Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Leon 1P / Altea 5P - Door warning / exit lights

12 Noi 2015, 19:47

Probabil cei care mai cititi pe aici ati observat ca sunt obsedat de lumini. Vreau sa se faca lumina noaptea cand deschid masina. Si cand o descui , si cand deschid o usa. Si cum baietii (si fetele) de la SEAT nu s-au deranjat sa-mi implineasca visul de a pune lumini din fabrica (desi pe celelalte modele PQ35 exista si calculatoarele de usi / modulul convenience suporta functia), a trebuit sa ma apuc singur de treaba. Am folosit piesele de Audi (multumesc Stefan pentru ajutor :hi )

Piese necesare:

Imagine

Door warning light RED 8D0 947 411 x 4 buc
Entry light WHITE 8D0 947 415 x 4 buc
Conector 893 971 632 x 8 buc
Repair wire 000 979 133
Repair wire modul usa 000 979 009 E

Se decupeaza fata de usa (trebuie data jos, pentru ca exista niste "intarituri" pe interior si exista riscul sa faceti decupajul fix acolo - nu ma intrebati de unde stiu chestia asta :) ), se fixeaza lampa, se fac legaturile la calculatorul de usa, se codeaza cu VCDS. Daca sa instaleaza atat door warning light (lampa rosie) cat si door exit light (lampa alba), acestea se leaga in paralel.

Pentru Altea si Leon pana in 2008, lampile pentru usile spate se leaga direct la modulul convenience, prin conectorul din stalpul B. Se codeaza adresa 46 corespunzator (door warning lights installed). Dupa 2008, lampile din usile spate se leaga direct la calculatorul de usa.


ImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
edu97201
Mesaje: 14
Membru din: 24 Feb 2015, 18:41

Re: Leon 1P / Altea 5P - Door warning / exit lights

14 Mai 2020, 09:46

Salut Cosmin
Te rog mult îmi poți spune unde trebuiesc pin-uite cablurile pentru luminile din uși (față-spate) la leonul din 2006 ?
P.S.mi-am cumparat lămpile (roșii-albe ) de pe alliexpres si vin cu tot cu cabluri legate in paralel pentru a monta ambele lămpi. Plusul vine cu pin-u montat minusul nu .
Mulțumesc frumos !

Enviado desde mi SM-N960F mediante Tapatalk
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon 1P / Altea 5P - Door warning / exit lights

15 Mai 2020, 08:38

Am scris mai sus, trebuiesc trase pana in modulul convenience de sub torpedou pentru usile spate. Pentru usile fata se leaga direct la calculatorul de usa fata. Am nevoie de codul motor ca sa iti spun exact unde.

Doar dupa 2008 se leaga direct in calculatorul de usa si fata si spate
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
edu97201
Mesaje: 14
Membru din: 24 Feb 2015, 18:41

Re: Leon 1P / Altea 5P - Door warning / exit lights

15 Mai 2020, 09:25

Cosmin scrie:
Am scris mai sus, trebuiesc trase pana in modulul convenience de sub torpedou pentru usile spate. Pentru usile fata se leaga direct la calculatorul de usa fata. Am nevoie de codul motor ca sa iti spun exact unde.

Doar dupa 2008 se leaga direct in calculatorul de usa si fata si spate
Salut
Am omis din păcate codul motorului este un BKC
Multumesc frumos!

Enviado desde mi SM-N960F mediante Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori