Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Iuly_b_r
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 20 Oct 2011, 23:12

Problema mufa audio casetofon

20 Oct 2011, 23:54

Salutare la toata lumea, sunt fericitul posesor a unui SEAT IBIZA 2010, cand am achizitionat o am renuntat la sistemul audio inclus deoarece doream ceva cu totuch, masina a venit cablata fata spate, difuzoare originale in portiere fata si stalpi, dar surpriza cea mare a fost cand am montat difuzoarele pe spate (deoarece nu avea) si cand am facut proba.... surpriza: in mufa din bord imi lipsesc firele de la difuzoarele portiere spate stanga si dreapta.
Daca cineva stie de unde, din ce mufa se pot extrage cele 4 contacte difuzor stanga spate respectiv difuzor dreapta spate, o schema electrica, sau trebuie sa merg la service sa mi desfaca bordu pentru 4 fire...

Multumesc....
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

21 Oct 2011, 06:11

Bordul nu trebuie desfacut, pur si simplu nu ai acele fire trase.
se pot rezolva la un service montari alarme si casetofoane. se trag din spatele radioului pana la fiecare usa , sau unde doresti.
Casetofonul nou trebuie sa aiba iesiri pentru fata+spate.
Ei acolo au tot ce au nevoie pentru acest tip de lucrari, inclusiv sine de frecventa pentru cele inalte.
La Seat se poate face, dar cu foarte multi bani, si cine stie ce te pune sa cumperi.

Felicitari pentru masina ta, cat mai multi kilometri impreuna sa aveti.
Pune si tu niste poze,
Noi ne intalnim la ora 20.00 in fata casei poporului, acolo cineva poate sa-ti dea niste stickere ale clubului.

Bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Problema mufa audio casetofon

28 Oct 2011, 21:38

Salut! Ai putea sa-mi spui daca stii bineinteles, ce tip de difuzoare sunt montate din fabrica in usile din fata, sau cel putin ce putere,ce impedanta si cati toli au difuzoarele? Sau daca ma poate ajuta altcineva cu un raspuns? Multumesc!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

29 Oct 2011, 10:44

Tipul(producatorul) difuzoarelor e mai greu de spus. Cel putin eu am intalnit difuzoare Philips si chiar Blaupunkt pe Ibiza(din ani de productie diferiti). Difuzoarele au 16,5 cm diametru(atentie au 16,5 diametrul membranei, cu tot cu marginea metalica ar trebui sa bata in 17 cm pt a se potrivi - am montat niste difuzoare care aveau 16,5 cm cu totul si m-am chinuit un pic). Impedanta din cate stiu eu, este de 4 Ohmi. Majoritatea "sculelor" audio pt. auto merg pe acesta impedanta.

Daca doresti sa le schimbi sa stii ca aceste difuzoare sunt prinse de portiera printr-un distantier. Prinderea este cu nituri deci este un pic mai complicat de refolist aceste distantiere dar se poate, in plus acestea se pot gasi la dealer. Costurile nu le cunosc.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Problema mufa audio casetofon

29 Oct 2011, 10:51

Multumesc de raspuns! Nu vreau sa le inlocuiesc pe cele din fata, as vrea sa pun si in spate acelasi lucru, iar raspunsul tau cred ca m-a lamurit, doar nu or fi in spate mai mari sau mai mici, nu? Numai bine!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

29 Oct 2011, 11:06

Aceeasi dilema am avut-o si eu cand mi-am cumparat boxe pt. spate. Sunt aceeasi dimensiune fata-spate. Insa modul de prindere a celor din spate este un pic diferit. Sa detaliez un pic: exista anumite tipuri de difuzoare care prin constructia cadrului metalic merg montate fara a mai fi nevoie de un distantier.(am montat unui coleg de forum pe o cordoba niste boxe JVS si erau oarecum mai inguste ceea ce a permis montarea fara distantiere). Eu spre exemplu am niste boxe Infinity iar cadrul metalic este mai mare/lat si nu merg montate fara distantier(pur si simplu nu intra in gaura respectiva). Distantierele au fost procurare de pe un site de internet, care acum din pacate nu se mai ocupa cu asa ceva.

Daca doresti sa cumperi boxele originale, de la un dealer, acestea vin direct montate pe distantiere(asta e din auzite, deci ar merita verificate informatia). Pretul stiu ca se situeaza in jurul sumei de 100 euro per set (2xwoofer'e + 2xtwetter'e)
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: Problema mufa audio casetofon

29 Oct 2011, 11:17

Cred ca e cea mai buna varianta cea cu dealer-ul pentru achizitia de difuzoare, dar pentru montaj cred ca o sa apelez la un prieten!Multumesc!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010

 
Avatar utilizator
BogdanS
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

20 Apr 2012, 10:51

Din ce am vazut pe post-ul asta, normal toate casetofoanele ar trebuii sa aiba 4 iesiri.
Eu cand mi-am luat masina, la fel aveam decat difuzoare pe fata, iar cand mi-am pus si pe spate, cei de la service le-au legat de cele din fata.
Mi-au zis k al meu casetofon nu are decat 2 iesiri si de aceea au trebuit sa faca asta :(
Asa e sau habar nu au?
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

20 Apr 2012, 15:53

le-a fost lene sa umble pana in fata!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BogdanS
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Problema mufa audio casetofon

22 Apr 2012, 17:59

Ideea e k nici nu am optiune de fata / spate in meniul casetofonului :(

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori