Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Viktor
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 11 Oct 2009, 22:47
Localitate: Deva
Contact:

Accidente usoare

09 Noi 2009, 17:19

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat...un prieten de al meu a avut un accident usor cu o alta masina...stricaciunile nu sunt foarte mari...o aripa indoita si bara fata un pic zgariata...chestie e urmatoarea, la rugamintile insitente ale celuilalt sofer prietenul meu a hotarat sa nu meraga la politie si sa se inteleaga pe cale amiabila...i-a facut o poza masinei lui si o poza la numarul de inmatriculare la cealalta masina....si-au schimbat numerele de telefon si au plecat...acum bineinteles ca soferul vinovat nu raspunde....daca merge cu pozele la politie...poate reozlva ceva??? sau mai bine isi repara singur masina..... :)
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accidente usoare

09 Noi 2009, 17:24

daca ai casco nici nu se mai merge la politie, asa numita "intelegere amiabila".
daca ai casco si vrei ca celalalt sofer sa nu fie implicat in nici un fel, poti foarte simplu sa declari ca ti-ai gasit masina in parcare avariata si gata, nimeni nu poate dovedi ca ceea ce spui este adevarat sau nu.
daca nu ai casco neaparat sa-ti dea rca-ul si mers la politie pentru constatare.
...stii cum se zice...restul e cancan...sau o poti repara pe banii tai.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Accidente usoare

09 Noi 2009, 17:24

in astfel de situatii nu este suficient sa iei numarul de telefon: copia dupa RCA e sfanta :wink:
poate sa incerce si la politie desi...e ca si cum el loveste masina, face asa o poza unei alte masini...si se duce la politie sa sustina ca l-a lovit...tu l-ai crede..? :(
ala intre timp poate si-a reparat deja masina...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accidente usoare

09 Noi 2009, 18:10

corect...la orice accident usor se cere copia RCA. doar daca nu ai lovit vreun animal, ca nu ai cu cine sa te certi :D ...dar nu pleci cu un numar de telefon si gata...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Viktor
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 11 Oct 2009, 22:47
Localitate: Deva
Contact:

Re: Accidente usoare

09 Noi 2009, 19:34

da...din cate am inteles...omu nici nu avea asigurare pe masina....
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accidente usoare

09 Noi 2009, 19:51

stii cum e...normal nu e bine sa te bucuri de raul altuia. dar gandeste-te ca si tu poate erai de vina si celalalt nu te ierta. asa ca daca eram in locul tau...si ii ceream RCA-ul...si vedeam ca nu il are, scotea bani din buzunar sa imi faca masina ca altfel puteam merge la politie si se lasa cu urmari pentru el.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Viktor
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 11 Oct 2009, 22:47
Localitate: Deva
Contact:

Re: Accidente usoare

11 Noi 2009, 16:39

pana la urma s-a rezolvat pe cale amiabila...a sunat omul intr-un tarziu si a spus ca nu are asigurare si si-a cerut scuze dar s-a speriat (am aflat ca avea 19 ani si nu mai patise asa ceva pana acuma), iar prietenul meu l-a iertat si si-a facut masina pe CASCO.....:)

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente usoare

13 Noi 2009, 10:36

bai eu nu sunt asa de bun la suflet mereu.

adik inteleg daca mi s-ar fi intamplat mie , mi-ar fi convenit sa am un om ca prietenu tau.

dar uneori, soarta e cruda....cu multi dintre noi :evil: :evil: :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Bogdan90
Bogdanelu'
Mesaje: 940
Membru din: 04 Oct 2009, 10:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente usoare

15 Noi 2009, 11:43

Vedeti ca in astfel de cazuri te poti duce la politie... ca si eu am avut o situatie asemanatoare cam acum un an cand m-a lovit una si nu a vrut sa vina la politie tare in gura....

A plecat si eu m-am dus la politie... i-am zis numarul de inmatriculare a persoanei respective, am constatat accidentul si mi-a zis politistul ca ma suna el cand are RCA-ul persoanei sa vin sa il iau.

Cand am venit sa imi iau RCA-ul, mi-a dat si procesul verbal care i l-a facut respective.... vreo 8 milioane amenda + permisul suspendat 3 luni.

Asa ca pentru cei care nu vor sa vina la politie exista o solutie!
 
Avatar utilizator
darkiss
Mesaje: 69
Membru din: 06 Noi 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente usoare

16 Noi 2009, 11:01

salut ! in primu rand vreau sa zic ca sunt membru nou... si as avea si eu ceva de zis si sper ca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi......
Ca sa incep asa am un seat leon 1p 2.0 tdi 16 v si intr-o seara am facut o mica prostioara... ma dadeam cu unu cu o skoda vrs si in curba aiade 90 grade de la trafic greu cu veseliei veneam dinspre razoara si ma duceam spre eroii revolutiei din cauza denivelarilor ,pietrisului , nisipului , cauciucuri cam varza, sa intamplat nazbatia .. :P si am avariat un pic un stalp nu foarte rau ... dar eu mi- cam sifonat un pic mai rau aripa dreapta spate... am fost la un prieten tinichigiu care e super meserias.. si a zis ca trebuie cumparata noua... eu lucrez la un magazin de piese auto .. iar aripa este cam vro 12mil + tva si eu acum va intreb pe voi... care stiti de une pot cumpara piesa asta mai eftin ... ca de doar suntem in criza.... multumesc anticipat
Ultima oară modificat 16 Noi 2009, 17:35 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Motiv: nu e topic de vanzare. urmatoarele posturi cu/despre v-or fi sterse
SEAT LEON 2.0 TDI bkd
 
Avatar utilizator
darkiss
Mesaje: 69
Membru din: 06 Noi 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente usoare

17 Dec 2009, 19:24

darkiss scrie:
salut ! in primu rand vreau sa zic ca sunt membru nou... si as avea si eu ceva de zis si sper ca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi......
Ca sa incep asa am un seat leon 1p 2.0 tdi 16 v si intr-o seara am facut o mica prostioara... ma dadeam cu unu cu o skoda vrs si in curba aiade 90 grade de la trafic greu cu veseliei veneam dinspre razoara si ma duceam spre eroii revolutiei din cauza denivelarilor ,pietrisului , nisipului , cauciucuri cam varza, sa intamplat nazbatia .. :P si am avariat un pic un stalp nu foarte rau ... dar eu mi- cam sifonat un pic mai rau aripa dreapta spate... am fost la un prieten tinichigiu care e super meserias.. si a zis ca trebuie cumparata noua... eu lucrez la un magazin de piese auto .. iar aripa este cam vro 12mil + tva si eu acum va intreb pe voi... care stiti de une pot cumpara piesa asta mai eftin ... ca de doar suntem in criza.... multumesc anticipat




M-am mai gandit la o varianta ... :D . Care aveti casco si vreti sa faceti o fapta buna acum de sarbatori :P ... Ideea consta in : - cine vrea sa ma loveasca tot acolo aripa /usa spate dreapta cei de la intalniri ma stiu :P , nu tre sa mergem la nici o politie mergem doar la asigurator . Nu se ia puncte de nici un fel nici amenda nici nimik . si oricum daca facem treaba :P fac cinste se stie :P
SEAT LEON 2.0 TDI bkd
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accidente usoare

08 Feb 2012, 12:03

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UTRcH4e84xE&feature=related[/youtube]
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Accidente usoare

08 Feb 2012, 14:41

luci&dana scrie:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UTRcH4e84xE&feature=related[/youtube]

prea crud..prea real... :idea:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Accidente usoare

08 Feb 2012, 15:52

Daca am avea in minte aceste imagini si cand suntem la volan,abia atunci putem sa afirmam ca suntem oameni!
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accidente usoare

08 Feb 2012, 17:13

bine punctat...asta a fost si ideea
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori