Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Vlad24
Subiect Autor
Mesaje: 356
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Pop-up portbagaj Seat Leon 5F

16 Iun 2021, 23:39

Salutare!
Am inlocuit amortizoarele la portbagajul Leonului meu cu unele Stabilus 017468. Este o functie destul de utila sa poti deschide portbagajul direct din cheie.
Don pacate modificarea vine cu inconvenientul ca portbagajul se va inchide sesizabil mai greu. Este nevoie de mai multa forta.
Va las mai jos un video in care vedeti in ce consta modificarea.
 
dodieisonfire”
Mesaje: 16
Membru din: 13 Iun 2021, 20:47

Re: Pop-up portbagaj Seat Leon 5F

17 Iun 2021, 20:34

Foarte interesant!
Salut încă o dată felul exemplar în care produci aceste filmulețe și cum ajuți alți posesori de Seat să tuneze" mașina.
Referitor la această chestiune, ai încercat să pui numai acele arcuri luate de pe ebay? O să atașez o poză pentru a vedea exact la ce mă refer.
Eram și eu tentat să pun, dar cică la ST este mai greu hayonul și nu are același rezultat. Și nu funcționează cum trebuie când e frig afară. Mă refer la acele arcuri.
Amortizoare nu am văzut pentru ST. :(
Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad24
Subiect Autor
Mesaje: 356
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Pop-up portbagaj Seat Leon 5F

17 Iun 2021, 22:30

Salut si multumesc pentru aprecieri. Interesanta chestia cu arcurile. Se monteaza pe amortizoarele originale banuiesc.
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pop-up portbagaj Seat Leon 5F

09 Iul 2021, 15:14

Mie modificarea asta mi se pare extrem de riscanta pentru ca amortizoarele nepilotate electric nu au limitator de cursa programabil si nici senzor de impact al hayonului. Cu alte cuvinte, daca il deschizi din greseala sau il scapi din mina sub un plafon mai jos sau un obstacol (garaj, parcare de mall cu conducte de ventilatie deasupra), il strici sigur.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Vlad24
Subiect Autor
Mesaje: 356
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Pop-up portbagaj Seat Leon 5F

10 Iul 2021, 00:23

Asa este. Dar este alegerea fiecaruia daca face modificarea sau nu.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori