Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Subiect Autor
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Problema pliere oglinzi.

16 Mar 2015, 09:50

Ieri seara m-am dus la cumparaturi si am pliat oglinzile. O fac numai in parcari aglomerate.
La plecare .... surpriza ... nu s-au mai depliat. Am inchis si deschis masina de mai multe ori. Am dat si din butonul de pe usa. Cu greu am reusit sa o depliez pe cea din stanga. Dupa mai multe incercari si combinatii de inchis / deschis sau buton. Cea din dreapta nu a dat nici un semn de miscare.
Am vorbit la service si mi-au spus ca pot sa o desfac cu multa grija cu mana.
O sa fac programare la service...

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
costin_barzon
Subiect Autor
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Problema pliere oglinzi.

23 Mar 2015, 09:35

Concluzia: motorasul oglinda dreapta ars. Schimbat pe garantie.
Recomand Alto-Syncro. S-au miscat foarte repede si foarte punctuali.

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema pliere oglinzi.

20 Apr 2015, 09:42

La fel a fost si la mine,tot pe dreapta.S-a rezolvat la dealer.
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
IMS Black
Mesaje: 83
Membru din: 17 Sep 2014, 06:55
Localitate: Braila
Contact:

Re: Problema pliere oglinzi.

20 Apr 2015, 10:00

Eu mai patesc cateodata pe cea de pe dreapta le pliez tot asa cand e aglomerat sau cand simt ca e nasoala strada, ingusta sau numai stiu ce ... cand dau sa se rabateze la loc cea de pe dreapta ramane blocata . Si ii dau din consola sa se pliese din nou si pe urma incerc din nou si apoi merge .
Oare sa aibe ceva praf acumulat de se blocheaza?
Seat Leon 1P+ - 1.6 TDI ( 131HP APR SOFT )
 
Avatar utilizator
b23840
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Problema pliere oglinzi.

26 Iul 2019, 20:03

Salut!

Readuc putin in prim plan acest topic intrucat am observat de cateva zile ca nu mi se mai plieaza ambele oglinzi din cheie si nici geamurile nu mai conoara/urca tot folosind cheia (de fapt chei, pentru ca am incercat ambele bucati si chiar de vreo doua zile am ramas cu cheia a doua, crezand initial ca de vina e bateria din cea utilizata in mod normal).

Nu stiu daca are vreo importanta, dar de vreo luna, nici geamul de la sofer nu mai coboara la implus din butonul de pe usa, doar urca la impuls, desi am incercat de mai multe ori invatarea limitelor.

In cca o luna ma duc la revizie si pun sa verifice, dar pana atunci poate pot face eu ceva sa le rezolv.

Multumesc,
George
 
Daddy
Mesaje: 448
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Problema pliere oglinzi.

27 Iul 2019, 15:39

Trebuie scanata masina, cu siguranta are erori pe calculatorul usii de la sofer, de regula nu se repara ci se inlocuieste/recodeaza.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
alexs
Mesaje: 88
Membru din: 15 Mai 2016, 17:07

Re: Problema pliere oglinzi.

28 Aug 2019, 21:05

@b23840
Daca nu mai ai impuls, nu o sa mai mearga nici plierea. E ca un lant.
Care este concluzia?
Aceeasi problema o am si eu, doar ca eu nu mai am impuls deloc pe geamul soferului.
sc_fr

 
Avatar utilizator
b23840
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Problema pliere oglinzi.

29 Aug 2019, 08:15

Salut,

Masina a fost ieri in reprezentanta si au constatat ca butoanele de pe usa soferului sunt oxidate. Cauza ar fi apa de ploaie care se scurge in usa si care, nu stiu cum, ajunge si la ele (sau ploaia cazuta direct pe butoane cand e geamul deschis sau usa deschisa).

Am dat comanda de panou cu butoane si s-ar putea sa intre pe garantie. Saptamana viitoare ajunge panoul si revin cu rezolvarea.

Oglinzile acum se plieaza, s-a dat un reset pe calculator cu VCSD-ul si si-au revenit. Nu stiu detalii, ideea e ca acum functioneaza.

George
 
Petre Alexandru
Mesaje: 6
Membru din: 16 Oct 2019, 16:31

Re: Problema pliere oglinzi.

21 Mai 2021, 09:07

Salutare. Eu pliez zilnic oglinzile. Azi dimineata cea de pe stanga nu s-a depliat complet iar verificand- o am observat ca are un joc. Nu a tras nimeni decea, nu a lovit-o nimeni. Am tras de ea cu mana si pare ca tot sistemul e dat peste cap. Aveti idee cum poate fi repozitionat? Sau orice alta solutie. Multumesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori