Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

06 Noi 2010, 10:41

In disperare de cauza am ajuns sa scriu la SEAT Spania. Oamenii foarte amabili; mi-ar raspuns imediat si m-au asigurat ca vor supraveghea ca problema sa fie rezolvata. Dovada a faptului ca oamenii chiar s-au implicat a fost faptul ca in aceeasi zi am primit un e-mail de la insusi directorul general al Seat Romania care mi-a confirmat faptul ca a solicitat lamuriri celor de la Alto Syncro si ca se va implica in rezolvarea problemei. Oricum din ce am inteles din discutiile avute cu spaniolii, garantia va fi facuta de fabrica doar daca se va dovedi a fi un defect de fabricatie. In caz contrar, daca se nu se va dovedi a fi defect de fabricatie, garantia va trebui facuta de catre vanzatorul masinii (Alto Syncro) deorece eu am achizitionat masina second-hand de la ei.
Chiar sunt curios cum se va rezolva in final problema.
Pe de alta parte, ca tot ai adus vorba de Metrotehnica. Am vorbit si cu dansii si au fost foarte serviabili, in sensul ca mi-au spus ca daca nu voi reusi sa descurc problema cu Alto Syncro, vor face tot posibilul sa ma ajute ei.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

13 Noi 2010, 19:05

EXact acelas problema am avut cu volanta la ei. Pana la urma am reusit sa le conving sa imi schimbe volanta pe garantie + manopera tot pe garantie si ambreiajul de la mine. Am dat in jur de 1300 mil.

Nu a meritat tot tamtam pe care l-am facut, mai ales ca pt 2000 mi am pus un ambreiaj sport cu o volanta usurata ceramic si nu mai am pb.

EU iti urez multa bafta cu Alto.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

13 Noi 2010, 21:32

La cum am vazut ca se desfasoara lucrurile...nu cred sa existe sanse de izbanda cu Alto Syncro. Dupa toate demersurile am primit alt raspuns arogant de la ei, ceva la modul: "Va asteptam la sediul nostru sa va schimbam volanta pe cheluiala dvs. Mentionam totusi ca beneficiati de un discount de 5% pentru piese si 10% pentru manopera conforma contractului de service pe care-l aveti cu noi". Sunt fantastici oamenii astia...De memorat e faptul ca nici macar nu au binevoit sa verifice masina ca sa vada daca problema mea e cumva defect de fabricatie sau nu. Oricum..deja am trecut de faza de enervare si a inceput sa ma amuze situatia asta. O sa continui sa scriu si catre Seat Spania si catre Seat Romania pe mail, fax, scrisori directe, etc. pana cineva o sa se sature si o sa miste ceva...
Oricum este umitor cum niste oameni oarecare isi bat joc de o marca in halul asta.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

13 Noi 2010, 22:11

Salut, ..de curiozitate, ai avut si oltcit? :hi
Si eu am avut o problema la PBV2 cu rulmentii de la amortizoare si la 22000km am primit devizul de plata, dupa ce am scris la suport tehnic in spania am fost sunat de porsche si sa reparat normal in garantie, intrucat era clar defect de fabricatie, faprul ca scartaiau ca rulmentii din puntea spate a oltencei, dar aia are saraca 26 de ani... :yah
Bafta in rezolvarea problemei si nu ii lasa, stai calare pe ai ca atunci canrd iau bani si vand masini este bine....
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

13 Noi 2010, 22:57

Salut! Da, am avut si Oltcit (prima dragoste :D ) si cu greu m-am despartit de el anul trecut, dar l-am dat cuiva care va avea grija de el cel putin la fel cum am avut si eu (Iulicuta2000..il stii tu :) )
Iti dai seama ca o sa fac tot posibilul sa rezov problema asa cum ar fi normal sa se rezolve..pe garantie. Sper doar sa tina si volanta pana atunci :dontknow:
Pana la urma cred ca o sa pasez dosarul catre unul din avocatii firmei noastre sa se ocupe. Cel mai tare ma deranjaza indiferenta cu care suntem tratati cu masina asta. Nu a existat si nu exista nici macar cea mai mica urma de interes din partea Alto Syncro nici sa cerceteze reclamatia si cu atat mai putin sa rezolve. Pur si simplu suntem ignorati total!
Cand a fost sa ne vanda masina...intr-adevar erau numai lapte si miere oamenii. Dupa aia nu te cunosc nu te-au vazut in viata lor, nu stiu ce garantie vrei de la ei...
Totusi, as fi ipocrit sa nu recunosc ca omul de la vanzari care mi-a vandut masina nu s-a preocupat sa ma ajute cand a aparut problema. El chiar si-a dat interesul si s-a tot zbatut sa ma ajute, insa el nu are nici un fel de putere sau influenta asupra partii de service si/sau garantii unde maharii sunt altii. La un moment dat am impresia ca s-au si infipt putin in el s-o lase mai moale. Cu omul asta chiar am ajuns sa fiu prieten si chiar imi pare rau ca altii isi bat joc de munca lui.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Alto Syncro Service Seat

14 Noi 2010, 18:51

Saluti,
Mi se parea mie cunoscuta poza de la avatar, sa nu mai zic de nume... :lol:
Mergi la un alt service, nu este musai sa te duci la alto, incearca la pbv2.
Oricum daca stai pe capul celor din spania sigur se rezolva.
:hi
Bafta.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

14 Noi 2010, 21:01

Salutare! Si eu te-am recunoscut! :cheers

Situatia e un pic complicata si nu prea pot sa ma duc adresez altui service deorece eu am luat masina SH de la Alto iar certificatul de garantie e dat de ei, asa ca daca s-ar dovedi a nu fi defect de fabricatie (ca sa fie suportat de importator) atunci reparatia ar trebui facuta de catre si in contul lui Alto Syncro.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

15 Noi 2010, 18:58

inca ceva, vezi ca garantie la volanta este de 6 luni sau 10000 km, daca depasesti termenu, uita de garantie ca nu iti mai dau nica.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

15 Noi 2010, 19:55

N-am auzit de asta pana cum...Nu vad sa scrie nimic e genul asta prin certificatul de garantie cu mentiune clara la aceasta piesa...Oricum eu o tot reclam ca defecta inca de cand masina avea 6.000km.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

15 Noi 2010, 22:07

ce cuidat, pt ca in certificatul meu, scrie clar asta. Eu zic sa rezolvi prin amiabil. aduci tu ambreiaju care te costa 350 maX si volanta+manopera din parta lor. vb cu ala inalt nu mai stiu cum il cheama costin parca sau adrian. Nu mai stiu.

Bafta mult.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

16 Noi 2010, 10:29

Ca sa iti dai seama cat de "interesati" sunt ei sa ajute clientul, in urma cu putin timp cand luasem in calcul varianta de volanta cu masa simpla, le propusesem sa-mi aduc eu piesele iar ei sa-mi suporte doar manopera. Nici asa nu au fost de acord!!! Sunt convins ca ei stiu foarte bine ca volanta asta a picat in perioada in care au folosit masina pt. drive test si stiu la fel de bine ca in cazul asta probabil nu o va suporta importatorul si ca vor trebui sa o suporte ei!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Malaciuca
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

16 Noi 2010, 20:59

Rebdare, ce pot sa zic! si sper sa iti iese. :roll:
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

19 Noi 2010, 00:44

Sigur se "rezolva". Stai linistit ca pe ei ii doare-n fix in cot! Ei stiau foarte bine ca masina avea probleme inca de cand mi-au vandut-o si stiu la fel de bine ca e foarte greu de demostrat asta. Daca se face expertiza si se constata ca nu ar fi defect de fabricatie (va dati seama ca 99% asta ar fi verdictul) atunci ar trebui sa platesc eu tot. Daca nu-mi convine asta ...atunci n-am decat sa dau Alto Syncro in judecata si sa demostrez cumva ca masina au stricat-o ei in cei 5000km cat au folosit-o. Cam asta mi s-a comunicat. Practic cuvantul meu impotriva cuvantului lor. Am discutat si cu Porsche, iar acestia supun ca ei nu au cum sa intervina decat daca s-ar dovedi ca e defect de fabricatie (e clar ca nu exista nici cea mai mica sansa sa spuna careva ca a fost defect de fabricatie..). Altel, ei nu au cum sa-l oblige pe Alto Synco sa-mi repare masina chiar daca mi-a fost data cu defect de la bun inceput! Iar Alto Syncro..sta si se amuza la ideea ca au mai prostit inca unul...
Culmea e ca in discutia de 30 de minute pe care am avut-o cu omul de la Porsche, omul mi-a dat dreptate insa in acelasi timp mi-a cam aratat ca nu prea am ce face decat daca Alto Syncro ar avea bunul simt sa recunoasca ca masina a fost cu probleme si sa-mi faca garantia. Sigurrrr or sa faca ei asta...cand o sa-mi vad eu ceafa fara oglinda. Sau poate cand Alto Syncro o sa fie dealer prin Germania...

Alta faza: am dus-o la ei sa-i fac revizia. Imediat dupa, tempomatul nu mai functioneaza. Ii fac diagnoza si imi arata problema la senzorul pedalei de ambreiaj. E foarte interesant...ca inainte sa o duc mergea bine merci si imediat dupa a murit..
Saptamana viitoare e programata pt reparatie (evident in alt service) si tare sunt curios ce or sa-mi spuna oamenii de acolo despre domnul senzor..cum a ajuns el sa moara subit fix cand masina a fost la revizie..

Oricum zilnic imi dau palme pt imensa prostie pe care am facut-o cand am luat masina asta de la ei...Sper doar ca altii care citesc pe aici sa ia aminte si sa nu-si mai ia teapa pe care mi-am luat-o eu cu "dealerul" asta. Ca am luat masina de la ei sau ca o luam din targ de la Vitan riscul se pare ca tot ala e...
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: Alto Syncro Service Seat

19 Noi 2010, 07:12

E pacat sa ai asemenea neplaceri din partea unui dealer, dar avand in vedere ca suntem in Romania, cred ca majoritatea dealerilor, indiferent de marca, incearca sa tepuiasca clientii, mai ales pe partea de vanzari second-hand si service. Sper sa reusesti totusi sa rezolvi problema fara costuri din partea ta. Numai bine!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Alto Syncro Service Seat

19 Noi 2010, 10:43

Sunt foarte pesimist ca se va putea rezolva ceva. Pana la urma tot va trebui sa fac masina ca nu vreau sa-mi bat joc de ea...sa merg cu ea asa in continuare si sa risc sa-mi sara arcurile alea de prin volanta si apoi sa dau de alte belele..
Practic din ce inteleg de la Porsche, singura varianta ar fi vreun efect de remuscare sau bun simt din partea dealerului..(ca doar nu ma plang de problema asta la ei de azi sau ieri, ci de la foarte scurt timp dupa ce am luat masina)..insa la noi nu se va intampla vreodata asa ceva; sunt ferm convins de asta!

Apropo: nu toti dealerii sunt la fel. Spre exemplu un coleg de-al meu care si-a achizitionat un Renault Fluence, la 11.000km a avut fix aceeiasi problema ca si mine: volanta. S-a dus cu ea la dealerul de la care a cumparat-o, oamenii au facut cateva teste cu ea (fara sa desfaca nimic de pe masina) si i-au spus omului: "E volanta! Va progrmam pt schimb volanta + kit ambreiaj in garantie". In 3 zile i-au venit piesele, l-au sunat, a fost, a schimbat, totul ok. Eu unul am ramas perplex...
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori