Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florinseatleon
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iul 2019, 18:35

Itp ul imi spune ca seatul franeaza singur

17 Iul 2019, 18:40

Buna seara.am un seat leon an 2000 1.9 tdi.e masina personala din prima zi de cand a iesit din fabrica.o intretin si fac schimburile la timp.azi pe standul de franare,mi a spus inginerul ca masina franeaza singura fara sa calce pedala de frana.mentionez ca in trafic se comporta impecabil la franare.e posibil asa ceva? Nu are multa electronica un calculator de bord bazic.nu am nici un martor aprins.ma puteti ajuta va rog cu un sfat sau vreo idee?am fost la 3 standuri de verificare sistem de franare.2 mi au spus ca asa e,franeaza singura,unul mi a spus ca totul e perfect.nu mai stou ce sa cred.multumesc anticipat
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Itp ul imi spune ca seatul franeaza singur

17 Iul 2019, 19:57

Fa un filmulet sa ne dumirim si noi cum au dedus respectivii ca masina franeaza singura fara sa actionezi pedala de frana!
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Itp ul imi spune ca seatul franeaza singur

17 Iul 2019, 21:03

Da, e posibil ca un etrier sau doi sa ramana blocati. E o pb des intalnita, mai ales la etrierii din spate.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Itp ul imi spune ca seatul franeaza singur

20 Iul 2019, 13:32

Este posibil ca etrierii sa ramana blocati dar asta nu inseamna ca masina franeaza singura. :)
Saracia aia de banc de frana incepe masuratoarea fortelor de decelerare a rolelor antrenoare doar dupa ce apesi pedala de frana pe care se monteaza un senzor de presiune.
Pot sa vada ca forta de antrenare difera pe roti dar aia nu inseamna ca masina franeaza singura ci ca are o problema la calea de rulare. :) Rulmenti care si au dat duhul, etrieri blocati... :)
:cheers :yah
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator