Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
TeOdoR&$
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 15 Apr 2024, 16:06

Pierdere antigel în regenerare dpf relanti

15 Apr 2024, 16:45

Bună ziua, vin la voi cu o problema dacă este cineva care s a mai confruntat cu asa ceva vă rog ajutor. Dețin un leon cupa, 2.0 tdi, 184cp și am observat că atunci când își face regenerare filtrul de particule la relanti pierd o cantitate de antigel cca400ml, nu știu pe unde, clar e că mă trezesc cu baltă sub mașina. În mers nu e nicio problema, nici când o forjez, nimic, se comporta normal, totul pana când își face regenerarea. Am schimbat vas de expansiune, capac, furtunele sunt ok (conform mecanicilor). Help!!
Mulțumesc!
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Pierdere antigel în regenerare dpf relanti

15 Apr 2024, 20:12

salutare, la motorizarea asta am avut mai multi colegi cu probleme la racitorul EGR. cauta, s-a mai scris pe forum despre subiect
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pierdere antigel în regenerare dpf relanti

15 Apr 2024, 21:24

La EA288 mai este cunoscuta pompa de apa ca fiind sursa de pierdere.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Simina
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2022, 15:58
Localitate: Zalau

Re: Pierdere antigel în regenerare dpf relanti

17 Apr 2024, 13:40

TeOdoR&$ scrie:
Bună ziua, vin la voi cu o problema dacă este cineva care s a mai confruntat cu asa ceva vă rog ajutor. Dețin un leon cupa, 2.0 tdi, 184cp și am observat că atunci când își face regenerare filtrul de particule la relanti pierd o cantitate de antigel cca400ml, nu știu pe unde, clar e că mă trezesc cu baltă sub mașina. În mers nu e nicio problema, nici când o forjez, nimic, se comporta normal, totul pana când își face regenerarea. Am schimbat vas de expansiune, capac, furtunele sunt ok (conform mecanicilor). Help!!
Mulțumesc!


Bună! Am aceeași motorizare, nu aceeași situație, dar poate te ajută.Eu nu am avut pierderi vizibile, dar în schimb “dispărea” antigelul brusc și nu se întâmpla constant. Am schimbat racitorul și nu am mai avut probleme.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori