Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 52
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 00:48

Incep cu ultimele modificări facute inainte de plecare: montat furtune metalice HEL fata spate, pus placute noi spate, lichid Castrol SRF racing. Aerisire facute la cererea mea de doua ori, aveam pedala cam moale dupa prima operatiune. Fiindca am lucrat cu baietii de la DVX, mi-au refacut si softul la cutie mocca cu ultima revizie, mai buna si pe sport si pe drive. Tot din 2 incercari pt ca am avut din nou probleme cu rev limiter prea sus pe default.

Apoi, legat de Nurburgring, inca o iesire foarte reusita, din pacate greu gasesc timp sa editez filmuletele si sa postez.

Pe drum, ceva caterinca pe bucatile fara limita de viteza, nu cred ca am depasit 282-284 pe bord, sincer mi s-a parut ca top speedul a fost negativ influentat de buza și difuzor, sau poate ca eram pe bucata in urcare si de asta nu prea mai acceleram prea usor. Cu roger aproape se vede, cand puterea e cvasi similara, conteaza doar cine apasa primul pe acceleratie, si distanta se pastreaza.
Imagine.Imagine.Imagine

Ajunsi la fata locului lucrurile au mers mai usor pt ca știam exact ce cum unde trebuie facut. In parcare inconjurati de masini serioase pe langa care ale noastre pareau doar dube de carat paine (exceptie corsa aia, probabil masina paznicului de la circuit:))

Imagine.Imagine

Dupa trackwalk duminica am avut o cina simpatica, dar deja separati in grupuri de nemti
Ziua de luni am inceput-o cu ceva intarziere, am fugit pe ultima suta sa facem plinul si presiunea in roti si apoi ne-am prezentat pe grila. Instructorul meu a fost un nene tanar care participa in VLN si cursa de 24h de cativa ani, ceva race class wins, ok. Mașinile erau cam pe acolo, A45S, Golf R, RS3, Megane RS Trophy cu slickuri si rollcage si un BMW race car gol dar fara mare putere inchiriat care topaia non stop. Si bineinteles, Cupra ST care părea un pic in contrast dar va pot spune ca nu s-a facut de ras deloc ;)
Nenea instructor a fost mai focusat pe progresat pe linia ideala si apoi sa crestem treptat viteza, ceea ce e f corect. Pot spune ca grupul s-a miscat decent si nu prea ne-am încurcat unul pe altul, ba chiar a fost destul de omogen ca si capacitate și track experience (era si nene de suferea cu hans la gat, steag pe casca etc, tot vorbea de cursuri si circuite) , ceea ce a fost un plus fata de 2018 cand am fost pus in grupa de novici.

Legat de cum s-a comportat masina:
Mare plus - foarte multumit de investițiile facute. Franele excelente, zero fade, dozare corecta a pedalei (desi am avut niste temeri ca mai am aer ramas) fara zgomot nasol de la placute, singura chestie ca lasa praf mult, dar foarte mișto sa vad ca agata mai bine dupa ce se incing, fix opusul celor stock care se inmuiau deja spre finalul unei ture. Acum am legat reprize de cate 5!!! ture, ce-i drept cu racire pe portiunea dreapta dintre gantry si bridge - dottinger hohe.
Luat de pe la baieti manometre de scazut presiunea, imi trebuie neaparat si mie.

Alt plus - Cauciucurile PS4S noi - excelente si ele, au tinut f bine pt viteza mea.

Ghinion - Nenea instructor a zis f tare, noi suntem aici sa conducem, nu sa stam pe margine si sa facem poze ca ceilalti. Si as fi fost acolo non stop langa el, dar m-am oprit la un moment dat sa vad statusul dupa ce am luat o piatra de la semislickurile meganului din fata. Parbrizul spart si crapatura a tot urcat, am gasit si ceva picaturi scurse la aerisirile etrierilor fata, am stat sa curat si sa strang ca sa pot continua.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 01:03

Moment scary: sarit in varf Swedenkreuz cu 238 (personal best) in sesiunea de freeride, dar imediat in curba la stanga am stat in acceleratie asa cum e obligatoriu insa viteza un pic cam mare, a trebuit sa astept sa se stabilizeze masina si sa nu franez prea devreme si nici la intrare in curba sa ridic fundul prea sus, usor drift fugit spatele la 190kmh in curba +accel, corectat usor de volan si accel, plus strans din cur si ESP intrat (a fost pe sport toata ziua, nu OFF), si am iesit cu bine. Am simtit ca am fost la fractiuni distanta de a aparea si eu pe youtube la compilatia ' Megane care se rastoarna'. Gasiti repede muuulte filmulete cu baieti care o iau in banana acolo

Alt minus: am tot auzit zgomote in punctele de compresie, dar nu inteleg de ce nu m-a dus gandul la noul stance. Sincer ma gandeam ca imbatranesc amortizoarele, sunetul era fix ca la toledo cu suspensia de barca care trecea peste denivelari, acel fsss scurt. Abia dupa am realizat ca erau plasticele alea din carenaj care sunt doar la Cupra, practic pe compresie maxima atingeam cu cauciucul. Ar fi trebuit sa le scot asa cum fac toti cand schimba ETul, si sa fac fender screw mod, se renunta la surubul central spate din carenaj. Tre sa vad daca au lasat urme de la frecat, eventual schimb fata spate rotile, munca in plus. Cam atat pt moment, revin cu filme si poze.

Concluzii: cu suspensia stock si fara cauciucuri mai specializate gen Cup2, nu prea se mai poate face foarte mult fara sa incep sa cresc din riscuri inutil. Dar deja in ecuatie cu greutatea masinii si cu faptul ca ramane un daily driver, ma face sa raman cam la nivelul asta, de fun si atat si sa nu ma duc mai spre timpi.

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 02:11

Frumos elegant...jos palaria.
Lasa ca o vinzi maine poimaine si iei porshu ala :)
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Mesaje: 929
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 07:37

Felicitari baieti! O experienta frumoasa!
Asteptam si comentariile lui Roger! :)
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
 
Avatar utilizator
manau
ClubSEAT Team
Mesaje: 204
Membru din: 21 Apr 2009, 10:40
Localitate: Bucuresti - Iasi - Brasov
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 09:10

Super misto. Greu tare de stavilit emotiile descrise. Si sa stii ca odata intrat pe mana unor profi care te invata exact calcul trasei ideale oprirea instinctului natural de a executa anumite manevre greșite...(franare timpurie si acceleratie prea lenta pt lvl 2). Iti creste increderera si te vor macina timpii scosi stiind ca poti un alt personal record.
Ce tine de limitarea fizica a masinei poti trece usor peste .....fara resentimente .... Ce tine de tine cu greu poti depasi. Frumos.
Muschi german cu sange latin.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9843
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

27 Iun 2020, 09:51

Mirciuliqa scrie:
Asteptam si comentariile lui Roger! :)


Treaba e mai simpla in cazul meu, nu sunt multe de comentat. Am mai invatat si imbunatatit una alta, e loc si de mai bine.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

28 Iun 2020, 13:33


(*)am editat primul filmulet, a fost ceva de munca pentru ca goproul a facut focus pe interior si a trebuit sa pun un fel de shade peste ecran ca sa mai readuc la viata ceva detalii de afara. pe unele sectiuni pur si simplu e 'ars' traseul de la soarele puternic.

s-a mers destul de fluid, cu accent pe liniile corecte si nu pe viteza. sunt multe portiuni unde se putea merge mai repede, au mai fost si intalnirie cu clio si cu caymanul in care s-au pierdut secunde, deci concluzia e ca as putea merge fara riscuri pe undeva la 8:35 pe un lap curat, cu setupul actual. probabil daca as face compilatii din lipit bucati / sectiuni, as iesi deja undeva pe acolo.

legat de instructaj, nu pot spune ca ce faceam pana acum era foarte gresit, dar turele in plus si hinturile mi-au adus imbunatatiri pe anumite segmente unde aveam ceva neclaritati: hohe acht si sectiunea de curbe pana la intrarea in wippermann, eschbach care tot timpul a fost scary pt mine si alte cateva exemple. ce e interesant de vazut, dupa atata timp in care tot ma reintorc pe circuit e ca nu tai foarte multe secunde din timp, in schimb fac plimbarea mai liniara si mai 'sigura' si probabil cu mai putin stres pe masina. uitandu-ma la videoul cu prima tura pe ring cu cupra si 3 pasageri (narcis, reta si cristina) vad cat de tare bruscam franele inutil (nu le cunosteam) dar si cat de proaste erau Conti SC5P...

 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

28 Iun 2020, 14:05

Bravo. Daca la PS4S atinge in aripioarele fata, cu CUP 2 atinge si mai rau, au un profil dreptunghiular cumva. Eu le dadusem jos tocmai din considerentul asta (aripioarele). Am gustat video-ul.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

28 Iun 2020, 18:37

Bravo baieti, se pare ca v-ati distrat!
Excelent!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

29 Iun 2020, 13:20

mersi pt aprecieri, o sa vina si o compilatie cu momente in care am strans din buci pe circuite, s-au adunat usor usor :)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

03 Iul 2020, 17:43

pentru album
racetracker_9330691x.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
 
 
iNsideR69
Mesaje: 24
Membru din: 20 Mar 2020, 20:17
Localitate: Pitesti

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

12 Iul 2020, 16:13

Nu se aude nimic de o intalnire la munte ceva?[emoji23]
 
exo_luci
Mesaje: 508
Membru din: 08 Aug 2012, 13:28
Localitate: Brasov

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

06 Aug 2020, 14:01

Salut , ti am vazut masina la tiroliana "la palma" , frumoasa si in realitate, franele dau bine ..te salutam dar nu stiam cum arati si era mai multa lume pe langa masina ta.
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 4 [5F]: Desire Red CUPRA ST 300++ 4Drive Performance Pack

08 Aug 2020, 23:21

Salutare, am fost acolo acum cateva zile, oprire dintr-o vacanta de 2000+ km prin tara timp de 15 zile. mi-ar fi placut sa schimbam o vorba, mai ales cu useri pe care ii stiu de mult de pe forum.
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 52

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator