleiul?La pret am observat ca e mai scump decat mol1 sau Castrol,euavnd insa avantajul de al cumpara mai ieftin decat pretul pietei.
Vreau sa schimb placutele de frana fata cu unele Ate (161,45lei) care au sistem de franare Lucas.E compatibil sistemul de franare Lucas?
Pe spate am o mica problema.Se aude un zgomot cand deblochez frana de manasi un fasait la primele franari.Sa fie de la saboti sau de la tamburi(cred ca tamburi am pe spate)?
 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: Sfat piese Ibiza 6l

24 Iul 2014, 16:00

Salutare,

Am folosit Castrol Magnatec iar acum am Moly(diferentele nu prea se vad) decat la bani.
Filtrele cred ca sunt toate similare(in afara de cele pe carbon) nu stiu daca or fi marketing sau nu - folosesc Mann.
Problema pe spate o patesc si eu, masina este din 2005 - sabotii neschimbati iar la verificare mai avea carne inca jumate din ei.
Privind compatibilitatea placutelor cu sistemul de franare nu cunosc.

O zi buna.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori