Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
raulbt
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Probleme airbag

24 Apr 2014, 10:10

Buna ziua ! Am un seat toledo 2,0 tdi (140 hp) cu instalatie xenon after market . imi facea figuri un balast de la instalatie si am fost la "Nea Gica" sa imi schimbe un xenon si un balast . Dupa ce a schimbat "Nea Gica meseriasul" xenonul+ balastul s-a hotarat sa se uite si la tabloul de sigurante (cu contactul pus) sa vada daca e totul in regula . Dupa ce a scos si a verificat toate sigurantele (cu contactul pus) si a constatat ca e totul ok am plecat de acolo vazand dupa vreo 4 minute ca am senzorul de airbag aprins in bord... ma gandesc ca poate nu a pus siguranta la loc care era de la airbag sau ceva pt ca am pus si laptopul pe masina si imi zice ca nu e conectat airbagul . Aveti un sfat ceva sau o imagine cu tabloul de sigurante ? ca nu stiu care e siguranta de la airbag si nu gasesc nici pe net. Va multumesc anticipat . O zi faina! :drive :drive
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme airbag

24 Apr 2014, 10:26

Airbagurile nu sunt conectate prin intermediul sigurantelor. Doar daca ti-a scos vreo siguranta de la alt modul si s-a vazut lipsa de comunicare a airbagurilor cu acel/acele module (ca pot fi mai multe in cauza). Sau e coincidenta si chiar s-a intamplat ceva cu acela airbag. Apropo, mai bine puneai diagnoza aici, ca sa avem ceva idee.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raulbt
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Probleme airbag

24 Apr 2014, 10:31

am sa fac si la diagnoza si am sa pun :? mai tarziu o pun iar la laptop... de coincidenta eu stiu ce sa zic ? ... chiar parca prea mare dupa ce a umblat la sigurante sa mi se aprinda si airbagu in bord...
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme airbag

24 Apr 2014, 10:38

Diagnoza e sfanta in domeniul asta. Deci...astept logul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raulbt
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Probleme airbag

25 Apr 2014, 11:37

Cam astea sunt erorile... Scuze calitatea pozelor

Imagine



Imagine

Imagine

Imagine
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !
 
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme airbag

25 Apr 2014, 13:08

Tare mi-e ca ai patit "bucuria" cu modulul de airbaguri. Deconecteaza bateria pentru vreo 10 min si lasa contactul pus. Dupa acel timp, scoate cheia, cupleaza bateria si mai incearca inca o data diagnoza, poate apare modulul de airbag in diagnoza, adica adresa nr. 15. Daca nu apare....ghinion de nesansa. :(
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
al bundy
Mesaje: 188
Membru din: 11 Feb 2010, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme airbag

26 Apr 2014, 06:21

dany19940 scrie:
Airbagurile nu sunt conectate prin intermediul sigurantelor. Doar daca ti-a scos vreo siguranta de la alt modul si s-a vazut lipsa de comunicare a airbagurilor cu acel/acele module (ca pot fi mai multe in cauza). Sau e coincidenta si chiar s-a intamplat ceva cu acela airbag. Apropo, mai bine puneai diagnoza aici, ca sa avem ceva idee.

CUm sa nu ? SC3 din panou ce face ?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme airbag

26 Apr 2014, 07:58

Zau inca n-am vazut modul de airbag conectat prin siguranta !!! Sa zicem ca asa o fi la astea dupa 2005. Atunci de ce nu a reusit sa-i faca diagnoza acum? Nu apare nicaieri ca ar fi "alive", ci doar comunicatie lipsa cu modulul. Doar daca a pus acel mecanic siguranta de care zici in alt slot ar fi posibil.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raulbt
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Probleme airbag

28 Apr 2014, 12:27

Ideea e ca nu gasesc nici in cartea masinii si nici pe net niste instructiuni de la tabloul de sigurante ca sa pot verifica daca asta e problema
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !
 
Avatar utilizator
raulbt
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Probleme airbag

16 Iul 2014, 13:19

Intr-un final am rezolvat... neavand cartea tehnica a masinii am decis sa sun la automitric la service unde am dat de un domn super dragut care a fost de acord sa isi piarda 5 minute din viata pt a imi spune in ce pozitie se afla siguranta de la airbag...dupa ce m-a lamurit am observat ca domnul "dorel" de la service cand a umblat la tablou a uitat din "intamplare" (nu prostie) sa imi puna siguranta la loc... (+ siguranta de la luminile interioare la fel) ... am cumparat o siguranta , am pus-o la locul respectiv , am bagat vagcom-ul si am sters eroarea si gata...imi merge perfect....

PS : din iarna trecuta eu am mers fara airbag-uri la masina din cauza unui dorel .... facand destule drumuri in tara ....deci in caz de impact Doamne fereste putea fi o nenorocire . Multumesc oricum baieti pt amabilitate :D
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori