Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
CataLIYna
V.I.P.
Mesaje: 4275
Membru din: 09 Feb 2009, 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

11 Aug 2009, 13:43

Desi este putin cam tarziu as vrea totusi sa le multumesc celor de la PBV2 pt purtarea normala de care au dat dovada la ultima mea vizita acolo.
Mi-au schimbat parbrizul intr-o zi, au si spalat masina interior exterior si la sfarsit m-au invitat sa-mi fac revizia la ei.
Am zis purtare normala pt ca nu am de gand sa laud pe nimeni pt ca astfel de comportament trebuie sa fie ceva natural, cu care sa ne obisnuim.

Multumesc PBV2 si cu siguranta o sa mai apelez la voi.
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

12 Aug 2009, 08:06

CataLIYna scrie:
Desi este putin cam tarziu as vrea totusi sa le multumesc celor de la PBV2 pt purtarea normala de care au dat dovada la ultima mea vizita acolo.
Mi-au schimbat parbrizul intr-o zi, au si spalat masina interior exterior si la sfarsit m-au invitat sa-mi fac revizia la ei.
Am zis purtare normala pt ca nu am de gand sa laud pe nimeni pt ca astfel de comportament trebuie sa fie ceva natural, cu care sa ne obisnuim.

Multumesc PBV2 si cu siguranta o sa mai apelez la voi.

Lauda-i buey ca sa le creasca si lor inima :)
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
caprice22
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2009, 22:02
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

04 Oct 2010, 10:16

Buna,

Am si eu o problema cu stergatoarele de la seat leon, cel de pe partea stanga nu mai face unghiul de 90 de grade, se opreste undeva la 70 de grade. De miscat se misca de jos, dar e foarte enervant ca ramane asa, aproape pe mijlocul parbrizului si deranjeaza si la condus. Aveti idee cat costa schimbarea lui sau daca poate fi reparat?

Multumesc!
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: PBV2 Service Seat

02 Mai 2011, 14:58

Maine o sa duc masina la ei in service pentru o reparatie - inlocuire de bara spate. Sper sa nu am probleme si sa revin cu un post in care sa ii laud.
Pana acum s-au comportat destul de bine in conversatiile pe mail.
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
nsviorel
Mesaje: 6
Membru din: 23 Oct 2013, 16:19

Re: PBV2 Service Seat

26 Noi 2013, 16:39

Sunt proprietarul unui Seat Leon, cumparat nou-nout acum 7 ani de la Porsche Vest 2. La bord am aproximativ 25.000 km. Toate reviziile le-am facut numai la Porsche Vest 2. Am lovit masina, am fost lovit si am gasit-o zgariata, am mers la Porsche Vest 2. A contat acest lucru, nu.
La ultima revizie, cand mi-a fost adusa masina, avea aprins la bord indicatorul de bec ars. Tipul de la service a luat Leonul, s-a dus cu el in atelier si dupa 5 minute a venit spunandu-mi ca totul s-a rezolvat fiind vorba de un contact slabit la becurile de la numarul din spate. A doua zi, surpriza, senzorul s-a aprins iar. Dau roata la masina, toate becurile aprinse. Sun la Porsche Vest 2 si tipul care s-a ocupat de masina imi zice, fara sa pomeneasca de un "Ne cerem scuze" sau "Ne pare rau", sa vin cu ea iar la ei. Am mai mers cu masina cateva zile si cand se aprindea indicatorul, cand se stingea. Vin cu ea la Porsche Vest 2 si in timp ce un angajat imi facea receptia, cel care a primit masina prima data imi zice "Colegul ma intreaba: cine o sa plateasca in caz ca o sa gasim ceva defect?". La care eu ii raspund "Avand in vedere ca la revizie am venit cu masina OK si am plecat cu ea cu un defect, cred ca voi". El raspunde "Masina a plecat de la noi fara nici un defect, chiar daca indicatorul de bec ars s-a aprins iar a doua zi". In continuare nici un "Ne cerem scuze" sau "Ne pare rau". Dupa o ora, vine tipul si imi zice "Sunt doua becuri cu probleme: cele de la pozitie spate, unul ars, celalalt are filamentul intrerupt. Va costa 30 RON". Ii zic "Nu e o suma mare dar nu mi se pare OK ce se intampla. Nu inteleg cum poate un bec sa aiba filamentul intrerupt iar celalalt sa fie ars, iar senzorul sa fie cand aprins, deci indica o problema, cand stins, deci nu exista nici o problema. Mai mult decat atat, de fiecare data cand se aprindea indicatorul de pe bord, trageam masina pe dreapta si verificam toate becurile, care ardeau toate!". Deoarece incepeam sa ma enervez, am cerut sa vorbesc cu un sef. A venit si mecanicul/ electricianul care a descoperit problema sa-mi spuna ca este ceva normal ca un bec/ senzor sa se comporte astfel!
Cum incepusem sa ne cam incordam muschii pe acolo si tot ceream sa vorbesc cu un sef, angajatul care a preluat Leonul la ultima revizie a decis cu generozitate să plateasca el becurile si cam asta a fost.
Consider ca nu este corect sa lase masina sa plece de la revizie, pt care am platit 1100 RON, cu o problema legata de bec, senzor, parte electrica sau orice. Nu este corect sa te puna pe drumuri fara sa-ti se ceara scuze. Nu este corect ca abia cand ceri sa vorbesti cu un sef sa-ti se dea dreptate. Sunt client de 7 ani la Porsche Vest 2 si consider ca am fost tratat foarte prost.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

26 Noi 2013, 19:03

un pic offtopic, e normal ca un bec sa se arda dupa un numar de ani. nu inseamna ca e vina serviceului (in acest caz, pbv2). dar cu siguranta ei ar fi putut rezolva mai elegant situatia avand in vedere istoricul tau cu ei.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

26 Noi 2013, 19:53

Bine ai venit in club :yh
Si eu am fost multumit de ei, intrucat nu am fost suficient de vigilent cand am luat masina dupa reparatii.
Ma bazam pe faptul ca pe multii din echipa ii intalnisem cu ocazia diferitelor evenimente desfasurate la ei.
Daca vrei sa vezi cum arata tabla sub capitonaj dupa ce a fost reparata si la ei si la alto sincro poti gasi poze pe topicul masinii mele.
:evil:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

03 Feb 2014, 19:35

salutare, in 2006 ai cumparat masina? ce motor si ce culoare este, daca nu te deranjeaza sa imi raspunzi.
becurile sunt imprevizibile, eu am crezut ca mi s-a ars instalatia electrica din cauza unui bec. Acuma, ei au facut revizia, au schimbat bec-ul.....s-a aprins dupa aceea. Acum, sincer, nu inteleg de ce trebuia sa plateasca ei pentru o chestie ce s-a intamplat ulterior iesirii din service si care nu s-a manifestat in momentul sederii in service .
mersi.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

03 Feb 2014, 21:15

Bamse, fara suparare, dar primele verificate pana sa semnezi de receptie sunt becurile, te uiti la ele sa fie aceleasi cu ce ai avut, sw de frana, bateria, ceri un log si vezi daca corespund seriile diverselor module de pe masina...
De garantie ai auzit?
Un bec este garantat ca functioneaza cel putin un numar de x ore in conditii normale, de ce sa nu-l schimbe in garantie?
Daca crapa in cateva ore nu este evident ca ceva a fost defect din fabricatie? ca doar cand a plecat masina de la ei au garantat ca instalatia electrica este in buna stare, nu?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

05 Feb 2014, 17:00

mie, cand lucram acolo nu mi-au schimbat becurile arse de sw de frana! :)) m-au pus sa le platesc, ca altfel plateam si switchu cu tot cu manopera de schimbare.... :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: PBV2 Service Seat

05 Feb 2014, 20:00

Becurile nu se ard din cauza sw de frana, se " ard" prin inlocuirea cu unele arse.
Orice bec are garantat un numar de ore de functionare. daca il cumperi de la taraba din bucur obor nu ai pretentie sa si stea aprins atatea ore, dar daca il schimbi la dealer, platesti pretul pretului si basca manopera, atunci trebuie sa ai garantie si la un bec!
Intreruperea filamentului inainte de trecerea perioadei de viata declarate de producator inseamna ca este defect din fagricatie.
Altfel care este diferenta intre un bec pe care dai 30 ron si cel de 3ron?
Ma refeream la functionarea sw de frana, patitii stiu de ce!
Eu am lasat masina in service su becuri ph si am gasit niste mizerii, hai ca in lampa sparta, dar care avea becurile functionale poti spune ca au inlocuit becurile ca au venit cu noua lampa, dar pe cealalta aripa?
Traim in Romania si pana ce dealerii nu vor respecta toate standardele de calitate pretinse nu se va schimba nimic.

Repet, vrei sa vezi calitate, am dovada sub capitonajul din portbagaj!
Gasesti poze in topicul masinii mele.
Si nu poti sa spui ca sunt pricionos ori carcotas.
Lucratura comuna, PBV2 si alto pantelimon ca am zis sa incerc si alt dealer...
Cu cat a scazut valoarea masinii daca as dori sa o vand?
Tu daca vrei sa cumperi o cordoba si ai gasi sub capitonaj mizeria de la mine ce ai spune? ca am vrut sa te tepui? poate sunt altii care nu au avut ghinionul sa le intre apa la fiecare ploaie si nu stiu ce bucurii au in portbagaj.
Seria modulului de confort diferea de ca am avut la cumpararea masinii? a doua telecomanda NU este recunoscuta de masina? pentru ca nu apare in lista celor sincronizate? si este telecomanda primita cu masina si care functiona!
Busonul de la rrezervor nu se mai inchide dupa ce am lasat masina la Alto pantelimon?
Am o lista.....
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori