Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

20 Ian 2015, 17:04

stefan: m-am uitat repede pe configuratorul audi in belgia, S3ul echivalent ca si optiuni si fara frane brembo si care oricum nu e break/estate etc ar fi vreo ~57.000 euro. deja in romania la banii astia te uiti la masini mult mai smechere decat S3...

am facut asta ca sa vezi ca toti producatorii au luat-o razna in vest, Cupra la 43 mii e cea mai ieftina dintre masinile cu puterea respectiva si cu optiunile alea :)
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

20 Ian 2015, 17:53

Imi pare rau ca nu am mai apucat sa fac poze cu ST-ul ala normal care avea bancheta scoasa, iar in locul lor un placaj mochetat. Ei bine asta se foloseste aici ca sa inmatriculezi masina ca si autoutilitara, asta insemnand taxa de inmatriculare zero in Bruxelles. In zona flamanda si walona sunt taxe, dar mici.
Cu alte cuvinte, o Cupra ST ar putea fi inscrisa fara sa platesti taxa de 5000 de euro, insa nu stiu daca iti da si bancheta la pachet.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

20 Ian 2015, 17:58

Roger scrie:
Cu alte cuvinte, o Cupra ST ar putea fi inscrisa fara sa platesti taxa de 5000 de euro, insa nu stiu daca iti da si bancheta la pachet.


renunti la bancheta si cumperi un jacuzzi .. :-) '' Jacuzzi Cupra ''
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

20 Ian 2015, 20:32

gamer555 scrie:
stefan: m-am uitat repede pe configuratorul audi in belgia, S3ul echivalent ca si optiuni si fara frane brembo si care oricum nu e break/estate etc ar fi vreo ~57.000 euro. deja in romania la banii astia te uiti la masini mult mai smechere decat S3...

:)


ca de exemplu asa ceva :


Imagine
Noul Ford Mustang, „muscle car” american cu o traditie de 50 de ani, este pentru prima data comercializat oficial in Europa, inclusiv Romania, din 2015, iar pe piata locala preturile incep de la 35.000 euro cu TVA (28.225 euro fara TVA) pentru versiunea de caroserie Coupe, cu motor EcoBoost de 2,3 litri si 314 Cai Putere (CP). Doar doi dealeri din Romania vor prelua comenzi, BDT (Business Development Team) si Tiriac Auto Bucuresti, acestia fiind singurii care investesc pentru a avea rang FordStore
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

21 Ian 2015, 11:14

Consider deplasata comparatia de mai sus. Si in general orice comparatie a unui brand european cu un brand din USA.

Sa nu uitam ca generatia trecuta de Mustang avea o cutie cu 5 viteze (da, cinci) pe versiunile standard (nu luam in discutie versiunile Shelby, Laguna Seca etc) , suspensie spate non-independenta (da, exact ca la o fabie din 2003) si alte jeguri ambalate frumos si descrise in cuvinte mari. Masina era rapida doar in linie dreapta. Abia generatia a 5 (cu MY 2015) va avea suspensie spate independenta.

Nu mai vorbesc de interior.

Revenind insa la discutie, da, exista alternative la Cupra ST (luand in considerare versiunea de caroserie). Insa daca merita un Leon Cupra echipat complet fata de un Audi doar cu volan, pedale si vreo 8 geamuri va analiza fiecare. Eu consider ca nu. Si as face o comparatie cu tenta sexuala, dar poate mai citesc si minori pe aici :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

21 Ian 2015, 11:58

la fel spun si eu, putem compara doua masini doar daca sunt in aceeasi clasa si au specificatii tehnice respectiv nivelul optiunilor apropiate. Cupra ST nu are treaba cu S3 (doar Cupra normala), si nici una nu are treaba cu Mustang.

cat despre S3 etc, masina premium iese in fata prin optiunile de cea mai buna calitate, design si materiale folosite. motorizarile si partea mecanica e comuna in grup deci tehnic nu prea sunt mari diferente intre un S3 si o Cupra, atunci cei 10.000+ euro de diferenta trebuie sa reiasa de undeva (si nu din 4 cercuri din botul masinii). fiecare decide pentru el daca pielea de cangur pieptanata merita de 3 ori celei de vaca tabacita si asa mai departe :)
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

21 Ian 2015, 16:18

Ca și mașina estate sau break mă refeream la Cupra ST vs. Audi S3 sau poate mai bine Audi RS3. Clar la Audi plătești marca dar și materialele și finisările folosite însă e știut că mecanic împart componente comune.
Totuși, un mare plus mai plătești, tracțiunea integrală, vorba aia quattro, nu haldex. Mi-e să -mi dea Cupra ST cu tracțiune integrală și adio S3 / RS3.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

21 Ian 2015, 18:36

Pentru piata americana sunt convins ca ar fi un best seller, dar pentru Europa imi suna doar a demo tehnologic. Tare curios as fi sa aflu ce tinte de vanzari si-a propus Seat cu modelul asta. E frumoasa foc, dar nu gasesc rationamentul pentru care ar cumpara-o cineva. Poate chiar pe asta mizeaza si Seat, pe un moment de nebunie temporara.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

22 Ian 2015, 11:59

Cosmin scrie:
Insa daca merita un Leon Cupra echipat complet fata de un Audi doar cu volan, pedale si vreo 8 geamuri va analiza fiecare. Eu consider ca nu. Si as face o comparatie cu tenta sexuala, dar poate mai citesc si minori pe aici :)


Foarte corect Cosmin. Echiparile fac diferenta. Cand am luat Tiguan-ul meu era ceea mai scumpa varianta posibila de pe piata second in momentul respectiv. Cu o diferenta foarte mica puteam sa iau un Q5 chelut. Insa am ales echiparea full de pe Tigu (editie limitata Track & Avenue) si nu regret deloc. Intre timp am condus un Tiguan mai putin dotat al unui prieten. Sunt masini total diferite! :)
In concluzie: votez Cupra ST full in detrimentul unui S3 chel. :)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

22 Ian 2015, 16:06

Oricum discutiile de genul asta nu prea isi au rostul, sincer.
Cine are sa dea 40-50.000 euro pe o masina noua, vorba aia, banii de un apartament sau de o jumatate de casa, clar va avea si 80.000-90.000-100.000 sa isi cumpere o masina unde nu trebuie sa dai la manivela sa modifici pozitia scaunului sau sa-ti bata placajul de la portbagaj in stalpul montant.
Iar persoane care sa dea 4-50.000 euro pe un Seat... Hmm, astept sa vad cel putin in Romania cate vor fi.

Pe de alta parte, it is just me, sau producatorii astia s-au tampit de cap?
Eu unul ma uit la A3, Leon, Golf si mai vad doar diferente de design.
Pentru ca da, acum 10 ani, intr-un A3/S3, nu scrumai intr-un pahar de plastic, ca la un Ford de 8000 euro.

:evil:
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Seat Leon ST CUPRA la Salonul Auto Bruxelles 16-25 Ianuarie

23 Ian 2015, 11:41

Plecand de aici, Skoda ramane un "best buy". Calitate la pret redus.
Iar daca noul Superb va arata asa, va sparge piata.
Imagine
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator