Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
darkluck02
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2011, 12:16
Localitate: Timisoara

Sfaturi achizitie

22 Mai 2011, 16:32

Salutare!

Sunt de ceva vreme in cautarea unei masini personale si mi-a cazut cu tronc Ibiza Mk3. Ma gandesc sa-mi achizitionez un SH (preferabil din Romania) in limita a 6000E (5500 masina + 500 pentru acte, taxe si impozite :)).
Scopul: deplasare zilnica la job (~30km dus-intors) si, ocazional, drumuri in afara orasului la sfarsit de saptamana.
Inca nu m-am decis asupra motorizarii si a nivelului de echipare, asa ca va las pe voi sa-mi spuneti care credeti ca ar fii optiunile cele mai indicate, dar si incadrabile in budget :D . As prefera sa fie o masina dupa 2006 (cu facelift deci), sub 100.000 km, clima si minim 2 airbaguri. De ex :
-http://www.bestauto.ro/seat/ibiza/autoturism/auto/1943040.htm?pgsource=searchresult&fuelname=diesel&year=2008&colorname=alb&countyname=arad&price=6150&tabid=1&pictureid=4#breadcrumb
-http://www.bestauto.ro/seat/ibiza/autoturism/auto/1937066.htm?pgsource=searchresult&fuelname=benzina&year=2006&colorname=negru&countyname=hunedoara&price=6000&tabid=1&pictureid=2#breadcrumb
In cazul motorizarii 1.9 TDI am gasit exemple doar din 2005 : http://www.autovit.ro/seat-ibiza-C18895064.html
Orice parere e binevenita. Multam!
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie

23 Mai 2011, 23:39

Eu unul as alege daca ar fi dupa mine varianta diesel cea alba 1.4 TDI in 3 pistoane. Stiu ceva persoane care au motorul acesta, este foarte ok si foarte economic iar pe "praful" asta nu cred ca vrei un consum maricel cum ar fi 10. Parerea mea e sa o iei pe cea alba daca, consideri ca este ok tehnic ca din poze stii tu ..mai pot sa iti spun in rest ca eu am avut 1.4 16v 85CP si papa cam multicica benzina deci ..gandeste-te ca ai beneficii mai mari la 1.4 TDI :) din ce am vazut are si clima deci ..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie

24 Mai 2011, 15:27

salutare.....si eu recomand 1.4 tdi pt consumul oferit....si pt vivacitatea motorului...chiar daca este in 3 pistoane.

eu am un asemenea motor de 3 ani , 55000 km si inca merge perfect.
daca vrei si ceva interesant, fa-ti un soft la motor si se schimba masina COMPLET.....si vei spune ca ai facut cea mai buna alegere din viata :)) :P.
ideea este ca ajungi unedva la 90 cp si ~200 nm cuplu.

cand te uiti la masina, sa vezi cum se misca ambreiajul, articulatii , tampoane la motor , directia si cum se schimba treptele.

bafta la shoppin si tinene la curent
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie

24 Mai 2011, 15:29

inca o chestie....vad ca masina nu are nici macar geamuri electrice pe fata....ai grija sa nu fie o varianta produsa pt piata din romania ce avea decat aer conditionat, in schimb...nimik....nu servo, nu abs, nu inchidere centralizata....nimik.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
darkluck02
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2011, 12:16
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi achizitie

25 Mai 2011, 09:28

Salutare din nou!

Multam de sfaturi. In weekendu asta o sa incep sa sun si poate o sa merg sa vad niste masinutze. O sa va tin la curent.
Parerile voastre sunt in continuare binevenite!
 
darkluck02
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2011, 12:16
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi achizitie

25 Mai 2011, 09:34

A .. si inca un lucru : mie mi se pare cam slabutza oferta de Ibize diesel pe la noi prin Romanica. Credeti ca e o solutie viabila aducerea uneia de peste hotare, in conditiile in care nu-s nici pe departe un avizat in ale mecanicii sau vreun expert in inspectia unei masini?
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie

25 Mai 2011, 16:25

la noi da sunt putine pt ca cele 1.9 tdi au fost ff scumpe la cumparare si cele 1.4 tdi nu prea s-au cumparat datorita ideilor preconcepute ca e motor in 3 pistoane.
fiecare asculta vorbele din popor si ei stiu ca motoarele in 3 pistoane nu sunt bune :))

de afara ar fi o varianta...dar trebuie neaparat sa te duci cu cineva care stie cate ceva despre masini.

bafta la cautat...si orice info mai vrei..scrie aici si incercam sa iti raspundem.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
zola81
Mesaje: 6
Membru din: 19 Sep 2010, 19:21

Re: Sfaturi achizitie

08 Iun 2011, 20:57

Nu stiu toata istoria motoarelor Seat, dar daca te decizi pe Diesel, stai departe de commonrail, este foarte pretentios cu calitatea carburantului, un coleg de servici a nimerit "motorina buna" si si-a faultat skoda in numai ~3600 km. A reusit sa si-o repare pe banii lor. Eu m-am fript cu commonrail, desi am alimentat numai din Rompetrol. De frica acum mi-am luat benzinar !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori