Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
 
Avatar utilizator
Matrixu
Subiect Autor
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Noutati SEAT

27 Feb 2008, 17:50

SEAT’s Martorell plant celebrates 15 years of activity

Over the past year, thanks to the implementation of the SEAT Excellence Program (SEP), the company has set up the SEAT production system in its manufacturing process. This is an innovative system aimed, amongts other things, at reducing production times for future SEAT models by 30%, which converts Martorell into one of the most efficient production plants in Europe
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

27 Feb 2008, 21:44

Acum trebuie sa vedem ce tip de eficienta va avea uzina, eficienta bazata doar pe volum, calitatea scazand, sau eficienta sporita bazata pe pastrarea calitatii. Nu de alta dar si cei de la uzina din Pitesti au bagat un astfel de program si am aflat ca un Logan se face in nu stiu cate secunde si incep sa inteleg din ce in ce mai bine de unde atitea probleme cu aceasta marca (de curind au bagat in service 200.000 de bucati fabricate deupa 2005 pentru ca tabla de la contraaripile spate tinde sa rugineasca).
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

04 Mar 2008, 11:41

Sa speram ca va castiga calitatea si odata cu ea, de ce nu, cu siguranta se va simti si o marire a volumului de vanzari bazata pe satisfactia clientului.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Mar 2008, 10:16

Buna dimineata tuturor...vreau sa va informez ca am o mare nedumerire.
M-am uitat pe un alt forum si am vazut intr-un link oficial al celor de la Seat, schema standului de la Geneva. Am zis sa vad si eu cum e aranjat standul si ce credeti ca am vazut acolo?....Scrie ceva despre Seat Leon Cupra R 1P.....dar nu se da nici un detaliu (o fi doar o chestie de marketing, adica acel Seat Leon Cupra cu kitul Seat Sport sau e ceva nou si la motor?)...are cineva idee daca va aparea cumva varianta R si la Cupra 1P, sau alte informatii?
Va atasez si voua linkul cu pricina.
http://www.seat.com/com/beapps/minisite ... Show08/en/
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

10 Mar 2008, 10:38

Eu am inteles ca vor lansa Cupra R 1P cu motorul de pe Audi S3 cel de 265 de CP. Nu stiu daca va ramane aceeasi putere sau acelasi tip de tractiune integrala, dar asta am auzit de la un prieten de-al meu din Spania.
Ramane sa vedem...
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Mar 2008, 10:42

Vai de capul meu Daniel, daca va fi asa cum spui tu (mai ales tractiunea integrala care imi lipseste foarte mult), o sa fiu primul la Buy Back. :wink:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Mar 2008, 11:20

"Línea R: the sportiest range enhanced

Spectacular, exciting, quality, compelling, forceful, sporty…are only a few of the adjectives used to describe the latest and most exclusive addition to the León range - the Línea R. A new market launch and tremendous challenge that raises the flag of SEAT's sport identity to the top of the mast.

The SEAT León Línea R is a unique, spectacular vehicle whose captivating design and imposing range of engines are the car's identity traits.

The exterior looks of the Línea R are immediately visible, such as the spectacular new bumpers, the front end design, whose oversized air intake and honeycomb design is different from the rest of the range, the twin polished steel tailpipe and slatted side wings. An innovative spoiler at the top of the rear hatch strengthens its sporty looks and at the same time enhances its already excellent aerodynamic performance.

The side view reveals exclusive five double-spoke, 18 inch "Supercopa" wheels with their visible enormous disc brakes, and chrome encased door mirrors.

Every detail on the inside has been carefully chosen to reflect the car's sporty identity, featuring impressive bucket seats (standard on some versions), a new leather steering wheel, a round leather gearknob with its gaiter stitched in zigzag SEAT red and joined to the central console with a chrome surround."

Am mai gasit aceste date pe pagina www.seat.com.
Se pare ca este doar o chestie de look, nimic nou legat de partea mecanica. :cry:

 
Avatar utilizator
Matrixu
Subiect Autor
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Mar 2008, 11:25

Cupra R se refera la Cupra cu pachetul aerodinamic http://www.motorpasion.com/gallerias/se ... -ginebra/1
Nimic special
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Mar 2008, 11:31

Mda, multumesc de lamuriri Matrixu, eu speram la mai mult. Oricum bara din spate cu cele doua iesiri ale tobei de esapament mi se pare mai draguta decat cea de la modelul K1, cu iesirea centrala.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Noutati SEAT

03 Mar 2009, 17:54

SEAT si Skoda vor imparti o singura cladire
In cadrul unei campanii mai largi de reducere a costurilor, Skoda si SEAT isi vor desfasura operatiunile din Germania incepand cu 2010 intr-o cladire comuna.

Volkswagen a hotarat astfel ca este mai economic sa plateasca pentru o singura cladire decat pentru doua sedii diferite, avand in vedere contextul economic actual si scaderile vanzarilor la nivel mondial.

Vanzarile SEAT pe piata germana au scazut cu 1,6 procente in 2008 fata de anul precedent, de la 52,888 unitati pana la 49,331.

Skoda a avut insa o evolutie mai buna, cu 121,277 de unitati comercializate, fata de 118,682 in 2007. Marca si-a crescut astfel cota de piata de la 3,8 la 3,9 procente.

Birourile SEAT sunt in prezent la Moerfelden, la 15 km de Frankfurt, unde lucreaza 150 de anjati. Skoda Germania este localizata in Weiterstadt, la 20 de km de Frankfurt, avand 250 de angajati.

Cele doua marci vor imparti aceeasi cladire in Weiterstadt pana la sfarsitul lui 2010.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati Seat

11 Sep 2009, 21:06

Seat a anuntat oficial ca incepe o colaborare pe termen mediu cu UEFA, constructorul spaniol devenind sponsorul oficial principal al Europa League, competitia care inlocuieste din acest sezon defuncta Cupa UEFA. Intelegerea va dura trei ani, Seat avand ca scop cresterea notorietatii marcii in Europa prin expunerea logo-urilor si a spoturilor la peste 200 de meciuri de nivel european in fiecare an pana in sezonul 2011-2012.

"Suntem mandri ca am devenit sponsorul principal al Europa League. fotbalul european la nivel de cluburi este plin de emotii si aduce cea mai potrivita atmosfera pentru brandul nostru. UEFA Europa League este o platforma unica pentru expunerea marcii Seat in fata fanilor fotbalului din intreaga regiune", a declarat James Muir, presedintele Seat.

Romania are in acest an patru reprezentante calificate in Europa League: Steaua, Dinamo, CFR Cluj si FC Timisoara. Astfel, fanii fotbalului din Romania vor da ochii cu brandul Seat in cel putin 24 de meciuri in acest sezon.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati Seat

11 Sep 2009, 21:18

In cadrul Salonului Auto de la Frankfurt, standul Seat va gazdui, pe langa noii membri ai gamei Ecomotive, si o versiune concept a viitorului Ibiza Sport Tourer, varianta break a modelului de clasa mica. Prototipul pregateste lansarea oficiala a versiunii de productie Ibiza ST, asteptata sa isi faca aparitia anul viitor, in cadrul Salonului de la Geneva sau a celui de la Barcelona.

Modelul break va putea fi regasit in showroom-uri si implicit pe strazi incepand cu a doua jumatate a anului 2010. Din surse oficiale, se pare ca in momentul lansarii, Ibiza Sport Tourer va oferi o serie de noi motorizari, care nu se regasesc in acest moment in lista variantei hatchback. Cum era de asteptat, productia va fi asigurata de uzina Martorell din Spania.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati Seat

23 Dec 2009, 22:16

Seat şi Shakira au semnat o nouă înţelegere de colaborare prin care marca spaniolă de maşini va fi sponsorul principal al celui de-al patrulea turneu european al starului pop, pentru promovarea noul său album, "She Wolf".
Această înţelegere va lega brandul sportiv Seat de talentul muzical al Shakirei, ce se bucură în acest moment de un mare succes cu cel mai recent album al său, „She Wolf”. Seat şi Shakira îşi vor uni forţele pentru educaţia universală. Brandul spaniol va intra într-o strânsă colaborare cu Fundaţia „Pies Descalzos” („Picioare Desculţi”, n.r.), înfiinţată de Shakira când avea doar 18 ani, pentru a oferi educaţie copiilor ce trăiesc într-un mediu extrem de sărac.

Nu este prima oară când Seat şi Shakira colaborează pentru o cauză nobilă. În 2007, producătorul spaniol de maşini a sponsorizat turneul european „Oral Fixation” ce promova albumul omonim al cântăreţei în oraşe precum Oslo, Praga, Londra, Paris, Stockholm, Berlin.

Seat a organizat de asemenea o companie de donaţii prin care s-au strâns peste 100.000 de euro pentru Fundaţia "Pies Descalzos". Shakira a semnat un model Seat Leon de culoare mov, botezat "SEAT Leon Cupra Pies Descalzos". Maşina a fost prezentată în premieră la Barcelona Motor Show în 2007 şi a fost premiul cel mare acordat prin tragere la sorţi dintre cei care au donat cel puţin 1 euro la fundaţia Shakirei.
Imagine
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati Seat

02 Mar 2010, 08:42

Geneva: SEAT IBE Concept :

http://carscoop.blogspot.com/2010/03/geneva-seat-ibe-concept-for-scirocco.html

Pur si simplu spledind...sper ca de data aceasta nu va ramane doar un simplu concept uitat prin sertarele celor de la Seat :roll:
LEON ST 1.4 ACT
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati Seat

02 Mar 2010, 08:44

mda...e cam frumos... :drunken:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori