Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 43
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

16 Mai 2020, 19:58

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult noul look.
btw, codul de culoare pentru badge si insertii grile este L27A sau 27A, denumire comerciala - copper

Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

18 Mai 2020, 13:08

Oare pe badge / grila e la fel ca si culoarea de pe jantele de fabrica? Ma refer la o Cupra Ateca... Trebuie reconditionata o janta..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

18 Mai 2020, 18:06

Google zice ca da, e acceasi nuanta 27A: https://www.paintcolourchart.com/cars/c ... at27a.html
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

29 Mai 2020, 10:49

Pana la urma o sa renunt la elementele copper si revin la sigla cromata si grilele albastre
Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

29 Mai 2020, 12:35

Cum de te-ai razgandit? Arata chiar bine cu grilele R copper
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

29 Mai 2020, 12:42

Parca nu e locul lor pe nuanta asta.
Da, ii dau un aer mai sportiv sa zicem, dar parca imi place mai mult pe albastru, e mai cuminte.
Decizia e la limita. Sper sa ramana asa.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

29 Mai 2020, 14:20

eu ti-am zis si direct, mi se pare ca accentele copper nu se potrivesc perfect cu albastrul tau, cromatic vorbind. acum mai e un aspect la care tre sa te gandesti, faptul ca au aparut rahaturile alea de stickere de aceeasi culoare care se pun pe proiectoare normale pe bara, si seamana cu grilele si insertiile de cupra R. practic am vazut mai multi posesori de Cupra R care incep sa isi ascunda elementele copper din cauza ca nu mai sunt element distinctiv. acum am vazut si altii care au colorat grilele de cupra R in culoarea masinii, chiar pe albastrul tau, deci nici asa nu ai mai fi unic, dar cu siguranta ai elemente mai rare decat daca le lasi copper.

deci eu zic ca merge la tine si varianta inainte si varianta dupa, doar ca prima era mai misterioasa si mai dark, o tema pe care o continui cu jantele. daca schimbi si ala pe portbagaj fara litere cupru si altceva cupru pe lateral, parca nu se pupa in totalitate.

 
 
 
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

01 Iun 2020, 07:02

Sa zicem ca este inceputul de a-mi ridica bariera din cap cum ca doar jantele oem sunt cele mai ok.
Mersi pentru poze si sa le vedem curand si pe masina ta!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

02 Iun 2020, 08:25

Roger scrie:
Sa zicem ca este inceputul de a-mi ridica bariera din cap cum ca doar jantele oem sunt cele mai ok.


Hahahaha.. Super tare. Esti pe cale de vindecare inseamna.
Eu nu. Ma ia cu trepidatii cand vad jante non OEM, fie ele si mega peformance. Grea boala OCD asta :))))
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

02 Iun 2020, 22:57

Bre dar voi realizati ca masinile sunt un conglomerat de piese in cea mai mare parte produse de alti producatori - pentru marca respectiva, iar jantele pica si ele in categoria asta. Adica de calitate OEM vs non OEM nu putem vorbi asa in general, ci trebuie discutat de la firma la firma. Unele produse aftermarket sunt praf - replici ieftine, chinezarii, si altele sunt varful tehnologiei, de exemple seturi de jante forjate care costa cat o masina. Si in plus in competițiile motorsport eu nu am vazut pana acum jante OEM de pe masini de serie, nici macar pentru aceeasi marca. Cel putin nu in competitiile serioase, nu ma refer la chestii de amatori.

Si ca orice alta piesa de pe masina, daca vrei acel 'edge' sau macar un mic castig, trebuie sa mergi pe aftermarket. Deja in momentul in care ai facut stage 1 ai renuntat la echilibrul OEM din fabrica, apoi te apuci si te uiti spre frane, placute, lichide, bujii, admisii, nu stiu, orice iti vine in minte, toate aftermarket. De ce la jante nu se poate?

Si da, multe jante OEM sunt urate cu spume. Nu e cazul astora de pe cupra, din fericire, dar nici nu pot spune ca sunt 'work of art' si ca te inchini la ele.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

03 Iun 2020, 06:19

Eu ma refeream doar la jantele aftermarket. Tu te-ai dus prea departe, intr-o alta liga, motorsport, competitie etc, plus ca vorbesti si de alte piese.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra ST 300 - mystery blue

03 Iun 2020, 09:11

Eu inteleg cum functioneaza industria auto, lucrez de vreo 10 ani in domeniu. Cunosc faptul ca in afara de motor, caroserie si cutie de viteze (in unele cazuri), nimic din ce e pe masina nu e fabricat de producatorul unei masini. Au furnizori pentru orice maruntis. Se vand licente ulterior inclusiv si pentru reperele mentionate de mine.
Cu alte cuvinte, nimic din ce e pe masina nu e 100% OEM, ca sa zic asa.
Doar ca producatorul vine cu un concept unitar de design. Adica da comanda furnizorilor sa creeze anumite elemente distincte pentru fiecare model in parte. Si la asa ma refeream cand vorbeam de jante. Boala mea ma impiedica sa sparg tiparul producatorului, tocmai pentru ca nu vreau sa sparg conceptul. Stiu, sunt nebun.

Cand vine vorba de modificari pe partea de performance, da, sunt de acord ca exista piese mult mai bune decat ce a comandat producatorul pentru varianta stock. Insa de multe ori modificarile aduse unei masini nu se incadreaza strict intr-o anumita categorie.
Ca si in cazul tau, Gamere.. Bagi in ea jumate din stocul de la Ikea, si dupa dai o tura si pe Ring. Adica e si unealta de carat, si unealta de crescut adrenalina. Din punctul meu de vedere, atat timp cat turele pe ring inseamna doar 1% din regimul de exploatare, consider ca nu merita investitii suplimentare in directia asta. Dar asta e doar parerea mea.

Eu daca as avea si boala asta, as face un track car de la zero. Si acolo ar fi droaia de piese strict pt. performance. Si rezultatele sigur ar fi mai bune comparate cu o masina de strada cu ceva modificari.

Ce vreau sa spun de fapt e ca in opinia mea nu merita combinatia asta de jumate stock, jumate performance. Investitiile sunt mari iar rezultatele sunt de jumatati de secunde.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 43

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator