Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
chishutz
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 14:29

Nu da caldura

22 Ian 2017, 18:48

Buna am si eu o problema nu da caldura un seat cordoba din 95 benzina motor de 1.4 am schimbat radiatorul din habitaclu si cel din fata masini este aerisit sistemu si totusi nu da caldura, conductele de tur si retur sunt calde , cand actionezi cald sau rece se simte o diferenta de temperatura foarte mica. Am mai observat ,atunci cand masina este pozitinata int-o parte adica cu rotile din drapta pe bordura si celelalte jos pe asfalt incepe sa dea caldura. daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie cineva ? Va multumesc
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Nu da caldura

22 Ian 2017, 20:13

Posibil sa fie inca aer in calorifer. Urc-o cu botul pe vreun delusor/damb ceva si tureaza motorul vreo 2-3 minute, poate se aeriseste sistemul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
chishutz
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 14:29

Re: Nu da caldura

22 Ian 2017, 20:24

am sa incerc si asta , oricum ma induce in eroare chestia cu pozitionarea masini intr-o parte in care da caldura.... eu m-am gandit ca este clapeta care dirijeaza aerul cald si rece e sarita sau ceva de genu si cand masina isi schimba pozitia ea ramane tot in aceasi pozitie fata gravitatie. si se deschide mai tare culuarul prin care trece caldura .
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Nu da caldura

22 Ian 2017, 21:12

Clapetele se pot "simti" daca se deschid sau nu atunci cand le manevrezi dupa sunetul scos de aer.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori