Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

08 Noi 2013, 21:10

nu gaseam butonul edit :) hihi esti tare...obiectiv...arata-mi un user obiectiv :) no offence

si inca ceva...nu mi-am propus sa intru in polemici...dar nu imi plac postarile de genul versus...care de fapt sunt... nu exista masina mai tare ca a mea..pt k e a mea :) eu pot spune ca sunt obiectiv...masina mea personala e o octavia 2 iar de serviciu un golf 6..si nu am de ce sa tin cu una sau alta...si spun din nou din punctul meu de vedere...mazda e peste leon...voi sunteti subiectivi pt k sunteti posesori de leon :P
Ultima oară modificat 08 Noi 2013, 21:18 de către mralph26, modificat 1 dată în total.
 
TuPeU
Mesaje: 180
Membru din: 17 Iul 2012, 14:43
Localitate: Galati

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

08 Noi 2013, 21:15

din ce am citit asa....mralph intra in categoria de care canta maximilian " baiatul conduce mult dar n-are treaba cu sofatul"
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT
 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

08 Noi 2013, 21:19

aprox...30.000-35.000 pe an cu 2 masini :)
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

09 Noi 2013, 01:31

@mralph26, pe scurt, remarca lui @TuPeU te acopera cam 100%.

mralph26 scrie:
... unde ai vazut tu ca tetierele nu sunt reglabile pe orizontala?
Intr-o Mazda3, la Arian. Banalitatile pe care le-ai zis in legatura cu tetierele sunt in orice manual de masina. Tetierele de la Mazda3-ul vazut de mine nu se regleaza pe orizontala, doar pe verticala. Asa e la majoritatea masinilor non-premium dar chiar am intrebat dealer-ul daca se regleaza si pe orizontala pentru ca mi s-au parut foarte deranjante din cauza ca sunt prea bombate.

mralph26 scrie:
În plus partea cu usile se inchid mult mai misto pe Leon ... asta o crezi tu ... eu am vorbit cu un amic care lucreaza la Porsche Vest 1 si mi-a spus ca la usi mazda e peste golf :)asta am observat si eu...la mazda nu se aude o bufnitura ca la leon...e mult mai silentioasa inchiderea usii...crede-ma sunt f pretentios la asta :)
Sunetul facut de usi face parte din design-ul masinii. Mie imi place f. mult sunetul facut de usile lui 5F si imi place f. mult si faptul ca usile par solide. Daca tie iti plac usile mai prapadite si cu sunet fasait atunci cand se inchid, ca la Mazda3, treaba ta.

mralph26 scrie:
De TSI sunt satul pana in gat...12-13 chiar 14 in oras...si la drum in afara sub 6 nu scoate nici mort ... Cine a venit cu ideea prosteasca că TSI o sa inlocuiasca TDI a fost un mare prost... iar motorul de 2.0 e aspirat...asta inseamna k e mult mai fiabil decat un turbo de 1.4...asta iti spune orice mecanic
Am dat deja consumul pentru TSI-ul meu si minimul este de ~9 in oras si ~5 pe autostrada. Ambele sunt verificate la pompa, nu de pe calculatorul de bord. In realitate, mie imi consuma cam 10.5 in oras pe traseu f. aglomerat si 6.5 pe autostrada, cu 130 - 140. Scade sub 6 pe autostrada daca merg cu 110 - 120 pe cruise control, dar nu am rabdare.

In ceea ce priveste fiabilitatea, citeste bine de tot remarca lui @TuPeU. Pentru ca tu faci drumuri lungi, crezi ca TDI e magic dar pentru ca nu te pricepi, nu stii ca sunt scenarii in care un motor pe benzina e mult mai bun ca unul pe motorina. De exemplu daca faci multe drumuri scurte (max 20 min mers) separate de pauze de minim 1-2 ore. In cazul asta TDI-ul nu are timp sa se incalzeasca si se strica mai repede. Asta pe langa faptul ca in general reviziile si reparatiile la motorina sunt mai scumpe decat la benzina. In ceea ce priveste parerea mecanicilor diversi, poti sa o iei tu in considerare. Intre timp eu am 4 ani garantie si sunt destul de linistit in ceea ce priveste fiabilitatea TSI-ului meu.

mralph26 scrie:
cine e foarte inalt de genul 1.90...ii sta mai bine cu un golf :) dar in nici un caz leon :))
Mai citeste o data ce a zis @TuPeU. Am verificat indeaproape ambele masini inainte de achizitie si am si dimensiunile fizice ce imi permit o testare exacta. 4 persoane de 1.90 m intra exact la fel in 5F si in Golf7. Nu si in Mazda3, care e pentru oameni mai mici de inaltime...

mralph26 scrie:
Eu am vazut leonul acum vreo 2 saptamani dupa ce am vazut Golf-ul...si sincer mi s-a parut varianta cheap a Golf-ului :)) si nu merita...pt 1000-1500 in plus clar as merge pe Golf :) sau pe Mazda
Tehnic, asa este dar practic, manifesti un snobism cras trecand peste ce are de oferit 5F. Are propria lui personalitate, asta este clar si din design si din structura pachetelor de tehnologii disponibile.

Diferenta de pret intre cele 2 masini nu este asa cum visezi tu, 1500 EUR. Numai motorul de 1.4 140 CP este 2000 EUR la Golf7, fata de 720 EUR la 5F (fara ACT). In cazul configuratiei FR luata de mine, diferenta de pret intre cele 2 masini era de aproape 4500 EUR, inainte de orice reduceri. Chiar si cu reduceri, ramanea peste 4000 EUR, ceea ce mi s-a parut total nejustificat, mai ales avand in vedere ca 5F e net superior Golf7 dpdv design, care in configuratia echivalenta cu FR dpdv dotari, ramanea destul de anonim. Ar fi fost nevoie de un GTI ca sa fie clar peste, iar GTI-ul ar fi fost cu minim 8000 EUR mai scump la acelasi nivel de dotari.

In concluzie, mergi pe Mazda3 cu incredere. E pentru sefi ca tine.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

09 Noi 2013, 01:58

dan.nistor scrie:
In concluzie, mergi pe Mazda3 cu incredere. E pentru sefi ca tine.
Retrag remarca asta. Nu am vrut sa denigrez Mazda3. Mi s-a parut o masina cinstita, ce ofera foarte multa valoare pentru cat costa dar care este sub FR pentru ca are cateva lipsuri majore in ochii mei.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

09 Noi 2013, 08:09

hmm...da...ai prezentat destul de obiectiv situatia :cheers
la ce nu sunt de acord cu tine...usile...sincer mi-ar placea sa iau usile de pe mazda sa le pun pe octavia mea :)) si motorul ala de 2.0...daca este economic asa cum spun ei
in legatura cu tetierele... o sa mai verific :) daca ai dreptate e cam aiurea

o sa-mi iau alta masina in primavara si sincer nu stiu ce sa aleg...as lua golf-ul...dar nu prea ma incanta motorizarile tsi...si as fi obligat sa merg pe 1.6 diesel...de asta m-am gandit la mazda...care mi-a placut mult knd am vazut-o in showroom...pe scaunul soferului era ok...si in spate...pe scaunul pasagerului din dreapta nu m-am urcat..unde spui k era problema cu tetiera?
leon-ul sincer nu prea mi-a placut din cauza asta..usile mi s-au parut putin cheap...e parerea mea nu vreau sa supar pe nimeni :P
al doilea aspect mai putin placut ar fi antifonarea in comparatie cu golf-ul...asa mi s-a parut...mai zgomotoasa...vant + sunet motor
mazda inca nu am testat...decat am vazut-o in showroom

respect
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

09 Noi 2013, 16:11

mralph26 scrie:
la ce nu sunt de acord cu tine...usile
Nu mai repet tot, e clar ca dpdv estetic 5F e sub Mazda 3 si Golf7 la acest capitol. E problema fiecaruia daca e un compromis acceptabil.

mralph26 scrie:
motorul ala de 2.0...daca este economic asa cum spun ei
In mod sigur nu e, misterul e doar cat de mare va fi diferenta fata de realitate. TSI-ul meu trebuia sa consume in oras - conform fisei tehnice - 6.4 l / 100 km. In realitate, am facut drumul spre munca la ore extreme (6 dimineata, 3 noaptea) si am scos 7.5. Pe acelasi traseu, in ore de varf, scot 10.5. Deci conteaza enorm in ce trafic trebuie sa te incadrezi.

mralph26 scrie:
in legatura cu tetierele... o sa mai verific :) daca ai dreptate e cam aiurea
O sa mai verific si eu la drive test, care e pe alta masina. Prima senzatie a fost insa aiurea. Nu sunt ridicole, dar e total aiurea senzatia ca stai un pic prea mult cu capul in fata. Am verificat pe scaunul soferului si al pasagerului din spatele soferului.

mralph26 scrie:
as lua golf-ul...dar nu prea ma incanta motorizarile tsi...
Alegerea depinde foarte mult de cati km faci pe an, cat de lungi sunt in medie drumurile si cum iti place sa ti se livreze cuplul. Fiecare cu calculele lui.

mralph26 scrie:
antifonarea in comparatie cu golf-ul...asa mi s-a parut...mai zgomotoasa...vant + sunet motor
Aici nu stiu ce sa spun, nu am mers cu Golf7 pe autostrada. In oras sunt cam la fel iar 5F este foarte bine antifonat. Pe autostrada, la 140 in a 6-a se aud doar anvelopele, motorul e la ~3000 rpm, nu se simte nimic de la el. Cand o forjezi, se aude motorul, normal. La FR, evacuarea contribuie mult la un timbru mai sportiv dar e doar de fundal, e departe de un sunet SPORT mai turbat. Motorul... e un 1.4 in 4 cilindri, nu e nicio confuzie cu altceva. Asta e.

:cheers Bafta la alegeri.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

09 Noi 2013, 19:48

Dane daca prinzi masina pt un test drive...scrie cateva randuri si aici...impresii la cald :wink:
 
Avatar utilizator
danbenq
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mar 2013, 11:15
Localitate: Heilbronn

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

13 Noi 2013, 11:35

Ieri seara s-au decernat premiile Volanul de Aur 2013 (Das Goldene Lenkrad 2013), cea mai importanta competitie de profil auto din Europa.
Iata castigatorii la clasa compacta:
1. VW Golf (1692 Punkten)
2. Seat Leon (1551 Punkte)
3. Mazda3 (1358 Punkte)

Masinile au fost testate si punctate de un juriu international.
Seat Leon 5F FR
1.4 TSI 140PS
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

14 Noi 2013, 02:40

MQBeee 4eva :)
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

14 Noi 2013, 20:33

pai da...golf-ul este regele de necontestat clasei compacte :) ma mir ca mazda nu a primit mai mult
 
mralph26
Mesaje: 21
Membru din: 08 Noi 2013, 13:40

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

16 Noi 2013, 14:03

Dan.nistor he he am testat si eu masina ta Leon 1.4 140 hp echipare FR si VW Golf 7 1.4 ACT 140 hp Highline ...multumesc Metrotehnica...mult profesionalism si multa rabdare spre deosebire de Porsche Nord :P Porsche Nord mai aveti de invatat :)))

Preturi: nu e diferenta asa mare cum spuneai tu...aprox 3000 euro...amandoi dealerii sunt dispusi sa faca discount :) iar motorizarile nu sunt la fel unul e ACT celalalt nu....iar la consum se vede cu golf-ul am reusit un consum de 7.6 iar cu leon-ul putin peste 9...amandoua in bucuresti ..deci e diferenta mare din punctul meu de vedere...tehnologia aia act nu e chiar apa de ploaie

Insonorizare...aici Golf-ul este peste Leon..diferenta este sesizabila...nu stiu cum poti sa spui ca sunt cam la fel...ca nu sunt :) si nu vorbesc numai de sunetul motorului ci si de vant zgomot rulare, suspensii etc...golf-ul este mai silentios

Interior: dupa cum am spus Golf-ul bate spre premium pe cand Leon arata cam ieftin...si cand spun asta nu vorbesc numai de usi ci mai ales de consola centrala...aici as vrea sa subliniez un lucru...negrul ala lucios de pe echiparea Highline a golf-ului e taaaare naspa....as merge clar pe varianta Comfortline si optionale...arata cu adevarat premium :P

Exterior: aici leon-ul are un punct in plus la design fata de golf...singurul lucru care m-a nemultumit la leon le exterior este plasticul de pe grila fata...arata f ieftin..

Cat priveste suspensia...golf avea suspensie independenta pe spate pe cand leon-ul nu :) revenind la diferenta de 3000 intre ele....acum e pe deplin justificata.. in afara de difrentele amintite mai sus... ACT + suspensie multilink spate = fac toti banii :) nu ca as fi eu vreun mic Schumacher..eu am perceput o mica diferentza la suspensii...dar exista :)

Am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv....dar cand am vazut iar usile alea de pe leon si consola centrala care parca e din anii 2000 :P cu toate astea mi-am dat seama ca daca leonul ar fi lucrat la punctele de mai sus...nu mai lua nimeni Golf :)))

Diferenta reala de pret intre ceea ce vreau eu...respectiv 1.6 tdi la echipari similare este aprox 1500-1800 euro :)
O alta diferenta intre golf si leon....leon-ul este mai bine echipat pe varianta a II a (style) decat golf-ul (comfort line)...la leon ai volan multifunctional imbracat in piele...pe cand la golf nu...cu toate astea....la golf volanul imbracat in piele e mult mai misto...si volanul in sine e mai gros decat la leon :)

Urmeaza un test cu golf 1.6 tdi...din pacate leon-ul a iesit de pe lista...pacat de exteriorul frumos :)
La mazda 3 era cam aglomeratie...si nu am mai stat....o sa revin in alta zi :P
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

18 Noi 2013, 01:08

@mralph26, am mentionat in postarile anterioare ca diferenta este de 4000+ eur pt configuratia pe care am luat-o eu (trebuie sa adaugi pe Golf tot ce are FR plus sistem audio cu subwoofer, faruri bi-xenon adaptive, stopuri LED, faruri de zi LED).

Am mentionat si faptul ca 140-ul de pe Golf7 are ACT si e cu 1300 EUR mai scump decat cel de pe FR. In ceea ce priveste consumul, poate e o diferenta de 1 L / 100 km, in medie. ACT-ul e important cand nu ai mari variatii de cuplu necesar in timpul mersului (e activ sub 110 Nm), ceea ce nu e cazul in trafic f. aglomerat, atunci cand pleci des de pe loc. De abia pe la 100.000 km iti vezi recuperati cei 1300 EUR. Raman la parerea ca e nejustificat de scump.

Nu pot sa am o parere ferma despre zgomot. Poate e mai bun Golf7 dar cred ca eventuale diferente importante se simt doar la viteze de autostrada pt ca FR are evacuare sport care are un timbru specific. E un capitol f. subiectiv asta, la fel ca si design-ul.

Suspensia multi-link spate a fost ras-discutata ca fiind o slabiciune a Leon-ului, ceea ce este tehnic adevarat. Eu (cred) ca i-am simtit un pic lipsa doar de vreo 2-3 ori, cand am mers prin niste curbe pe la Cernavoda cu 170 si am trecut peste denivelari. Dar in rest, la o viteza medie de 10 km/h cum am reusit sa scot in ultimele 2-3 luni... nu am simtit nicio diferenta, evident.

Un peste alta, Leon este o propunere cu compromisuri, majoritatea deja identificate. Mi se par in continuare f. rezonabile si nu le simt deloc lipsa in experienta mea de zi cu zi. As alege din nou Leon, in fata Mazda3 si Golf7. Imi era un pic teama ca Mazda3 ar fi net superioara 5F-ului dar m-am linistit intre timp.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
Schumi
Mesaje: 169
Membru din: 27 Dec 2007, 18:20
Localitate: B/BZ
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

18 Noi 2013, 11:13

mralph26 scrie:
Dan.nistor he he am testat si eu masina ta Leon 1.4 140 hp echipare FR si VW Golf 7 1.4 ACT 140 hp Highline ...multumesc Metrotehnica...mult profesionalism si multa rabdare spre deosebire de Porsche Nord :P Porsche Nord mai aveti de invatat :)))


mralph26, ne poti spune si noua te rog ce Leon FR 1.4 TSI 140 CP ai testat la Metrotehnica? Si mai ales, cand?
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

18 Noi 2013, 11:35

Probabil unul imaginar, din ce mi s-a spus mie la Metrotehnica era disponibil doar un FR 1.4 122CP. Sau poate a testat o masina care urma sa fie livrata, caz in care se confirma o barfa cum ca uneori se mai dau la test drive masini deja achitate. Chestie inacceptabila!
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori