Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Revizia

16 Apr 2011, 17:31

Facut revizia de trei ani astazi, la 20000 km rulati :oops: . Pastrat bunul obicei de a nu mai merge la dealerul local, am luat piesele si am apelat la o cunostinta de la un service din zona. Am schimbat toate filtrele si uleiul, total 350 ron cu tot cu manopera. Foarte multumit de prestatia serviceului.
:salute:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
SOo
Mesaje: 98
Membru din: 19 Apr 2008, 12:15
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

18 Mai 2011, 11:20

Salut.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu 2-3 informatii? Mai exact as vrea sa stiu daca s-a aprins pe bord martorul pt revizie( a 3 a revizie) dar eu nu am numarul de km trebuie facuta la an sau pot astepta pana cand voi ajunge la nr de km? mentionez ca am parcurs pana acum doar 37500 km.

In cazul in care trebuie sa fac revizia ce trebuie sa cumpar (as vrea sa cumpar eu cele necesare pt ca la service sunt mai scumpe )


Va multumesc,
Imagine
 
Avatar utilizator
byx
Mesaje: 200
Membru din: 05 Iul 2009, 16:25
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Revizia

21 Mai 2011, 12:59

Am facut si eu revizia de 15.000 la Dip , 1.4TSI si m-a costat 547 lei. S-a schimbat uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer si filtrul de praf si polen.

Pe langa asta aveam un proiector care era pe post de acvariu(avea apa) , am cerut o verificare a lui dar avea carcasa sparta si nu a putut fi schimbat pe garantie; bara avea pe dedesupt cateva zgarieturi deci posibil ca subsemnatul sa fi fost de vina.

O zi placuta va doresc,

byx
the future is bright, the future is yellow
 
Avatar utilizator
ALYon
Mesaje: 270
Membru din: 09 Sep 2010, 11:30
Localitate: IF.Magurele
Contact:

Re: Revizia

21 Mai 2011, 18:09

bun,si eu am 9000km,urmeaza sa ma duc la revizie,tot la mototrul1.4tsi,salutare si ms:*
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

21 Mai 2011, 19:31

eunu stiu cum de aveti preturile astea pentru ca eu de cate ori am fost am avut vreo 950 de lei, fara sa fi intervenit si pentru alte piese, deci...a mentionez ca am facut reviziile si la pbv2 si la pba
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

26 Mai 2011, 12:00

Saptamana viitoare ma duc si eu la prima revizie de 1 an (am aproximativ 12.500 km). Am trecut astazi pe la reprezentanta ca sa ma programez si le-am spus ca as vrea sa schimbe/verifice urmatoarele (pe langa verificarile standard care le fac ei la o revizie):

- Ulei motor, le-am spus ca vreau ulei original VW Special Plus. Probabil ca uleiul este produs tot de o companie cunoscuta (gen Castrol/Aral/Mobil/etc) insa VW nu-i scrie numele pe eticheta ca sa nu-i faca reclama. Acesta este uleiul cu care vine masina din fabrica si este produs in Germania. Eu am fost multumit de cum s-a comportat motorul pana acuma (sunet, consum ulei etc), asa ca m-am gandit sa merg tot pe acelasi ulei. Asa arata:
Imagine
Imagine
Uleiul de motor oricum il schimbau, conform cu ce scrie in cartea de service.

- Filtru ulei motor (oricum il schimbau, conform cu ce scrie in cartea de service)

- Filtru de aer (ar trebui schimbat conform cartii de service doar la 30.000 km, dar eu am spus ca as vrea sa-l schimb de pe acuma)

- Filtru de polen (ar trebui schimbat conform cartii de service doar la 30.000 km, dar eu am spus ca as vrea sa-l schimb de pe acuma)

- Filtru de combustibil (adica de benzina, ar trebui schimbat conform cartii de service doar la 60.000 km, dar eu am spus ca as vrea sa-l schimb de pe acuma)

- Verificat lichidul de racire pentru ca in borcan este tot timpul ca nivel putin peste minim (si cand functioneaza motorul, dar si la rece). Numai cand desfac "borcanul" si iasa presiunea, lichidul urca incet in borcan pana spre nivelul maxim. Este normal oare?

Credeti ca ar trebui sa mai schimb/verific si altceva din ce nu am mentionat deja mai sus? Sau credeti ca este ceva ce nu ar trebui/merita schimbat?

Multzam.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

26 Mai 2011, 12:18

iti mai fac ei oricum o constatare parte mecanica si un test motor... e ce trebe pentru prima revizie!!! insa eu nu prea m-as axa pe uleiu` ala, da` acum faci ce crezi ca e mai bine pentru tine! 100% masina nu vine din fabrica cu uleiu` ala... 90% e Repsol (in cazul SEAT), poate la VW, da` nici acolo... Cand am dus Passatu` la prima revizie au zis ca au castrol din fabrica!
Oricum... daca ai grija de masina, oricare e bun. Bafta, ne vedem deseara!!! :hi
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

26 Mai 2011, 12:25

Mersi.

Mentionez ca pentru a nu-mi pierde garantia am de ales intre acel ulei original si Castrol SLX Professional (doar astea doua). Castrol SLX este si el un ulei foarte bun, dar se comporta prea bine masina cu uleiul din fabrica ca sa nu-l mai incerc inca macar un schimb.

La motorul meu, am inteles ca Seat a folosit acelasi ulei pe care il utilizeaza si VW pentru Golf 6 GTI (care este ceva Castrol parca), nu a folosit Repsol cum face Seat-ul de obicei.

Ca si completare, impartasesc si eu ce am aflat astazi. Uleiul Special Plus nu este ceva special, este tot ulei de motor produs de o companie cunoscuta (Castrol de exemplu), dar care se comercializeaza sub brand-ul grupului VAG. Acest ulei este folosit in fabrica. Producatorul uleiului (Castrol de exemplu) se poate schimba chiar si de la un an la altul, daca noul producator respecta normele VW si castiga licitatia. Deci poti sa ai din fabrica ulei Special Plus produs de Castrol, iar la anul acelasi ulei sa fie produs de Aral (ambalajul ramane neschimbat). Cert este ca e fabricat in Germania, nu in UE cum scrie pe majoritatea uleiurilor..
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

26 Mai 2011, 13:03

vezi...tocmai asta e motivul pentru care am renuntat la reviziile facute in reprezentanta!! au pierdut un client care ii vizita odata la 7.500 km (cam din 6 in 6 luni doar pentru revizie)!! Ei nu inteleg faptul ca exista si oameni pasionati de masini care vor doar calitate maxima...nu fusareala!!! :wink:
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

26 Mai 2011, 13:24

Ar mai fi de verificat lichidul de frana si cel de la servodirectie, sa fie la nivel.
Eu nu inteleg de ce nu iti iei Castrol de la magazin, este cea mai sigura solutie. Chestia asta cu ulei super ultra hiper VW mi se pare dubioasa, Castrol are aceeasi calitate indiferent de cine ofera cel mai mic pret la VW pentru rebranduire. Eu stiu ca este bine sa incepi cu un ulei si sa te tii de el.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

30 Mai 2011, 10:46

Am fost astazi la prima revizie (masina are 1 an, 12.000 km si este cea din semnatura) si am schimbat toate consumabilele mentionate mai sus, exceptand filtrul de benzina pe care m-am hotarat sa-l schimb la 1 data 2 revizii. Am fost lasat sa stau pe langa masina si sa "supraveghez" operatiunea., iar personalul service-ului a fost foarte amabil. Per total, servicile oferite mi-au lasat o impresie buna si aproape sigur voi reveni la ei si la urmatoarea revizie.

Ca si preturi informative pentru filtre, toate originale VAG (preturi fara TVA):
- filtru ulei: 56 RON
- filtru aer: 73 RON
- filtru polen: 46 RON

Ulei am bagat Castrol SLX Professional 5W40 (5 bidoane de 1L), la pretul de 46 RON/litru (fara TVA). Uleiul original VW pe care doream sa-l folosesc initial, fusese comandat si era pe drum la curier ... dar nu am mai dorit sa astept dupa el. :)
Imagine

Manopera pentru schimbat consumabile si pentru toate verificarile efectuate (diagnoza cu VAG-COM, antigel etc) a costat 170 RON (pret cu TVA).

Pe scurt, revizia a durat putin peste o ora si pretul final a fost de 675 RON.

Ce ar mai fi de adaugat:
- VAG-COM-ul nu a identificat nici un fault code
- filtrul de aer era aproape perfect curat si arata aproape ca si cel nou, am ramas surprinsi eu + mecanicul
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

01 Iun 2011, 21:48

poti sa-mi spui unde ai facut revizia? nu de alta dar se aproprie si a mea si parca la pba nu m-as mai duce sa dau iar 1000 ron
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Revizia

01 Iun 2011, 22:10

eu am facut revizia la service bosch di-bas pe strada turnatorlor, unde este si spalatoria a&a.
Pret rezonabil, am stat langa masina si nu a durat toata ziua.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Revizia

02 Iun 2011, 09:33

LTZ scrie:
poti sa-mi spui unde ai facut revizia? nu de alta dar se aproprie si a mea si parca la pba nu m-as mai duce sa dau iar 1000 ron

La reprezentanta Seat din Timisoara, dar nu cred ca te ajuta prea mult informatia asta. :)

Hai ca iti spune Bubulutza, pe privat, unde a facut ea revizile in Bucuresti - si ea a platit la fel ca mine. :)

Bafta
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia

02 Iun 2011, 10:09

volvol scrie:
Hai ca iti spune Bubulutza, pe privat, unde a facut ea revizile in Bucuresti - si ea a platit la fel ca mine. :)


LTZ ai PM :drive
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori