Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Subiect Autor
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Stergatoare ...

24 Noi 2014, 09:40

Pentru inceput cateva date: Seat Leon 5F.
Stergatoare: stanga - 26", dreapta - 16", spate - 13".

Am luat masina in ianuarie. Prin martie stergatorul din spate a inceput sa faca ca toate cele: la dus topaie pe luneta, la intors scartaie.
Vara nu prea a fost cazul de sters luneta ... asa ca nu l-am bagat in seama. Acu' a inceput sa ma enerveze.

Am inceput sa caut: Am sunat la reprezentanta: 85 lei fara montaj. Cele din fata sunt substantial mai costisitoare .... dar nu am vrut sa aflu.
Ma apuc si caut pe net. Nu exista nici Bosch nici Valeo, nici Champion model de 330mm cu buton patrat.

Sun la un magazin de piese din Militari (pe strada Dezrobirii). Nu au decat pe producator. Am mers sambata dimineata sa vad ce au.
Bosch exista pe 330 dar alta prindere. Am gasit altceva si doresc sa va recomand cu caldura. Nu stiu daca este cea mai buna varianta ... dar in mod sigur este cea mai ieftina.
Exista refill pentru lamela de cauciuc pentru stergatoare, piesa de origine, eticheta Audi, VW, Skoda, Seat. Banda de cauciuc este identica parbriz si luneta.
Am cumparat o banda de 70cm (sa-mi ajunga pentru 2 refilluri). 35 lei.
Montaj: cu atentie 3 minute:
- scos stergator: se apasa buton patrat, se gliseaza stergatorul spre in afara cu grija sa nu rupem nimic.
- se apuca bucata de cauciuc dintr-un capat si se trage ferm si constant, se scoate cam 10-15 cm.
- studiati cu atentie capacul de plastic din capat. Apasati cu grija pe cei 2 bumbi de plastic ce fixeaza lamele de otel, strangeti lamele intre palme si trageti de capac. Cu atentie si grija.
- a iesit capacul, trageti afara banda de cauciuc veche. Taiati din cea noua exact cat este nevoie (masurati cu cea scoasa),
- glisati usor banda de cauciuc noua intre lamelele de otel.
- se infige capacelul de plastic in capat. Face click.
- !!! ATENTIE !!! Daca ati scos stergatorul, infasurati capatul intr-o carpa si il puneti pe luneta. Nu il lasati "sculat". Sa nu se tranteasca si sa zgarie / crape luneta.
- timp de lucru, pe strada, dar cu ajutorul unui briceag Victorinox: 3 minute.

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare ...

24 Noi 2014, 10:48

e foarte ok daca merg refillurile bosch, asta foloseam si la 1P pentru cele de pe fata.
 
Avatar utilizator
danbenq
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mar 2013, 11:15
Localitate: Heilbronn

Re: Stergatoare ...

24 Noi 2014, 12:08

Salutare,

colegii din Germania folosesc Bosch Aerotwin A945S pt. fata si A331H pt. spate si par a fi multumiti.
Seat Leon 5F FR
1.4 TSI 140PS
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Stergatoare ...

25 Noi 2014, 02:00

costin_barzon scrie:
stergatorul din spate a inceput sa faca ca toate cele: la dus topaie pe luneta, la intors scartaie
Si la mine exact la fel si incerc sa-l ignor de 1 an dar mi-a ajuns la capatul rabdarilor, ocazie cu care am cercetat pe net ce stergatoare sunt compatibile.

Am gasit urmatoarele modele de stergatoare SPATE declarate compatibile de propriul lor producator:

Note:
  • Latimea stergatorului din fabrica, masurata de mine, este de 345 mm. Din acest punct de vedere, BOSCH-ul, desi mai ieftin, e mai prost fiind mai scurt. Nu am reusit sa determin niciun producator pentru stergatorul din fabrica (probabil intentionat nu contine niciun fel de brand).
  • Id-ul piesei "stergator spate pt Leon 5F" este: 5M0955427A (Id alternativ de la VW: 1T0955427B)
  • Majoritatea magazinelor romanesti de piese auto au un selector prost de produse in functie de tipul masinii. Cu alte cuvinte trebuie sa cauti dupa id-ul stergatorului ca sa-l gasesti in oferta, sa nu te bazezi pe selector.
  • La epiesa.ro le-am gasit pe primele 3 de mai sus: SWF VISIOFLEX: 41 ron, Silencio X-TRM: 55 ron, A 331 H: 36 ron dar nu mi-a placut cum mi-a vorbit un baiat de acolo la telefon. Pe langa atitudinea generala de "stiu eu mai bine" a refuzat sa ma ajute in a ma decide intre 2 modele, pt care nu au nicio poza pe site, dandu-mi posibilitatea sa fac eu ridicarea din magazin dar sa-mi aduca 2 modele si sa ma lase sa cumpar doar unul.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Stergatoare ...

25 Noi 2014, 02:06

costin_barzon scrie:
magazin de piese din Militari (pe strada Dezrobirii) ... Exista refill pentru lamela de cauciuc pentru stergatoare, piesa de origine, eticheta Audi, VW, Skoda, Seat. Banda de cauciuc este identica parbriz si luneta.
Am cumparat o banda de 70cm (sa-mi ajunga pentru 2 refilluri). 35 lei.
@costin_barzon, poti sa dai vreun detaliu despre refill-ul cumparat (producator / id / nume produs) ca sa stiu ce caut pe la magazinele de la mine? Zona Militari imi e total afara din drum.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare ...

25 Noi 2014, 02:22

Sper sa nu gresesc, cred ca e vorba de refill Bosch pentru stergatoare Aerotwin. Tot asa ceva am cumparat de la acel magazin de pe dezrobirii acum ceva timp, dar nu pt 5F.
 
Avatar utilizator
costin_barzon
Subiect Autor
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Stergatoare ...

25 Noi 2014, 21:00

Pe eticheta scrie:
Volkswagen AG, Vertrieb Original Telle, Postfach 14 51, 34219 Baunatal
1K0 955 429D
Wischgummi
1 Stueck
Made in Belgium
417 3 397 003 391-885 917

lungimea este de 70 cm.

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP

 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Stergatoare ...

25 Noi 2014, 21:18

Am eu o poza cu eticheta:
Imagine
LE vad ca la mine are alta litera in coada...

by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Stergatoare ...

25 Noi 2014, 22:58

@costin_barzon, @mihai mersi pt info. Daca gasesc, o sa cumpar si eu refill din asta sa vad cum e.

Am comandat un Valeo, Silencio X-TRM, 574612 si o sa-l iau maine. Va spun cum e dupa ce-l testez. Sper sa nu mai aud stergatorul pe spate.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Stergatoare ...

26 Noi 2014, 21:32

Am cumparat lama noua. Prima impresie e foarte buna. S-a potrivit perfect si am testat alternativ lama veche (din fabrica) si asta noua. Toate problemele au disparut si stergatorul merge ca nou. La cat de scumpa a fost, sa vedem cat tine minunea.

Dpdv vizual, lama are doar diferente aproape insesizabile fata de cea din fabrica. Nu are niciun fel de insemne dpdv model pe ea. Poate e un lucru bun asta, ca daca ar avea probabil s-ar fura mai mult, fiind mai usor de vandut.

Mai jos aveti poze cu cutia, pt cazul fericit in care gasiti stand Valeo in magazine fizice. Nu am mai pozat lama pt ca efectiv nu am remarcat nicio diferenta constructiva fata de cea din fabrica.

Am intrebat si la PBN cat costa o lama. Acolo era 91 ron si nu iti spuneau ce brand cumperi. Ei aduc piese "originale" in sensul ca fac comanda de la SEAT si vine prin canalul acela piesa de schimb care e garantat compatibila cu masina dar nu iti specifica cine este producatorul real al piesei. Mi s-a parut urat din partea lor, avand in vedere ca in medie practica preturi duble la accesorii fata de restul pietei, de multe ori pe exact aceleasi produse.

ImagineImagine
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori