Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra 300 ST 4Drive Performance Pack

23 Apr 2024, 08:13

Pai sa le luam pe rind:
1. Singurul "tiuning" pe care l-am facut vreodata la masinile mele a fost la MTM, care a fost si singurul care mi-a oferit pastrarea garantiei de fabrica si TUV cu posibilitatea sa trec caii in talon;
2. Pe "tiunerii" nostri de cartier ii cunosc personal, de unde, treaba mea si si le stiu si ispravile personal, Cezar de la MRC de exemplu e baiat bun dar specializarea lui sunt magazinele online, nu motoarele, de aci scandaluri cu clienti carora le-a promis cai multi si i-a lasat cu becuri aprinse prin bord; nu mai zic de celebrul Voinea care in privat se lauda ca el e doar programator si nu are nicio legatura cu motoarele, el are adepti, nu clienti si ma opresc aici;
3. Despre ABT eu nu as abera prea mult, 370 edition la Cupra ST s-a vandut oficial prin dealerii elvetieni, daca crede cineva ca se joaca vreun producator din tarile cu apa calda cu omologarile din talon, a gresit adresa, nu suntem pe forumurile cu conspiratii;
4. Cunosc la detaliu vrajeala localilor cu softurile custom, ca sa scoata chipurile din motor tot ce se poate scoate, personalizat pe masina ta, personal nu pun botul dar avem o tara (teoretic) libera;
5. Cind am facut insiruirea de piese, am facut-o ironic, imi cer scuze, mai trebuia sa adaug si senilele.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra 300 ST 4Drive Performance Pack

23 Apr 2024, 15:11

.VZL. scrie:
Dragos WKS scrie:
Daddy scrie:
Intercooler, downpipe, injectoare, pompa, bobine, soft. 370 de cai au fost si pe editii de producator cu motor stock, ce nu inteleg eu este de ce sa mergi la baieti din cartier si nu la unii cit de cit mari.

Pe asta cu "baietii de cartier" nu am inteles-o, la ce te referi ?


Zi la ce baieti de cartier ai fost si n-a mers :))) ca sa faci scandal monstru pe internet :))))))
Daddy zice din auzite si vazute de pe internet...una doua gata caii.
340? atat a scos formentorul lui 4clase? pfff nasol


Pai nu zic, atata timp cat mi s-a dat refund nu am de ce sa fac reclama negativa pubilc. Nu a fost sa fie la masina asta a mea, au fost facute niste greseli. E clar ca atunci cand te bagi la creatii d-astea exista niste riscuri, pe care ti le asumi de la inceput.

Am mers acum la MRC pentru ca am auzit numai de bine de ei, fac 90% VAG. Ce mi s-a promis, asta am primit (desi cifrele nu puteau fi decat estimative - am primit estimare 390-410 si nici nu sunt relevante) si am primit si explicatia pentru care masina nu a trecut de 4XX fata de alte motoare identice de golf R (difera evacuarea, mult mai restrictiva la mine). Acei 10 cai conteaza fix deloc, si ii vreau doar dpdv psihologic, sa stiu eu ca e cu 4 :)).

Am rupt masina zilele astea, foarte multumit de soft si foarte de treaba Cezar, overall o experienta buna la MRC. Mi-a pus si Start Stop default OFF (chiar as vrea sa aflu cum se face daca stie cineva) si mi-a dat si niste informatii extra.

E clar, softurile nu sunt facute pe loc fix pentru masina asta. O fi un template bun pentru toate la care se fac mici ajustari eventual, se verifica niste parametri ca sa se confirme ca totul e cat de cat safe, banuiesc ca asa functioneaza. Avand atatea softuri puse pe atatea masini, au multe date, deci au cat de cat o idee. M-am tot documentat zilele astea de cum se fac soft-urile, WinOls etc. E inginerie mare sa faci asa ceva si e clar ca experienta + date concrete pe multe masini ajuta. Din acest motiv, eu nu ii consider "baieti de cartier"
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra 300 ST 4Drive Performance Pack

23 Apr 2024, 16:02

Ca sa faci bine softurile, trebuie sa stii la detaliu cum functioneaza fiecare componenta din motorul pe care vrei sa-l modifici. Cita vreme in echipa nu sunt ingineri auto, greu de tot cu asta. Adica obtii o marire de putere, dar nu neaparat un soft mai bun.
Ai noroc insa, Cezar si-a facut mina de mecanic amator pe Golful lui R :) probabil a facut acolo toate greselile posibile. MRC e o fransiza, ca sa stii.
Drumuri bune sa ai.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori