Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

09 Oct 2013, 07:50

spatarul scaunului sofer a inceput sa scoata un sunet foarte enervant, ca un scatzait de arcuri, cand e apasat cam de la jumatate in sus, pe partea dinspre portiera. a inceput din senin, fara sa fi fost fortat, fara nimic. acum pur si simplu daca apas un pic din omoplatul stang scatzaie ca o canapea de 20 de ani...
cum se remediaza asa ceva? presupun ca e acoperit de garantie... adica personal nu concep ca la o masina de 3 luni si 3000 km sa apara astfel de probleme, asta unu la mana, si sa nu fie acoperite de garantie....

a doua problema, pe langa wastegate flutter, intre 2000-3000 rpm, aud si un sunet similar cu cel pe care il scoate un computer cand incarca ceva sau proceseaza, un usor carait, care incepe imediat cum apas pedala de acceleratie, indiferent de cat de turat e motorul, si ia sfarsit fie cand iau piciorul de pe acceleratie, fie la un timp dupa...stie cineva despre ce ar putea fi vorba?

referitor la wastegate flutter, sunt persoane care si-au rezolvat problema, cu piesa pusa la dispozitie de vw de curand?
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

10 Oct 2013, 16:28

Vezi ca la 1.4 122cp , FR, este o actiune Seat. Stergatoarele nu "calca" bine, sau doar 1 din ele. Ideea e ca e actiune pe asa ceva.
Mai departe nu stiu sa iti zic pentru ca nu m-am confruntat cu problemele respective.
'18 Golf 7.5R
 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

13 Noi 2013, 08:52

gggcleonfr scrie:
spatarul scaunului sofer a inceput sa scoata un sunet foarte enervant, ca un scatzait de arcuri, cand e apasat cam de la jumatate in sus, pe partea dinspre portiera. a inceput din senin, fara sa fi fost fortat, fara nimic. acum pur si simplu daca apas un pic din omoplatul stang scatzaie ca o canapea de 20 de ani...
cum se remediaza asa ceva? presupun ca e acoperit de garantie... adica personal nu concep ca la o masina de 3 luni si 3000 km sa apara astfel de probleme, asta unu la mana, si sa nu fie acoperite de garantie....

a doua problema, pe langa wastegate flutter, intre 2000-3000 rpm, aud si un sunet similar cu cel pe care il scoate un computer cand incarca ceva sau proceseaza, un usor carait, care incepe imediat cum apas pedala de acceleratie, indiferent de cat de turat e motorul, si ia sfarsit fie cand iau piciorul de pe acceleratie, fie la un timp dupa...stie cineva despre ce ar putea fi vorba?

referitor la wastegate flutter, sunt persoane care si-au rezolvat problema, cu piesa pusa la dispozitie de vw de curand?


bun, problema cu scartaitul inteleg din ce am cautat si gasit pe net, ca e una banala la vw, pt scaunele sport...e cam mare deranjul in cazul in care se incearca remedierea si sunt sanse sa nu se schimbe nimic nici dupa o interventie. deci asta e calitatea vw...mi-a trebuit, sa ma spal pe cap cu ea. dar nu se va mai repeta.

acum despre problema 2. am instalat piesta pt flutter si a disparut complet sunetul. dar persista, ba chiar am impresia ca se aude mai tare celalalt sunet...mecanicul a zis ca e turbina, dar am unele dubii, desi nu le am deloc cu mecanica...deci spuneti-mi va rog, si la voi caraie cam ca un calculator (harddisk-ul calculatorului) din momentul in care atingeti pedala de acceleratie pana in momentul in care luati piciorul de pe ea, uneori putin si dupa? sincer pe mine ma scoate din minti chestia asta, pt ca se aude destul de tare, suficient cat sa sesizezi cat de liniste e dupa ce nu mai apesi acceleratia...

iar in legatura cu actiunea pt stergatoare, mie mi s-a comunicat de la service ca nu este asa ceva, nu pt 5f 1.4 122...
desi am impresia caam problema cu stergatoarele...pare sa lase o urma pe parbriz, iar vara e dezastru, nici vorba sa inlature insecte sau alte mizerii de pe parbriz, indiferent ca sunt proaspete si indiferent de cat insist. trebuie sa curat parbrizul la benzinarie...
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
Alexhsv
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

13 Noi 2013, 08:57

gggcleonfr scrie:
din momentul in care atingeti pedala de acceleratie pana in momentul in care luati piciorul de pe ea, uneori putin si dupa? sincer pe mine ma scoate din minti chestia asta, pt ca se aude destul de tare, suficient cat sa sesizezi cat de liniste e dupa ce nu mai apesi acceleratia...


Oare nu era motorul subturat si asta ti se poate parea ca bazaie asa? Si la mine este ceva asemanator descris de tine, dar numai cand apas acceleratia cu motorul subturat - ceea ce se intampla rar si il consider ca fiind un zgomot normal.
 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

13 Noi 2013, 09:02

nu, tot timpul. si la 2000 rpm si la 3000 rpm etc. doar ca pe masura ce e mai turat nu se mai aude atat de bine din cauza zgomotului de afara...

edit. atata cat ma duce pe mine mintea subturat inseamna de pe la 1500 in jos
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: scartzaie spatarul scaunului sofer + sunete motor

14 Noi 2013, 08:12

la o analiza mai atenta ieri, sunetul de care vorbesc persista pret de cam o secunda si dupa ce iau piciorul de pe acceleratie. repet, se intampla la orice turatie a motorului. cum am atins pedala de acceleratie, incepe.
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori