Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
valexf
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 01 Aug 2019, 15:05

Zbarnait ciudat consola centrala la turatii intre 3000 si 3500 RPM

01 Aug 2019, 15:16

Salutare, se aude acest zbarnait ciudat la masina care pare sa vina din spre consola centrala de cateva saptamani, de fiecare data numai intre 3000 si 3500 RPM, in fiecare treapta de viteza (1-5). In afara acestui interval nu zbarnaie deloc. Este un Leon 1.8 APG 125hp din 2001. Ascultati in clip:


E foarte enervant si pare ca vine de undeva din consola centrala. Aveti idee care ar putea fi cauza si cum se poate remedia?

Casetofonul nu pare sa fie prins in nimic, dar l-am miscat, tras, tinut, am pus hartie sa-l fixez si nu parea sa fie de la el.
Sub climatronic am apasat de jos in sus si parca s-a domolit putin, insa nu functioneaza mereu.

Am fost la 3 mecanici si niciunul nu a reusit sa identifice. Ma gandesc ca ar putea fi mai multe probleme, insa ma intereseaza sursa.
Astept sugestiile voastre.
Mersi mult!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Zbarnait ciudat consola centrala la turatii intre 3000 si 3500 RPM

01 Aug 2019, 15:29

Ceva s-a trezit cu aripi acolo, zici sa e colibri. Desfaci totul ca sa poti localiza: torpedo, plasticul de langa genunchii soferului, consola centrala, eventual si tunel. In rest...poate mama Omida sa ghiceasca exact sursa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
valexf
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 01 Aug 2019, 15:05

Re: Zbarnait ciudat consola centrala la turatii intre 3000 si 3500 RPM

07 Aug 2019, 21:41

Am schimbat cei 3 suporti de motor si acum face si mai urat: https://www.youtube.com/watch?v=HxD71q4kc0I

Are cineva idee de la ce ar putea fi?

Toba intermediara am schimbat-o in decembrie si de atunci se aude mai tare motorul, dar nu zbarnaia nimic pana acum 1 luna.

Unii spun ca ar putea fi de la tobe, ca sa merg undeva sa le desfaca si sa bage antifonare sau sa verifice daca e rupta sita sau ceva.

Altii spun ca ar trebui desfacut consola si bordul...

Ma poate ajuta cineva sa rezolv? Sunt din Buc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Zbarnait ciudat consola centrala la turatii intre 3000 si 3500 RPM

08 Aug 2019, 07:27

Nu cunosc in Bucuresti. E timp de pierdut cu identificarea sursei, deci presupun ca nu se baga multi la asa ceva. Time IS money!!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator